"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Saar: ka peapiiskop on lasknud end vedada ühiskonda lõhestavale teele (6)
01. november 2020
Mats Õun

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Indrek Saar avaldas partei volikogul peetud kõnes kahetsust, et ka peapiiskop Urmas Viilma on lasknud end vedada äärmuskonservatiivsele ja ühiskonda lõhkuvale teele, mis seab piiranguid abiellumisele vabalt valitud partneriga.

“Ei ole sugugi lihtne tõrjuda tagasi äärmuskonservatiivide soovi inimõigusi piirata, eriti olukorras, kus ka peapiiskop on lasknud ennast – loodetavasti pahaaimamatult – vedada teele, mis meid ühiskonnana katki rebida ähvardab,” ütles Saar.

“Valitsuses on poliitiline jõud, mis surub meid tagasi must-valgesse pildialbumisse,” tõmbas Saar paralleeli nõukogude hallitoonilise reaalsusega. “Me ei taha, et me ennast ise taas mentaalselt okupeeriksime, oma empaatiavõime ja õiglustunde peitu paneksime. Me ei taha taas mustvalget maailmapilti, sest see on üheülbaline, ebaõiglust tekitav ja tegelikult ka neetult igav. Me oleme seda kogenud ja me teame, et see ei ole enam kunagi meie valik. Ärme lase seda endale peale suruda. Selleks tuleb öelda selge ja kõlava häälega välja, et me ei lase oma riiki tagasi lohistada aega, kus inimõigused ei kehtinud, demokraatia oli sõnakõlks ja armastuse ainus lubatud eesmärk oli toota riigile tööjõudu ning palavat armastust oli lubatud tunda vaid kodumaa ja partei vastu.”

“Me hoolime oma inimestest ja me tahame, et kõigil oleks võimalus olla õnnelik. Et kõigil oleks võimalik armastada ja olla armastatud ilma, et nad peaksid kogema ühiskondlikku hukkamõistu ja tagakiusamist. Et hoolimata sinu seksuaalsest sättumusest saaksid sa valida just sellise juriidilise vormi oma suhete korraldamiseks nagu sulle parim tundub. Et kõigil, kes soovivad, oleks võimalus abielluda. Õigus abielluda ja luua perekond on inimõigus,” selgitas Saar ja lisas, et uuringute kohaselt on valmis abieluvõrdsuse põhimõttele toetust väljendama umbkaudu 40 protsenti Eesti inimestest ja toetajate hulk on viimastel aastatel kogu aeg kasvanud.

“Seepärast olen veendunud, et meie potentsiaalseid liitlasi selle eesmärgi poole liikumisel on tunduvalt rohkem. Seetõttu on oluline, kuidas me räägime inimestega, kes hetkel veel kõhklevad või kes ennast LGBT+-õiguste teemasid arutades ebakindlalt või ebamugavalt tunnevad. Me ei tohi neid hukka mõista, häbistada ega naeruvääristada,” märkis Saar. “Me ei tohi muutuda oma poliitiliste vastaste sarnaseks. Me peame kannatlikult, ausalt ja argumenteeritult selgitama, miks võrdsed õigused on kogu ühiskonnale olulised ja miks samast soost paaride õigus abielluda ei kahjusta kellegi olemasolevaid õigusi ega perekonnaõnne. Nii jõuame ühiskonnas järjest suurema toetuseni võrdsete õiguste tagamisel – seda kinnitab muu maailma praktika ja uuringud.”

“Diskussioon ühiskonnas aitab mõistmisel kiiresti kasvada. Lugupidav, demokraatia reegleid austav arutelu aitab ühiskonnal areneda. Aga me teame, et meil on Eestis olemas poliitiline jõud, kelle juhid vahendeid ei vali, sõites süsteemselt üle õigusriigist, demokraatliku ühiskonna kultuurist ja kokkulepetest. Me peame olema ülimalt tähelepanelikud, et mitte anda järele kiusatusele vastata samaga. Ka siis, kui see tundub esmapilgul lihtne ja efektiivne tee eesmärgi suunas,” hoiatas Saar. “Ma tean, et mõnedki meist oleksid soovinud minult kui erakonna esimehelt juba nädala alguses lubadust erakonnana toetada abieluvõrdsust. Ma mõistan seda soovi igati. See on ju ka minu soov, sest see on ka minu sügav veendumus, paljude mulle väga armsate ja oluliste inimeste seisukoht. Ometi ei tohi me kunagi unustada, et demokraatlikes organisatsioonides on kirjutatud ja ka kirjutamata reeglid, mida ei tohi hüljata ka siis, kui tundub, et see oleks parasjagu kasulik. Neid reegleid tuleb austada igas olukorras, sest muidu kaob vastastikune usaldus ja ilma usalduseta ei ole me midagi.”

Saar kasutas võimalust ja tänas Noori Sotsiaaldemokraate nende selge seisukoha eest abieluvõrdsuse küsimuses. Samuti tunnustas Saar Roheliste erakonda abieluvõrdsuse algatuse eest, mis oli pühapäeva keskpäevaks kogunud juba üle 34 000 allkirja ja mis on mobiliseerinud palju inimesi valitsuse vaenu õhutava poliitika vastu.

