“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
VIDEO JA FOTOD: Tõnismäe riigigümnaasium ühendab avara sisehoovi tiheda linnakeskkonnaga (0)
14. oktoober 2020
Rene Suurkaev

"Plaanid on meil muidugi väga tihedad. Kõik kolm hetkel projekteeritavat Tallinna koolimaja tahame avada siin juba paari-kolme aasta pärast," kinnitas haridus- ja teadusminister Mailis Reps Tallinna Tõnismäe riigigümnaasiumi õppehoone rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitja autasustamisel.

Vaata galeriid (34)

Arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt11/Lunden Architecture ideekavandiga “Stack”. Ideekavandi autorid on Ruben Tomas Verde, Eero Lunden, Ron Aasholm, Sander Aas ja Illimar Truverk.

“Kõige esimesena meeldib see, et üleüldse koolide ehituse areng on teinud kümne aastaga uskumatu hüppe,” rääkis Reps. “Luuakse ruumikeskkonna lahendusi lähtuvalt uuest õpikäsitusest. Väga palju on selliseid väiksemaid põgenemisnurki, samal ajal on kõik hästi valge ja hele ning on ka suuremaid ruuume, kuhu saab kogu seltskond kokku tulla,” kirjeldas ta.

Ministri sõnul on tegemist juba kolmanda riigigümnaasiumi projektiga Tallinnas, mis on kõigist eelnevaist täiesti erinev. “Siin on täiesti teistsugune linnaruumilahendus, sest Endla tänav ja Rahvusraamatukogu ümbrus on ju väga tiheda asustusega,” selgitas Reps, kelle sõnul oli väljakutseks transpordiküsimuste lahendamine ja samal ajal naabritele vaate ja õhu säilitamine.

Moodustab terviku Rahvusraamatukogu ja arhiiviga

“Uus väljakutse on ka see, et samal ajal renoveeritakse Rahvusraamatukogu ja siia juurde tuleb ka veel arhiiv. Nii et kogu see kompleks läheb nagu terviklahendusse,” kirjeldas Reps, kelle hinnangul said arhitektid väljakutsetega suurepäraselt hakkama.

Reps ütles, et riigigümnaasiumite loomisega panustab riik Tallinnas õppekohtade arvu suurendamisse. “Riigigümnaasium saab heaks partneriks linna koolidele ning koos paljude lähedal asuvate haridus- ja kultuuriasutustega moodustab kesklinnas mõnusa hariduslinnaku,” lisas ta.

Arhitekt Sander Aas tunnistas, et tegemist oli tõepoolest paraja pähkliga. “Oli küll raske selles mõttes, et erinevalt enamikust teistest koolidest, mis on viimastel aastatel projekteeritud, on siin tegemist väga tiheda linnakeskkonnaga, kus krunt on väga väike ja ruumi on väga vähe,” nentis Aas.

Üks läbivaid ideid projekti juures ongi Aasa sõnul see, et kuna ühel pool on intensiivse liiklusega Endla tänav ja teisel pool on väga ilus sisehoov, mis tõuseb üles Tõnismäele, siis eesmärgiks oli võimalikult tihedalt neid kokku siduda. “Kui sa tuled sinna fuajeesse, siis sa näed hoovi, mis on soe ja roheline ja teiselt poolt avaneb vaade Endla tänava tihedale linnakeskkonnale.” Teiselt poolt oli Aasa kinnitusel oluline ka ülemistel korrustel võimalikult paindliku ja avatud õpikeskkonna loomine.

Konkursi võit tuli Aasa kinnitusel rahvusvahelisele arhitektide tiimile üllatusena. “Konkursse Eestis tehakse palju ja kunagi ei tea, kes võidab. Kunagi kindel olla, et just sina võidad – seal on alati natuke ka juhust.”

Esinduslik ja väärikas hoone

Riigi Kinnisvara projektidirektor ja konkursi koordinaator Raivo Toom selgitas, et žürii hinnangul on võistlustöö innovatiivne, hoone arhitektuur esinduslik ja väärikas ning sobib riigigümnaasiumi kuvandiga.

“Peasissepääs on suunatud peamisele liikumisteele, väliselt õrn ja õhuline hoone on seestpoolt tehtud kontrastiks puiduselt hubaseks. Koolihoone suhtleb aktiivselt sisehooviga: sisehoovi pool asuvad valgusküllased suured terrassid, amfiteatrilik astmestik maapinna tasandil pakub erinevaid kasutusvõimalusi. Endla tänavaga külgnev välikorvpalliplats on intrigeeriv, ühelt poolt toob ta lapsed linnaruumi, näitab kooli aktiivset siseelu ja loob pausi muidu väga tiheda liiklusega Endla tänavaga,” kirjeldas Toom.

Arhitektuurivõistluse teine koht läks ideekavandile “Haridusmägi”, mille esitas konkursile Karisma arhitektid ning autorid on Kai Süda, Risto Parve, Marju Tammik, Diana Taalfeld ja Mait Väljas. Kolmanda koha saavutas ideekavand “Nurgakivi”, autoriteks Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Karoliine Kuus ning Lill Volmer arhitektuuribüroost Arhitekt Must.

Ergutuspreemia võitsid ideekavandid “Carpe Diem”, autoriks Egon Metusala ja Liis Uustal arhitektuuribüroost MA ning “Mägi/2” arhitektuuribüroost KOKO arhitektid ning autorid Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago, Xenia Angela Sooniste ning Eleriin Tekko.

Kool mahutab 900 õpilast ja 80 õpetajat

Tõnismäe riigigümnaasiumi koolihoone on planeeritud kuni 900 õpilasele ning 80 õpetajale. Planeeritava riigigümnaasiumi õppehoone eeldatav suletud netopind on umbes 7075 m². Lisaks Endla tn 13, Lõkke tn 5 ja 3a kinnistutele kuulus võistlusalasse veel tänavamaa Endla tänaval kõnnitee ja tänavahaljastuse mahus ning osa Lõkke tänavat kõnnitee ja sõidutee mahus tänava vastas külje kinnistute piirini.

Žüriisse kuulusid Indrek Riisaar haridusministeeriumist, arhitekt Kaidi Põldoja Tallinna linnaplaneerimise ametist, Eesti Arhitektide Liidust Martin Aunin ja Ra Luhse ning Eesti Sisearhitektide Liidust Eeva Masso. Žürii koordinaator oli arhitekt Kalle Komissarov.

Ideekonkursi preemiafond on kokku 36 000 eurot: esimesele kohale 12 000 eurot, teisele 9000 eurot ja kolmandale 6000 eurot. Ergutuspreemiaid anti välja kaks ning kokku summas 9000 eurot.

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjaga. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest. Arhitektuurivõistluse korraldasid Riigi Kinnisvara, haridusministeerium, Tallinna linnavalitsus ning Eesti Arhitektide Liit.

Kokku tegutseb käesoleva aasta 1. septembri seisuga Eestis 16 riigigümnaasiumi 13 maakonnas. 2021. aastal alustavad õppetööd riigigümnaasiumid Tabasalus, Paides ja Saaremaal, 2022. aastal Rakveres, Tallinnas Mustamäel ja Laagris ning 2023. aastal avatakse Rae, Tallinna (Kolde pst, Tõnismäe) ja Narva (Puškini tn ja Kraavi tn) riigigümnaasiumid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.