„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Tavandihoonest saab lahkunud lähedase väärikalt ära saata (1)
01. november 2020
Corson OÜ

"Sellist tavandimaja pole Tallinnas varem olnud," ütles abilinnapea Kalle Klandorf, kelle sõnul saab uue hoone avada juunis. "Nüüd on peaaegu keset linna koht, kuhu inimesed saavad tulla ja vajalikud toimingud ühes kohas ära teha."

Tseremooniasaalis jagub kohti 150 inimesele, kliendisaalis jagavad töötajad infot ja seal on ka kalmistu ajalugu tutvustav näitus.

Siselinna kalmistu tavandihoone, mis kerkib Toonela tee idapoolsesse ossa, hakkab pakkuma kõiki kalmistule vajalikke teenuseid ning seal asuvas tseremooniasaalis saab lahkunut ära saata. Selles jagub kohti ligi 150 inimesele. “Kui on soovi, saab siin ka lahkunu ärasaatmist korraldada,” ütles abilinnapea Eha Võrk.  Lisaks kliendisaalile asuvad majas administratsiooni ja registriruumid. “Olulised on ka nende inimeste töötingimused, kes siin tööle asuvad,” lausus Võrk. “Valdkond pole kergete killast ja see võib mõjuda ka meeleolule. Sedalaadi tööd teha pole just hingekosutav! Tähtis on, et neil inimestel, kes siin töötavad, jätkuks hingejõudu leinajaid toetada ning ise samuti lahkeks ja heaks inimeseks jääda.”

Kliendisaalist saab infot ja see on ka näitusepaik, kus on võimalik esitleda kalmistu ajalugu.

“Sellist tavandimaja pole Tallinnas varem olnud,” ütles abilinnapea Kalle Klandorf, kelle sõnul saab uue hoone avada juunis. “Nüüd on peaaegu keset linna koht, kuhu inimesed saavad tulla ja vajalikud toimingud ühes kohas ära teha.”

Ka Võrk nentis, et Tallinnas pole varem olnud hoonet, mis pakuks kõiki kurva sündmusega seotud teenuseid ühest kohast. “Selline keskkond loob turvalise meeleolu,” märkis ta. “Leinates vajavad inimesed tuge ja toetust.”

Uus valgustus

Siselinna kalmistuhoone ümbruse haljastus ja välisvalgustus uuenevad ning liiklusskeem arvestab paremini nii autojuhtide kui ka jalakäijatega. Lisaks saab koostöös muinsuskaitseametiga korda vana kiviaed. Klandorfi sõnul on kalmistuhoone rajamine ja ümbruse korrastamine märgilise tähtsusega, kuna Siselinna kalmistul on  pikk ajalugu. “Ajalooliselt koondab see mitut eri aegadel tekkinud kalmistut,” selgitas ta. “Üks nendest on 1775. aastal rajatud Aleksander Nevski kalmistu, mis on ühtlasi vanim tänapäeval kasutatavatest Tallinna surnuaedadest.”

Tamm kui elu sümbol

Nädala eest istutas kalmistute eest hoolitsev linnaasutus Kadrioru Park tavandihoone sarikapeol hoone juurde punase tamme. “Piiblist on teada, et puu on elu sümbol,” ütles Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve. “Puu läheb kevadel lehte, varasuvel hakkab õitsema, kesksuvel tulevad viljad, hilissügisel langevad lehed, et uuel kevadel uuesti alustada. Ja nii otsustasimegi sarikapeoks kinkida tavandimajale oma puu. Selles majas tööle hakkavad inimesed saavad sellest tuge ja leinajad ka lohutust. Puu on punane tamm, meie hea kolleeg Karukäpa puukoolist on teda kasvatanud. Puu on see, mis kestab üle põlvede.”

Ehituse käigus ei tohi rikkuda hauarahu. Siselinna kalmistu tavandihoone projekteeris Corson OÜ, Ehitab Montreco OÜ 1,4 miljoni euro eest.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lisaja
1. nov. 2020 19:32
https://maaleht.delfi.ee/koik/moned-maailma-matusekombed-tunduvad-surmast-hullemad?id=84107624