"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Reinsalu: Eesti peab olema valmis Ühendkuningriigi EL-ist välumiseks (0)
29. oktoober 2020
Scanpix/ Pilt on illustreeriv

"Lõpeb isikute vaba liikumine, mis toob kaasa muudatusi nii reisimisel, kaupade ja teenuste kaubanduses, sotsiaalkindlustuses, andmevahetuses, transpordis kui ka paljudes teistes küsimustes," selgitas välisminister Urmas Reinsalu.

Reinsalu sõnul peab Eesti olema valmis olulisteks muutusteks Ühendkuningriigi Euroopa Liidust (EL) väljumise üleminekuperioodi lõpul, vahendas BNS. 

Reinsalu tutvustas neljapäevasel valitsuskabineti nõupidamisel memorandumit “Eesti valmisolek Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise üleminekuperioodi lõpuks 31.12.2020” ja märkis, et Eesti peab olema valmis olulisteks muutusteks, teatas väliministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

Reinsalu rõhutas, et Eesti loodab kokkuleppe saavutamist praegu kestvatel EL-i ja Ühendkuningriigi tulevikuleppe kõnelustel.

Üleminekuperioodi lõpp toob kaasa muutusi EL-i ja Ühendkuningriigi vahelistes suhetes alates järgmise aasta 1. jaanuarist nii või teisiti, seda ka leppe sõlmimise korral. Seega tuleb võimalikult hästi ja aegsasti valmistuda.

Märkimisväärsed muutused

“Kui üleminekuperioodi kestel on suhted üldjoontes toiminud endistviisi, siis alates uuest aastast saavad muutused olema märkimisväärsed,” ütles välisminister. “Ühendkuningriik lahkub 1. jaanuarist nii Euroopa Liidu siseturult kui ka tolliliidust, lõpeb isikute vaba liikumine, mis toob kaasa muudatusi nii reisimisel, kaupade ja teenuste kaubanduses, sotsiaalkindlustuses, andmevahetuses, transpordis kui ka paljudes teistes küsimustes.”

2021. aasta alguses tuleb arvestada tõrgete ja suurema ajakuluga nii piiriületusel, pakkide tellimisel kui ka kaubavahetuses. “Olukord on uus kõigile osapooltele, kuna esmakordselt ühendab endine liikmesriik end lahti Euroopa Liidu süsteemidest ja varasemad taolised kogemused puuduvad,” sõnas Reinsalu.

EL-i ja Ühendkuningriigi vahel kokkuleppe saavutamine vähendaks muutuste ulatust teatud valdkondades. Lähiajal peaks seega saama selgeks, kas sellise kokkuleppeni jõutakse ning siis saab anda muudatustest täpsema ülevaate.

Eesti ja Ühendkuningriigi kahepoolsed suhted seisavad laiematel alustel kui EL-i ja Ühendkuningriigi koostöö. “Eesti välispoliitiline prioriteet on tugevdada tihedaid ja sõbralikke suhteid Ühendkuningriigi kui Eesti ühe olulisema partneriga nii kaitse-, julgeoleku, välispoliitika kui ka paljudes teistes küsimustes,” sõnas Reinsalu. “Tänavu augustis kiitis valitsus heaks Eesti ja Ühendkuningriigi suhete arendamise memorandumi ja tegevuskava. Järgmise aasta 26. jaanuaril tähistame saja aasta möödumist Eesti ja Ühendkuningriigi diplomaatiliste suhete sisseseadmisest.”

Lühiajaline reisimine Ühendkuningriiki, kuni kuus kuud järjest, on ka peale 1. jaanuari endiselt viisavaba. Alates 1. jaanuarist on vaja kaasa võtta pass, mis peab olema kehtiv kuus kuud peale Ühendkuningriigist lahkumist. Oluline on sõlmida tervisekindlustus, sest EL-i ravikindlustuskaart enam Ühendkuningriigis ei kehti, samuti ei kehti EL-is välja antud lemmikloomapass. Ka võivad kehtestuda rändlustasud, kaupade väljaviimisel tollimaksud või nõue kaup deklareerida.

Töötamiseks tööviisa

Töötamiseks tuleb taotleda tööviisa ning õppimiseks, mis kestab kauem kui kuus kuud õpilasviisa, vastavalt UK immigratsiooniseadusele punktisüsteemi alusel. Ühendkuningriigi kodanikud peavad EL-i elama või tööle asumiseks samuti taotlema elamis- või tööluba.

UK turuga seotud ettevõtjatel tuleb arvestada, et alates 1. jaanuarist ei ole Ühendkuningriik enam EL-i siseturu ega tolliliidu liige. Seega kehtestub tollirežiim kõigile kaupadele, mis liiguvad Ühendkuningriigist EL-i tolliterritooriumile ja vastupidi. Alates 1. jaanuarist 2021 peab EL-i ettevõtetel, kes tahavad Ühendkuningriiki eksportida või sealt importida, olema tolliformaalsuste jaoks ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) number. Muutuvad päritolunõuded, käibemaksu reeglid ja aktsiisid.

Lisateavet saab välisministeeriumi kodulehelt

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.