"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Euroopa rohepealinna tiitli võitis Prantsusmaa linn Grenoble (3)
08. oktoober 2020
Scanpix

"Soovime Grenoble’ile palju õnne ja jõudu kanda aastal 2022 Euroopa Rohelise pealinna tiitlit! Teil on väga huvitavad plaanid, jälgime teie programmi ja ideede teostust suure kaasaelamisega. Suur tänu ka kaasfinalistidele ning žüriile," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

2022. aasta Euroopa rohepealinnaks sai Prantsusmaa linn Grenoble. Võistlustules olid Euroopa lõunaosas asuvad Torino, Dijon, Grenoble ning Tallinn. Rohepealinna projektijuhi Mart Normeti sõnul paistis Tallinn konkurentide hulgast silma, kuid ei osutunud kahjuks võitjaks.

Linnapea lisas, et Tallinn on sellest võistlusest ja finaalis osalemisest samuti võitnud. “Juba see, et Tallinna valiti kevadel finaali, andis meile suure tõuke mõtestada linna rohepööret, muuta linnaorganisatsiooni rohelisemaks ja teha mitmeid uusi algatusi. Tallinn jätkab rohelise suunaga, et ellu  viia mitmed rohepealinna plaanis kavandatud algatused ja üritused hoolimata sellest, et tiitlit veel ei tulnud,” märkis ta.

Linnapea tänas ka oma meeskonda, kes on mitu kuud mõelnud ainult rohelisi mõtteid ja teinud väga head tööd. “Tallinn ei loobu pürgimusest saada Roheliseks pealinnaks,” rõhutas Kõlvart.

Tallinna teekonnast Euroopa Roheliseks Pealinnaks 2022 ning tegevustest rohelisema linnakeskkonna nimel saab lugeda veebilehelt Roheline pealinn.

Lõuna-Prantsusmaal asuv Grenoble paistab sarnaselt Tallinnale silma linnaaedade rohkusega. Paljud pargid ja haljasalad jäetakse niitmata, seal õitsevad niidutaimed ning nende vahel elavad loomakesed ja putukad, keda muidu linnas ei kohtaks. Linn loob öko-naabruskondi, mis eeskujuks tuleviku linnadele. 

Majade katustel asuvad elanike köögiviljaaiad ning linna üürimajad ehitatakse nii, et võimalikult vähe energiat läheks kaduma. Linn on uhke, et on suutnud vähendada enda tekitatavate kasvuhoonegaaside hulka 2005. aastaga võrreldes neljandiku võrra.

Kümne aasta pärast loodab Grenoble linn vähendada kasvuhoonegaase poole võrra. Linn tegi Prantsusmaal esimesena oma kliimaplaani ja tahab 2030. aastaks ka oma energiakasutust vähendada 40%.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sops
9. okt. 2020 21:12
In addition to the responsibilities of winning the title, Grenoble will receive a €350,000 financial incentive from the European Commission to kick-start its European Green Capital year. Nii et Tallinn jäi sellest nutsust ilma. Tänu sellele, et linnavalitsus küüniliselt loodust hävitab. Ja kui samamoodi jätkata kavatsetakse, siis ei saa Tallinn mingeid selliseid tiitleid. Mitte kunagi.
Vaatleja
9. okt. 2020 17:31
Eestlane, antud juhul siis ühtlasi ka tallinlane ei saa paraku üle ega ümber oma ebajumalast autost, mille poole kummardatatakse nii söögi alla kui peale ehkki sõnades püütaksegi seda endile mitte tunnistada. Vaatasin Wikipediast, et meist palju energilisemate ja temperamentsete elanikega Grenobles on 80%-l teedest ja tänavatest lubatud sõidukiiruseks vaid 30 km tunnis ja peamagistraalidel vastavalt siis 50. Nii, et saab linna vahel autoga ringi uhamiseta elatud küll! Kusjuures Tallinnast 3 korda väiksema elanike arvuga linnas on 5 trammi ja 25 bussiliini, ehk meil peaks neid siis vastavalt olema 15 ja 75 kui tahaksime tõesti võita rohelise pealinna tiitlit, mitte üksnes sellele kandideerida jne. Ning ühtlasi rohkem otsustavust ja otsusekindlust senise suhtumise muutmisel, siis ehk kunagi õnnestubki aga praegu näib, et seda on ikka veel tublisti nappinud.
Kohalik
9. okt. 2020 16:45
ainuke asi mis Tallinnas roheline on Keskerakonna logo. Autosid ülistav linnapea, olematu kergliiklustaristu ja tomatipea, mis te loodate nii saavutada. projekti korras näpuotsaga rohelisi otsuseid ja tühja loba ajada, see ei peta kedagi ära peale asjaosaliste enda.