"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hiina tahab uue viisaastakuplaaniga saada tehnoloogiliseks suurriigiks (0)
28. oktoober 2020
Scanpix

Hiina Kommunistlik partei on tulnud kokku, et arutada järgmise viisaastaku plaane. Kavas on ka välja toodud, kuidas Hiina kavatseb liikuda süsinikuneutraalsuse eesmärgi poole.

Pekingis koguneb sel nädalal 300 Hiina poliitilise koorekihi esindajat, kes otsustavad, mis hakkab Hiina elus juhtuma järgmise viie aasta jooksul. Kaalul olevad teemad on suured, sest Hiina on maailma kõige rahvarohkem riik ja praeguseks suuruselt teine majandus. Hiina riigi poliitika ja majandus mõjutab kogu maailma poliitikat ja majandust, nad saavad mõjutada kliimamuutuste suunda ning mõjutada ka palju väiksemate majanduste edu ja käekäiku.

Prognoosid ja majanduseksperdid prognoosivad, et Hiina soovib tulevikus olla oma majanduses sõltumatum. Kodumaiste teenuste ja muu sisetarbimine on Hiinas jätkuvas kasvutrendis ning moodustab suure osa Hiina majandusest. Hiina investeerib teadusesse ning loodab saada tehnoloogiliseks suurriigiks. Plaanis on suurendada isemajandamist, eriti kõrgtehnoloogilise tootmise osas, just selles osas on viimasel ajal kõvasti sekkunud Ameerika Ühendriigid. Kavas on ka välja toodud, kuidas Hiina kavatseb liikuda süsinikuneutraalsuse eesmärgi poole.

Majandus- ja arengukava aastateks 2021–2025 kuulutatakse rahvuskongressil ametlikult välja alles järgmisel aastal, kuid kongress on uutele suundadele pitsatiks. Tegelikud plaanid ning suunad võetakse vastu sel nädalal. Suuniseid järgides koostavad eri piirkondade ametnikud rahvakongressi üksikasjalikuma kava. Ülejäänud nädala jooksul saab näha, kui palju partei oma poliitikast praegu avaldab ning kui palju hoitakse järgmise aastani salajas.

Sadu tuhandeid viisaastakuplaane

„Viieaastase plaani juures on kõige olulisem see, et see suudaks majanduse suunda õigustada. Rahvale on võimalik saata sõnum, et just seda erakond soovib,“ ütles Soome Lapi ülikooli Hiina ühiskonna ja kultuuri professor Matti Nojonen.

„Praktilises mõttes on aga piirkondade enda viie aasta plaanid olulisemad kui keskvalitsuse plaan. Piirkondade plaanid põhinevad iga piirkonna tegelikkusel ja on konkreetsemad,“ kinnitas professor.

Läänes kujutatakse sageli ette, et kui Hiinas partei ajutasandil midagi otsustatakse, siis rakendatakse see ka kiiresti. Tegelikkuses juhtub seda harva, kuna piirkonnad liiguvad oma suundades.

Nojonen koos oma koostööpartneriga Hiinast uurivad viisaastakuplaane ning on üritanud teada saada, kuipalju neid Hiinas kokku tehakse. „Vähemalt kümneid tuhandeid, aga võib-olla ka sadu tuhandeid, iga piirkond, provints, linn, ministeerium ning ülikool – kõik teevad oma viisaastakuplaani,“ ütles Nojonen.

Professor rääkis, et keskvalitsuse ja väiksemate piirkondade praktilised plaanid erinevad üksteisest oluliselt. Praeguses viisaastaku plaanis lubas keskvalitsus rohelisemat majandust, kuid kui Nojonen vaatas söekaevanduste plaane, ei märganud ta seal mingit rohelust. Nojonen ütles, et „Made in China 2025“, mis rõhutab keskvalitsuse plaanis esile tõstetud kõrgtehnoloogiliste toodete ja teenuste arendamist, ei sobi kõikjale.

Kõik eesmärgid teenivad ühte eesmärki

„Võib eeldada, et riikliku tasandi plaanid on piirkondadele asjakohased. Aga kuidas saab „Made in China 2025“ näha piirkonnas, kus valmistatakse peamiselt rämpskaupa ja Barbie-nukke?“ küsis uurija.

Nojonen kirjeldas viieaastaste plaanide tegemist tohutu masinavärgina. „Ma arvan, et siin raisatakse tohutult intellektuaalseid ressursse. See on rumal. Kui iga organisatsioon koostab oma plaani, pole mingit võimalust neid koos koordineerida,“ ütles ta ja oli hämmingus, kuidas saab nii kiiresti muutuvas maailmas üldse midagi järgmiseks viieks aastaks planeerida?

Hiina alustas viieaastaste plaanide koostamist aastal 1953 algselt Nõukogude Liidu eeskujul. Nüüd tuleb 14. plaan. Hiljem on tootenumbritelt mindud üle kvalitatiivsemale mudelile, mis kirjeldab eesmärke sõnadega.

Plaan ehk moodsas hiina keeles suunised on alati muutuv. Nojonen juhib tähelepanu sellele, et veel 1990. aastatel teatas keskvalitsus, millist tööstust soovitakse ja toetatakse, millest teiste hulgas sai suur kasu Soome Nokia.

Eeldatavasti arutab Keskkomitee ka edasist poliitikat aastani 2035. Lääne teadlased mõtlevad nüüd, kas nende partei- ja riigijuht Xi Jinping (67) on võimul elu lõpuni.

Hiina suur väljakuulutatud eesmärk on saada jõukaks ja tugevaks moodsaks riigiks enne 2050. aastat, kui Hiina Rahvavabariik saab 100-aastaseks. Kõigi enne seda tehtud plaanide eesmärk on see eesmärk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.