“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
VIDEO! Tuleval aastal puhastab Tallinna tänavaid uus linnapuhastusüksus (1)
28. oktoober 2020
Mats Õun/ Foto on illustreeriv

"Talvel saame uue üksuse lisavõimekust rakendada lume- ja libedusetõrjetöödeks ning lume äraveoks enim kasutatavatel kõnniteedel, mis tavaolukorras on kinnistuomanike hooldada," ütles abilinnapea Kalle Klandorf.

Tallinna linnavalitsus võttis tänasel istungil vastu otsuse luua spetsiaalne linnapuhastusüksus, mis hakkab tegema tarvilikke töid ohutuma liiklemise tagamiseks ning on linnapuhastuses vajalikuks lisajõuks.  

“Selline üksus on linnale väga vajalik vaatamata sellele, et teenuseid osutavad erapartnerid. Kahjuks peame tunnistama, et me ei ole alati teenuse kvaliteediga rahul ja näeme, et ka teenuse maht peaks olema suurem. Peame olema valmis kriisideks mis on seotud ilmaga,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.  

Uus linnapuhastusüksus töötab nii talvel kui suvel

Abilinnapea Kalle Klandorf märkis, et otsusele eelnes põhjalik tänavapuhastusteenuse analüüs, mille viis läbi audiitorfirma KPMG. “Analüüsi põhjal jõuti järeldusele, et osalise tänavapuhastusteenuse võimekuse loomine linna poolt võimaldab muuta teenust paindlikumaks ja kvaliteetsemaks, kuna linnal on võimalik suunata oma ressurssi päevakorras olevate väiksemate tööde tegemiseks. Võrreldes nende tööde hankimisega võib prognoosida ka märkimisväärset rahalist säästu,” ütles Klandorf. 

Abilinnapea selgitas, et uus linnapuhastusüksus on vajalik nii talvisel kui ka suvisel perioodil. “Talvel saame uue üksuse lisavõimekust rakendada lume- ja libedusetõrjetöödeks ning lume äraveoks enim kasutatavatel kõnniteedel, mis tavaolukorras on kinnistuomanike hooldada. Üksuse ülesandeks on ka erakorraliste ilmastikuolude tagajärgede likvideerimine, suurte pargialade käiguteede lume- ja libedusetõrje ning linnaosades asuvate parkimiskohtade lumest puhastamine,” rääkis abilinnapea ning lisas, et suvel kasutataks soetatavaid masinaid pargi, kõnni- ja rattateede puhastamisel, survepesul, niitmis- ja lehekoristustööde teostamisel ning erakorraliste ilmastikuolude tagajärgede likvideerimisel. 

Seni on kõnniteede koristuse kvaliteet jätnud soovida

“Seadus paneb kõnnitee koristuse ja lumetõrje kohustuse sellega külgneva maatüki omanikule, kuid praktika näitab, et tööde kvaliteet on sageli ebaühtlane ning lume äraveo- või ümberpaigutamise võimaluse puudumise tõttu tihti ka raskendatud,” lisas Klandorf. “Pikkade ja tihedate lumesadude korral napib nii masinaid kui ka töötajaid, samas aga on kõnniteede hooldamiseks ette nähtud aeg piiratud. Seetõttu võimaldab igasugune lisaressurss parandada hooldustööde kvaliteeti ja kaasata kiiretele töödele operatiivselt abijõudusid.” 

Varasemalt on abilinnapea möönnud, et kuna jalakäijad on libedusega kõige kaitsetumas olukorras, siis kavatseb linn edaspidi rohkem tähelepanu pöörata eraomandis olevate kõnniteede ja kõnniteelõikude lumekoristusele. “Kõnniteid tuleb puhastada ja libedust tõrjuda mitte ainult hommikuti, vaid sõltuvalt ilmast ja vajadusest,” rõhutas Klandorf. “Mupol on ülesanne kaardistada kõige ohtlikumad piirkonnad ning vajadusel teha ettekirjutus või teatis, kui aga sellest ei piisa, siis süüdlasi trahvida.”

Mupo saab juhul, kui libe kõnnitee on ohtlik või keegi ennast libeduse tõttu vigastab, teha füüsilisele isikule 400 eurot ja juriidilisele isikule 1300 eurot trahvi. Libedusega võitlemiseks tuleb kasutada nt graniidipuru, mille tera läbimõõt on 2-6 mm.  Keelatud on kasutada tuhka ja liiva, sest need hakkavad lume sulades tolmama. Samuti ei tohi kõnniteedel libedust tõrjuda soolaga, sest see rikub jalatseid ja kasvavaid puid.

Linnapuhastusüksus alustab 1. jaanuaril

“Üksus peab olema 1. jaanuariks valmis. Ta peab olema komplekteeritud inimeste ja masinatega. Seal peavad olemas olema kõik vajalik libeduse ja lume tõrjeks,” ütles Klandorf.

Klandorfi sõnul on linn olnud aastaid tagasi olukorras, kus prügivedu teostanud ettevõte ei olnud võimeline prügi vedama ning prügiveo korraldamise päästis see, et linnal oli olemas oma ettevõte, kes oli võimeline töid teostama. Nüüd loodetakse osalise võimekuse loomisega samuti tänavapuhastuse kvaliteeti parandada. „Samas annab see tänastele turuosalistele signaali, et linnal on võimalus luua kogu linna kattev tänavapuhastusettevõte,“ ütles Klandorf ja lisas, et samuti on võimalus linnal väiksemate tööde puhul saada kulueelist.  

“Tallinnas suureneb parkide arv, erinevad pinnad ja teed on vaja kõik hooldada, rääkimata puuokste lõikusest. Suured massiivid lisanduvad sellega, et meie alla on tulnud ka kalmistud. Loodan, et sellel meeskonnal jätkub tööd nii suveks kui talveks. Jääme ootama 1. jaanuari kui meeskond peaks tööd alustama, eks siis saame kevadel hinnata nende töö kvaliteeti ja kiirust,” lisas Klandorf.

Praegu tellib Tallinna linn aastaringseid hooldustöid kõnni- ja kergliiklusteedel 1,5 miljoni m2 ulatuses, kokku on linnas 2,5 miljonit m2 kõnniteid. Linn plaanib esialgu asuda hooldama 660 000 m2 enamkasutatavaid kõnniteid, milleks on vaja soetada kuus sahktraktorit ning katta tööjõu- ja hoolduskulu. Samas ulatuses teenust sisse ostes tuleb linnal ainuüksi talvehooajal tasuda selle eest üle 2 miljoni euro.  

Loodava üksuse ülalpidamiskuludeks on taotleb Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet 2021. aasta eelarvest 895 762 eurot. Üksus hakkab kuuluma keskkonna- ja kommunaalameti hallatava asutuse Kadrioru Park koosseisu, eesmärgiks on alustada selle tegevust 2021. aasta jaanuaris.

  

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arno
26. aug. 2021 02:15
https://www.delfi.ee/teema/72451167/puhastus