"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Inspektsioon: Sillamäe firmad peavad parema õhu nimel veel pingutama (0)
27. oktoober 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Võrreldes 2014. aasta uuringuga ei esinenud enam häiringutaseme ületamist Sillamäe mõõtepunktis, samuti on viimastel aastatel vähenenud lõhnakaebuste arv," märkis keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitseosakonna peainspektor Kuldar Rikma.

Hiljuti lõppenud õhumõõtmiste kokkuvõte näitab, et Ida-Virumaal Sillamäel on õhu kvaliteet võrreldes 2014. aastaga paranenud, siiski peavad sadamas tegutsevad ettevõtted koostama lõhnaaine vähendamiseks tegevuskavad, vahendas BNS. 

Linnaelanike jätkuvaid kaebusi silmas pidades tellis kjeskkonnainspektsioon 2019. aastal Eesti Keskkonnauuringute Keskuselt jätku-uuringu, mille eesmärk oli hinnata lõhnaaine esinemissagedust ning 2014. aasta hindamistulemuste põhjal rakendatud lõhnaainete vähendamise tegevuskavade tulemuslikkust, teatas inspektsiooni pressiesindaja.

Kuus kuud kestnud ja kolmes mõõtepunktis toimunud lõhnaaine mõõtmistulemustest nähtus, et kui kahes Sillamäe linna mõõtepunktis jäi lõhnaaine esinemise sagedus vahemikku 11-14 protsenti, siis Sillamäe linnast lõunasse jäävas uvilate piirkonna mõõtepunktis saadi tulemuseks 21 protsenti. Lõhnaaine häiringutase loetakse ületatuks 15 protsendi juures.

“Võrreldes 2014. aasta uuringuga ei esinenud enam häiringutaseme ületamist Sillamäe mõõtepunktis, samuti on viimastel aastatel veidi vähenenud Sillamäe lõhnakaebuste arv,” märkis Rikma. “Uuringus toodi välja, et kui 2014. aastal laekus valdav osa kaebustest lõuna- ja kagutuulte korral, siis 2019. aastal oli olukord muutunud. Valdav osa kaebustest esitati, kui puhusid loodekaare tuuled, mis viitab Sillamäe sadama heiteallikatele. Ühtlasi annab uuring kinnitust, et tänu aktsiaseltsi Enefit Energiatootmine koostatud lõhnaaine vähendamise kavale ja rakendatud meetmetele on piirkonna välisõhu kvaliteet paranenud,” lisas Rikma.

Keskkonnainspektsioon edastas uuringu tutvumiseks Sillamäe sadama ettevõtetele Alexela Logistics AS, Silpower Aktsiaselts, EuroChem Terminal Sillamäe Aktsiaselts, AS DBT ja NPM Silmet OÜ. Kuna Sillamäe sadama piirkonna heiteallikad kuuluvad mitmetele keskkonnakaitselubadega käitistele, tuleb lõhnahäiringu puhul arvestada nende koosmõjuga. Vastavalt atmosfääriõhu kaitse seadusele võib lõhnaaine esinemise vähendamise meetmete rakendamist ja lõhnaaine esinemise vähendamise kava koostamist nõuda igalt käitajalt eraldi või käitajatelt ühiselt.

Keskkonnainspektsioon saatis esmaspäeval kõigile viiele ettevõttele teated haldusmenetluse alustamise kohta eesmärgiga kohustada ettevõtteid koostama lõhnaaine vähendamise tegevuskavad. Kavade täitmist kontrollib keskkonnainspektsioon koostöös keskkonnaametiga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.