“Nii nagu otsustasime meie eelmisel volikogul, on meie kohustus hoida ära kavandatav vihareferendum. Kui valitsusliidul siiski õnnestub see läbi suruda, kutsume üles kõiki Eestimaa inimesi ütlema sellel referendumil selge ei meie inimeste õiguste piiramisele ja ajas tagasi pöördumisele. Mul on hea meel, et meil on ühiskonnas üha enam liitlasi,” kõneles Saar.

“Sotsiaaldemokraadid on alati seisnud võrdsete õiguste eest. Nüüd on aeg astuda järgmine samm ja toetada kõigi õigust abielluda. Me kõik väärime armastust ja võimalust armastatud inimesega perekond luua,” lõpetas Saar enda kõne.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

liber
18. nov. 2020 15:45
Sõna “liberaalne” tuleneb ladinakeelsest väljendist liber. Liber oli rooma mütoloogias viljakuse ja viljastamise jumalus, samastatav Bacchuse ja Dionysosega. Tõenäoliselt siit ongi pärit liberaalide igasugune suur tõmme kõikvõimalike seksuaalsete kõrvalekallete ja neid praktiseerivate inimeste esindusorganite poole. Võimalusest seksuaalhälbeid avalikult demonstreerida on nad juba teinud ühiskonna vabaduse või selle puudumise hindamise põhilise kriteeriumi.
lisna
29. nov. 2020 12:11
https://et.wikipedia.org/wiki/Dionysos Dionysos oli vanakreeka mütoloogias veinijumal. Rooma riigis oli sarnane jumal Bakchos. Dionysost kummardati kõikjal Kreekas, kuid eriti Naxosel. Tema kultus pärines Traakiast ja Früügiast ning müütides peegeldub võitlus, mis kaasnes Dionysose kultuse juurutamisega Kreekas. Aga Ateenaski korraldati tema auks dionüüsiaid, enaiasid ja antesteeriaid. Keskne kultusüritus oli falloserongkäik. Tema auks korraldati ka kultuslikke orgiaid, mida nimetatakse bakhanaalideks, ja nendest osavõtvaid naisi bakhantideks. . Dionysose auks lauldavast koorilaulust arenes kreeka draama.
poliitik
14. nov. 2020 21:08
https://www.meiekirik.net/index.php/artiklid/204-liberaalne-totalitarism Tänased liberaalid on andnud terroristidele õiguse tappa inimesi ja hävitada maailm. Võtame liberaalidelt selle õiguse ära! Keelame liberaalidele anda õigusi protestideks ja mõrvadeks. Võtame liberaalidelt selle võimaluse!
varia
1. nov. 2020 19:21
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Pink_Swastika Rist kui fallose sümbol. https://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/1101989219 Nagu Hesekieli 8:17 on öeldud, ärataganenud juudid ’pistsid võrse Jehoova nina ette’ (NW). Ta vaatas sellele nagu ’häbiteole’, mis teda ärritab. Miks? Mõned kommentaatorid selgitavad, et see „võrse” kujutas mehe suguorganit, ja seda kasutati fallosekummardamises. Kuidas peaks siis Jehoova suhtuma risti kasutamisse, mida vanal ajal tarvitati fallosekummardamise sümbolina, nagu me nägime? Sigmund Freud: ainukene ebaloomulik seksuaalne käitumine on täielikult mitteseksuaalne käitumine. Freudi järgi on kogu kultuur, sh kunstilooming, seksuaalenergia ülendamise (ehk sublimatsiooni) tulemus. Teiste sõnadega – osa seksuaalenergiast suunatakse kunstilisse tegevusse, see asendab seksuaalset rahuldust. Freud pidas tähtsaks tunda sümboleid, näiteks olid tema tõlgenduses kuningas-kuninganna – vanemad, prints või printsess – inimene ise, piklikud esemed (puud, jalutuskepid, vihmavarjud) – mehe suguelundid, õõnsad esemed (karbid, kastid) – naise suguelundid. Suitsetamine oli Freudi arvates minett, koorilaul aga grupiseks. Freudi õpetust leidis tunnustust Nõukogude Venemaal.
temaatik
1. nov. 2020 18:39
https://dosie.su/politika/78734-u-fashizma-liberalnye-korni-u-liberalizma-fashistskie.html https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/autoritaarsusse-kalduv-liberalism-ja-fasismi-poole-kreenis-demokraatia/ https://test.uueduudised.ee/arvamus/indrek-avarand-uus-fasism-ehk-liberalistlik-kohustusteta-vabaduse-ja-raha-voim/ Herbert Marcuse: liberalism ja fašism on lähedased ideoloogiad. https://ru.wikipedia.org/wiki/Критика_либерализма http://www.trueinform.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=10318
suunanäitaja
1. nov. 2020 14:44
http://www.liveinternet.ru/users/westnik-2012/post136575236/