“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
VIDEO JA FOTOD! Siselinna kalmistu tavandihoone avab uksed juunis (0)
26. oktoober 2020
Albert Truuväärt

"Piiblist on teada, et puu on elu sümbol," rääkis linnaasutuse Kadrioru Park juhataja Ain Järve. "Puu läheb kevadel lehte, varasuvel hakkab õitsema, kesksuvel tulevad viljad, hilissügisel langevad lehed, et uuel kevadel uuesti alustada. Ja nii me otsustasimegi sarikapeoks kinkida tavandimajale oma puu. Selles majas tööle hakkavad inimesed saavad sellest tuge ja inimesed, kes tulevad siia tuge saama, leiaksid sellest puust ka lohutust."

 

Vaata galeriid (34)

Esmaspäevasel tavandihoone sarikapeol sai korralikud kasvutingimused hoone juurde istutatud sümboolne punane tamm.

“Puu on punane tamm, meie hea kolleeg Karukäpa puukoolist on teda kasvatanud,” lisas Järve. “Puu on see, mis kestab üle põlvede.”

Multifunktsionaalne tavandihoone kerkib Siselinna kalmistu Toonela tee idapoolsele osale. 

“Sellist tavandimaja pole Tallinnas varem olnud,” ütles abilinnapea Kalle Klandorf, kelle sõnul saab uue hoone avada juunis. “Nüüd on keset linna keskne koht, kuhu saavad inimesed tulla ja vajalikud toimingud ühes kohas ära teha!”

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul pakuvad küll näiteks Metsakalmistul ja Pärnamäel vanemais majades asuvad kontorihooned mitmeid teenuseid, kuid kerkiv tavandimaja hakkab kõike vajalikku pakkuma ühest kohast. 

“Tallinnas pole varem olnud hoonet, mis pakuks kõiki kurva sündmusega seotud teenuseid ühest kohast,” rääkis Võrk. “Selline keskkond loob turvalise meeleolu. Leinates vajavad inimesed tuge ja toetust.”

Klienditeenindussaali kõrval asuvad majas ka administratsiooni ja registrihalduse tööruumid. Tseremooniasaalis jagub kohta ligi 150 inimesele.

“Kui on soovi, saab siin ka lahkunu ärasaatmist korraldada,” ütles Võrk. “Vähetähtis pole ka nende inimeste töötingimused, kes siin tööle asuvad. Valdkond pole kergete killast, mis võib mõjuda ka meeleolule. Jätkuvalt sedalaadi tööd teha pole väga hingekosutav! Tähtis on, et neil inimestel, kes siin töötavad, jätkuks hingejõudu leinajaid toetada ning ise samuti lahkeks ja heaks inimeseks jääda.”

Klienditeenindussaal täidab veel info- ja ekspositsioonisaali funktsiooni, kus on võimalus esitleda kalmistuga seotud ajaloolisi materjale. 

Klandorfi sõnul on kalmistuhoone rajamine ja ümbruse korrastamine on märgilise tähtsusega projekt, kuna Siselinna kalmistul on  pikk ajalugu.

“Ajalooliselt koondab see mitut eri aegadel tekkinud kalmistut. Üks nendest on 1775. aastal rajatud Aleksander Nevski nimeline kalmistu, mis on ühtlasi vanim tänapäeval kasutatavatest Tallinna kalmistutest,” rääkis Klandorf.

Siselinna kalmistuhoone ümbruse haljastus saab juurde väikevormid ja välisvalgustuse ning kaasaegse liiklusskeemi, mis arvestab nii autojuhte kui jalakäijaid.

Kuna töömaa piirneb kasutuses oleva kalmistualaga, ei tohi ehituse käigus rikkuda hauarahu. Lisaks on töömaal vana kiviaed, mille taastamisel tehakse koostööd Muinsuskaitseametiga.

 

Siselinna kalmistu tavandihoone projekteeris Corson OÜ. Ehitustöid teostab Montreco OÜ. Projekti kogumaksumus on 1,4 miljonit eurot.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.