"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Poolas tulid naised tänavatele ja kirikutesse oma õiguste eest võitlema (1)
26. oktoober 2020
Scanpix

"Olen täna siin, sest mind häirib see, et ilmalikus riigis otsustab kirik minu eest, millised õigused mul on, mida saan teha ja mida ei tohi teha," ütles 26-aastane protestija Julia Miotk. Meeleavaldused peaaegu täieliku abordikeelu vastu Poolas tõid plakatitega protestijad kirikute ette ning pühapäevastele missadele oma häält kuuldavale tooma.

Abordivastase seaduse karmistamise eelnõu Poolas tõi nädalavahetusel katoliku kirikutesse üle kogu riigi meeleavaldajad, kes tulid jumalateenistustele ja kirikute ette plakatitega naiste elu põrguks muutmise vastu Poolas.

Poola põhiseaduskohus tühistas 22. oktoobril abordiseaduse sätte ja lubas üht Euroopa rangeimat seadust veelgi karmistada, tekitades seeläbi inimõiguslastes sügavat pahameelt, kirjutas BNS.

Peakohtunik Julia Przylebska ütles kohtuotsuses, et kehtiv seadus, mis lubab teha aborti väärarenguga loote korral, on põhiseadusega “ühildamatu”.

Konstitutsioonikohtu otsus sulges seega ühe vähestest seni kehtinud aborditegemise õiguslikest alustest Poolas. See tähendab, et aborti tohib teha üksnes vägistamise või intsesti korral või siis, kui ema elu on ohus.

Kohtu otsus tulenes valitseva natsionalistliku partei Seadus ja Õiglus (PiS) parlamendiliikmete õiguslikust vaidlusest eelmisel aastal. Poola abordiseadused on Euroopa rangemate seas, mis on kaasa toonud selle, et üle 100 000 naise soovib igal aastal teha aborti välismaal.

Naisõiguslaste ja inimõiguste rühmituste eestvedamisel toimunud meeleavaldused on Poolas kestnud alates neljapäevast. Kuigi koroonaviirusest tingitud piirangud ei luba avalikke kogunemisi, on tänavatele ja kirikutesse tulnud oma häält kuuldavale tooma tuhanded meelevaldajad, peamiselt naised.

Abordi keelustamine on oht naise tervisele

Abordi teema muutub iga päevaga aktuaalsemaks ka teistes Euroopa riikides, sh Eestis. Eestis ja Põhjamaades on abortide tegemine praegu tugevas langustrendis, näitab statistika.

Eesti raseduse infosüsteemi järgi teostati 1992. aastal Eestis omal soovil 25 803 aborti ning 2019. aastal oli see arv 3583. Riigikogu liikme Andrei Korobeiniku sõnul on abortide tegemine Eestis vähenenud tänu teadlikkuse kasvule ja seksuaalhariduse kättesaadavusele ning seda suunda peaks jätkama.

“Tundub, et töö toob tulemusi. Tegeletakse inimeste õpetamisega ja see on suund, millega tasub jätkata,” ütles Korobeinik. Tema sõnul oleks abortide keelustamine oht naiste tervisele.

“Abortide keelustamise pooldajad toovad näiteks Poola, kus abort on keelatud ja neid tehakse igal aastal aina vähem, kuid tegelikkuses reisivad Poola naised abortide tegemiseks naaberriikidesse,” ütles Korobeinik, et keelustamine ei kaota aborte, kuid tekitab musta turu.

Ka naistearsti Made Laanpere sõnul on fakt, et abordi keelustamine ei vähendaks oluliselt abortide tegemise arvu, vaid muudaks selle põrandaaluseks äriks.

“Illegaalne abort on ülemaailmne rahvatervise probleem. See on fakt, et see muutub keelustades põrandaaluseks äriks. Kogu maailm on seda näidanud. Üks näidetest on praegune Poola. Keelustamine ei kaota aborte, aga tekitab naistele uusi kannatusi,” ütles Laanpere (vt Pealinna artiklit).

Katoliku kirikul Poolas poliitikale liiga suur mõju

Poznani linnas toimunud meeleavaldusel istusid naised Püha-Peetruse kirikus altari ette maha, hoides enda ees plakateid abordiõigust toetavate sõnumitega. Preestrid olid sunnitud jumalateenistuse katkestama ning kutsusid politsei, kes protestijad ära ajas.

Krakowi pargis riputati puude vahele nööridele must aluspesu, Lodzis protestiti linna katedraali ees plakatitega “Naiste streik”, kus inimesed kutsusid üles kirikut ja riiki lahutama. Katoliku kiriku kriitikud väidavad, et kirik avaldab Poolas valitsuse poliitikale liiga suurt poliitilist mõju.

Varssavi kiriku seintele projitseeriti loosungeid “Naiste põrgu” ja “Piiramatud abordid”.

Ühe kiriku sissepääsu ette olid tulnud ka paremäärmuslaste ja natsionalistlike rühmituste noormehed, kes tõkestasid naisaktivistide sisenemist.

Abort on Poolas rahvast sügavalt lõhestav teema. CBOS-i uurimiskeskuse 2014. aasta arvamusküsitlus näitas, et 65% küsitletud poolakatest olid abordivastased, 27% pidas aborti vastuvõetavaks ja 8% olid erapooletud. Samas, hiljutised arvamusküsitlused näitavad, et selge enamus rahvast on abordiseaduse karmistamise vastu.

Otsuse mõistis kohe hukka Euroopa Nõukogu, mille inimõiguste volinik Dunja Mijatovic nimetas seda “kurvaks päevaks naiste õiguste jaoks”.

Kohtu enamus on valitsuspartei pooldajad

Alates 1993. aastast on Poola lubanud aborti ainult juhul, kui rasedus on vägistamise või intsesti tagajärg, kui see kujutab ohtu ema elule või kui loode on väärarenguga.

Kohtuotsus annab võimupartei Seadus ja Õigus seadusandjatele võimaluse koostada eelnõu, millega keelataks raseduse katkestamine väärarengu korral.

Võimuerakonna rahvaasemikud avaldasid eelnõule, mis sai alguse petitsioonina, sel aastal toetust, kuid paljude Poola naiste pahameele tõttu saadeti eelnõu põhiseaduskohtusse. Kohust, mille peamine ülesanne on otsustada, kas seadused on kooskõlas põhiseadusega, reformiti 2016. aastal ning kriitikute sõnul on seal nüüd enamuses võimupartei liitlased.

38 miljoni elanikuga Poolas tehakse aastas alla 2000 seadusliku abordi, kuid naisõiguslaste hinnangul tehakse aastas kuni 200 000 aborti ebaseaduslikult või välismaal.

Allikas: BBC

https://www.bbc.com/news/world-europe-54683735

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kohalik
26. okt. 2020 19:38
https://uueduudised.ee/varia/helle-moonika-helme-sai-facebookilt-ohtulehe-artikli-jagamise-eest-bloki/ https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/sotsioloog-ulo-vooglaid-pederastid-on-jaamae-vaike-osa?id=49165105