"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna kogukonnaaiad ja linna asutuste õppeaiad soodustavad rohelise mõtteviisi levikut (0)
07. oktoober 2020

"Linnaaiandus ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnakeskkonnas on jätkuvalt kasvav trend. Erinevates Tallinna linnaosades leiab nii linlastele avatud kogukonnaaedu, kui ka linna asutuste õppeaedu. Näeme, et linnaaiad koguvad populaarsust erinevate elanike seas, sõltumata nende vanusest, kultuurilisest, keelelisest või sotsiaalsest taustast," kirjutab linnaaianduse projektijuht Marina Laidla.

Linnaaiandus ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnakeskkonnas on jätkuvalt kasvav trend. Erinevates Tallinna linnaosades leiab nii linlastele avatud kogukonnaaedu, kui ka linna asutuste õppeaedu. Näeme, et linnaaiad koguvad populaarsust erinevate elanike seas, sõltumata nende vanusest, kultuurilisest, keelelisest või sotsiaalsest taustast.

Linnaaiandus avaldab positiivset mõju nii aiapidajatele endale, kui ka linnale tervikuna – levib heanaaberlik ja keskkonnasõbralik mõtteviis, avalikus ruumis on rohkem tegevusi ning säilib linnalooduse mitmekesisus. Lisaks soodustab linnaaias tegutsemine nii vaimset kui füüsilist tervist. Tallinnas on välja kujunenud kahte tüüpi linnaaedu – piirkondlikud, kõikide elanike jaoks avatud kogukonnaaiad ning konkreetse asutuse õppeaiad.

Kogukonnaaed koondab nii eakaid kui noori

Kogukonnaaiad on aktiivsete linnakodanike algatusel loodud avatud linnaaiad, kus kasvatatakse ja hoolitsetakse koos selle eest, et jõudu koguks nii porgand kui till, aga ka roheline eluviis ja kogukonnatunne. Tänaseks võib Tallinnas eri linnaosades lugeda kokku 12 kogukonnaaeda, kus tegutseb üle 500 rohenäpu. Lisaks aiandustegevusele peenarde ümber korraldatakse kogukonnaaedades erinevaid keskkonnahariduslike kultuurisündmusi – talguid, kontserte, töötubasid, loenguid ja jutuõhtuid.

Eelmisel aastal rajatud Mustamäe kogukonnaaed näiteks koondab oma võrgustikku nii eakaid kui noori, kes vahetada kogemusi ning õpivad koostöös hoolitsema nii taimede kui enda tervise eest. Esmakordselt toimus Mustamäe aias ka eakatele suunatud aiandusteraapia programm. Kogukonnaaed asub samas hoovis Mustamäe avatud noortekeskusega ja päevakeskusega (Ehitajate tee 82), mis omakorda soodustab põlvkondadevahelist koostööd.

Põhja-Tallinnas asub tulevase Putukaväila alal Pelguaed, kus lisaks aiandustegevustele toimuvad regulaarsed kogukondlikud sündmused – lauamänguõhtud, elava muusika kontserdid, ehitustalgud ja piknikud. Ühised tegevused tugevdavad kohaliku kogukonnatunnet ning kaasavad ka neid, kellel oma peenrakasti ei ole.

Kogukonnaaedu leidub ka kesklinnas, nii asub Juhkentali asumis Aafrika aed (Püssirohu 5), mis pakub paljude kortermaja elanikele võimalust olla loodusele ja taimedele lähemalt ka väga linlikus keskkonnas. Oma nime on aed saanud Võistluse tänava ajaloolise nime järgi – aastail 1885-1955 kandis tänav Aafrika nime, viidates sealsetele tuiskliivaväljadele, mis meenutasid Aafrika kõrbe.

Õppeaiad on aga kindlate Tallinna linna asutuste linnaaiad, mida rajatakse ja hooldatakse peamiselt keskkonnahariduslikel eesmärkidel ning kus viiakse läbi erinevaid õuesõppe tegevusi. Õppeaedu saab leida peamiselt lasteaedades, aga ka koolide, kultuurikeskuste, muuseumite, hoolekandeasutuste hoovides. Kahe viimase aasta jooksul on Tallinna toetusel edukalt rajanud ja arendanud oma õppeaedu ligi 50 erinevat Tallinna linnaasutust.

Tallinn toetab linnaaianduse arengut

Sel aastal on näiteks Kristiine tegevuskeskuse hoovis loodud töötajate, laste päevakeskuse laste ja sotsiaalmaja elanike omavahelises koostöös väike ja vähest hoolt vajav õppeaed. Sotsiaalmaja elanikud hoolitsevad taimede eest aias peenraäärtes ning rõdudel kõrgetes taimekastides. Aga ka taimede imetlemine, katsumine, maitsmine ja haistmine on osa tegevusest. Õppeaed pakub võimalust tegeleda hobidega, lõõgastuda ning teha teraapilisi tegevusi nii üksi kui mitmekesi. Aiategevuste kaudu õpitakse samuti sorteerima ja komposteerima jäätmeid.

Õppeaiad on ka linnamuuseumites, näiteks sellel aastal rajati Kalamaja kogukonnamuuseumi õppeaed. Kuna tegemist on muuseumiaiaga, siis on lisaks taimedele aias näitus Kalamaja elust, mis moodustab õppeaiaga mõnusa terviku. Keset Kadrioru parki asub Miiamilla lastemuuseumi aed, mis on huvilistele avatud juba mitu aastat. Õppeaedaed on kujundatud peamiselt 3-11-aastastele lastele, et nad saaksid sealt aiatarkusi ammutada – taimede ja putukatega tutvuda ja aednikku rolli asuda.

Tublide haridusasutuste seas on nii linnasüdames asuvad Rõõmutarekese ja Virmalise lasteaia, Ühisgümnaasiumi ja Tõnismäe Reaalkooli õppeaiad, kui ka kaugemal paiknevad Pirita, Ümera ja Veerise lasteaia peenrakastid. Vaatamata hooviala nappusele saab linnaaeda rajada ka katusele, nii on teinud Pääsküla, Saksa Gümnaasium ja Gustav Adolfi Gümnaasium. Haridusasutusi on veel mitmeid, kelle õppeaedades on loodud võimalused ja sobiv keskkond õpihimulise, loova, elurõõmsa väikese rohenäpu ja loodusest hooliva inimese kasvatamiseks.

Linnaaianduse arengut toetab Tallinn nii nõu kui ka jõuga. Kõikidel huvilistel on võimalus pöörduda kogukonnaaia või õppeaia rajamise ideede ja ettepanekutega Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti linnaaianduse projektijuhtide poole. Linnaaedade rajamist ja arendamist toetatakse esitatud taotluste alusel ka rahaliste vahenditega.

Linnaaianduse valdkonnaga ning linnaaedade toetamise tingimustega saab lähemalt tutvuda Tallinna keskkonnaveebis: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Linnaaiandus

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.