"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Euroopa Liidu tugi laieneb mitteõppivatele või -töötavatele noortele (0)
31. oktoober 2020
Albert Truuväärt

Euroopa Komisjonis reedel vastuvõetud soovitus noortegarantii tugevdamise kohta võimaldab edaspidi pakkuda Euroopa Sotsiaalfondi abil tööturuteenuseid alla 30-aastastele mitteõppivatele ja mittetöötavatele noortele.

Noored peavad saama kvaliteetse töö-, praktika-, täiendkoolituse või õpipoisiõppe pakkumise nelja kuu jooksul pärast töötuks jäämist või haridustee katkemist. Samuti on võimalik pakkuda noortele jätkutuge tööturul püsimiseks, teatas sotsiaalministeerium.

“Praeguses keerulises tööturu olukorras on oluline toetada noori, kes on sageli leidnud rakendust neis sektorites, mis on koroonaviiruse leviku piiramiseks seatud meetmete tõttu enam kannatada saanud. Noortegarantii tugevdamine annab kindlasti selleks lisavõimalusi. Eriti oluline on, et saame senisest enam pakkuda jätkutuge tagasi kooli või tööle jõudnud noorele. Jätkutugi aitab noorel paremini raskusi ületada näiteks juhtumikorraldaja abiga, ning oma valitud teed kindlamini jätkata,” ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Eestis viiakse noortegarantii tegevusi ellu sotsiaalministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi koostöös. Näiteks on ellu kutsutud programmid “Noorte tugila” ja “Hoog sisse”, mille abil on jõutud enam kui 10 000 õppest ja tööturult eemale jäänud nooreni ning toetatud noori nende potentsiaali avamisel noorsootöö abil. Käivitatud on töötukassa meede “Minu esimene töökoht”, tööturgu tutvustavad töötoad ning tööturule sisenemiseks ettevalmistavad koolitused erialase ettevalmistuseta noortele. Üheks noortegarantii tegevuskava osaks on olnud ka kohalike omavalitsuste ja riigi koostöös toimiv tugisüsteem. Omavalitsuste pöördumistega noorte poole on tööturule või õppesse aidatud kolme aasta jooksul üle 1000 noore.

Noortegarantii on osa tegevustest, millega Euroopa Komisjon soovib toetada noorte haridust, koolitust ja tööhõivet. Noortegarantii soovituse rakendamiseks töötavad liikmesriigid välja tegevuskava, mis arvestab noorte vajaduste ja riigi võimalustega. Noorte olukorra parandamiseks on võimalik kasutada Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid. Eesti on kasutanud noortegarantii võimalusi alates 2014. aastast.

Eelmisel aastal oli Eestis 15–24-aastaste töötuse määr 11,1 protsenti, mis on alla EL-i keskmise ehk 15,1 protsendi. 25–29-aastaste töötuse määr oli 4,7 protsenti, mis on ligi poole väiksem EL-i keskmisest, 9,1 protsendist. Kuigi muu Euroopaga võrreldes on Eesti näitajad head, võib kestev majanduskriis taas suurendada märkimisväärselt noorte töötust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.