Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
VIDEO! Haruldased harjaskoerad pääsesid kohutavast kodust (1)
26. oktoober 2020

Tänu tähelepanelikule naabritele päästeti Põhja-Tallinnas eluohtlikes tingimustes elanud pesakond väärkoheldud Hiina harjaskoeri, kes praegu Tallinna Loomade varjupaigas kosuvad ja endale uut kodu ootavad.

 

Septembri alguses saabus Tallinna loomade varjupaigale teade, et ühes korteris vajavad koduloomad päästmist. Kaebuse esitasid naabrid, kes pikemat aega olid tundnud hingematvat haisu ning kuulnud koerte haukumist ja niuksumist.

Uskumatutes tingimustes peetavad loomad

Vaatepilt, mis korterisse sisenedes avanes, oli õõvastav. “Loomad olid seal kaetud väljaheidete ja uriiniga,“ kirjeldas Tallinna Loomade varjupaiga juhataja Carol Liaks. “Olles loomadega kokku puutunud, ma tean, et teatav lõhn on paratamatu, aga hais selles korteris võttis ka minul silma märjaks, pani nina kirtsutama ja õhku ahmima. Kohutav oli näha loomi, kes olid hirmul, sest nad ei teadnud, mis edasi saab…“

Ühetoalises korteris oli kokku 26 kodulooma – lisaks kassidele ja koertele ka kaks Aafrika kääbussiili. Kiibi numbreid kontrollides selgus, et osad loomadest – täpsemalt 9 koera – on registreeritud Eesti Kennelliidu registris. Jaanuaris sündinud Hiina harjaskoerte kutsikad on tunnistatud puhtatõulisteks.

Mis ajendab üht loomaomanikku loomadega nii tundetul moel käituma? “Üks põhjus on raha ja Eestis ei ole see midagi erakordset,“ nentis Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti peaspetsialist Hellika Landsmann. “Meil on päris palju selliseid kohti, kus loomi paljundataksegi raha eesmärgil. Kutsikad müüakse maha, misjärel tulevad uued ning keegi ei arvesta looma heaoluga.“

Kui tavapäraselt müüakse tõukutsikaid ajal, mil nad on kahekuused, tekib nende Hiina harjaskoerte puhul küsimus, miks olid ligi üheksakuused, maailmas kõrgelt hinnatud ja väga haruldased kutsikad ikka veel maha müümata?

“Me kunagi ei tea, mis inimese peas toimub, seda kõike on väga raske mõista,“ kommenteeris Eesti Kennelliidu juhatuse esimees Alvar Ristikivi. “Kui loomad sellistes tingimustes elavad, tekib küsimus, kas nende pidajal endal on ikka kõik hästi,“ jätkas Carol Liaks. “Tihti vajab lisaks loomadele abi ka nende omanik.“ Isik, kellele koerad kuulusid, on Hellika Landsmanni sõnul ka varem koduloomade väärkohtlemisega silma hakanud. Eelmisel aastal võeti temalt ära 17 tõukoera.

Lootus paremale elule

“Loomapidamisõiguste äravõtmine on ainus lahendus sel puhul – midagi muud siin teha ei ole,“ leidis Alvar Ristikivi. “Tänaseks on loomad võõrandatud ning omanikul puudub edasikaebamise õigus,“ jätkas Hellika Landsmann. “Linn taotleb sellelt inimeselt loomapidamisõiguse ära võtmist.“ Landsmann julgustab teatama kõikidest juhtudest, mispuhul on kahtlus, et võiks toimuda loomade ülepaljundamine või neid väärkoheldakse, mõnele loomakaitseorganisatsioonile, keda Eestis on mitmeid.

“Meie ise ei ole saanud selle inimesega suhelda ning ta ei ole püüdnud varjupaika loomadele järele tulla,“ rääkis Carol Liaks. “Oleme saanud Veterinaar- ja Toiduametilt otsuse, et loomad loovutatakse Tallinna linnale, kes loovutas nad Varjupaikade MTÜ-le.“

Tänaseks on kutsikad kohutavast minevikust toibunud ning ootavad Tallinna loomade varjupaigas endale uut ja armastavat omanikku. Hiina harjaskoera võib kohata nii müütides kui legendides ning lisaks pidavat see tõug sobima ideaalselt ka allergikutele.

“Kõik, kel huvi tekkis, peaksid nende kohta Tallinna loomade varjupaiga kodulehel ära täitma sooviavalduse,“ sõnas Carol Liaks. “Kuna tegemist on tõukoertega, ma kujutan ette neile tormijooksu. Kindlasti ei mängi rolli see, kes esimesena helistab või kohale jõuab, vaid me vaatame sooviavalduste põhjal, kes võiks sobida neile parimaks omanikus ja kutsume seejärel inimesed koertega tutvuma. Meie eesmärk ei ole saada lihtsalt loomad koju, vaid see, et me saaks nad püsivasse ja armastavasse koju, kes mõistab selle looma vajadusi.“

Tallinna loomade varjupaigas on uue kodu ootel ka üle 180 kassi.

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Pole tähtis
28. okt. 2020 18:31
Kas filmijad ning avaldajad on kursis sellega, et EV Põhiseadus tagab eraelu puutumatuse? Õige ja nõutav oleks kui õiguskantsler annaks hinnangu ning ametliku käigu. Koerte päästmine on üllas tegu, kuid koeri päästes ei tohi inimõigusi rikkuda.