"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
JÄRELVAATAMINE! Tallinna visioonikonverents küsis, kuidas saada maailmas kõige nutikamaks (0)
03. november 2020
Arno Mikkor

"Võib-olla me seda igapäevaselt ei teadvusta, aga oleme oma innovaatiliste ja nutikate lahendustega tihtipeale muule maailmale eeskujuks," märkis linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Tänavune Tallinna visioonikonverents “Tark linn ei saa kunagi valmis” toimub 3.-5. novembrini kella 10-12 siin. Igal päeval on erinev teema: “Linnaarhitektuur ja linnaplaneerimine”, “Tark linn: nutikas ja avalik ruum” ja “Tulevikuvisioon: tark linn ei saa kunagi valmis”. Nii kohalike kui välisesinejate videoettekannetele järgneb paneeldiskussioon. 

 
Teriku sõnul on täiesti loomulik, et linn areneb ning elanikud muutuvad üha teadlikumaks. “Võib-olla me seda igapäevaselt ei teadvusta, aga oleme oma innovaatiliste ja nutikate lahendustega tihtipeale muule maailmale eeskujuks. Tänavune Tallinna visioonikonverents püüab leida vastust küsimustele, kuidas innovatsiooni, erinevat teadmist, kogutavaid andmeid ning nutikaid lahendusi muutuva ja uueneva elukeskkonna, aga eelkõige inimeste jaoks kasutada ja tööle panna,” rääkis Terik.
 
Esineb ka kolm välisesinejat
 
Tallinna visioonikonverentsil osaleb kolm välisesinejat. Paarkümmend aastat Londonis ning nüüd Helsingis töötav arhitekt ja linnaplaneerija Douglas Gordon teeb ettekande teemal “Lõpetamata linn”. Austria Linnade Liidu linnaplaneerimiskomisjoni direktor Thomas Madreiter räägib sellest, miks tänapäeval on lahenduseks nutikad linnad. Helsingi linnavolikogu esimees Otso Kivekäs püüab aga vastata küsimusele, miks Helsingi ei ole veel kõige funktsionaalsem ja nutikam linn maailmas.
 
Arhitektuuriajaloolane Oliver Orro tutvustab teemavideos teostumata jäänud projektide Tallinnas. Tallinna ettevõtlusameti innovatsioonijuht Toomas Türk teeb ülevaate Tallinna toimimisest targa linnana, Tallinna strateegiaüksuse juht Toomas Haidak räägib arengustrateegiast Tallinn 2035, arhitekt Ignar Fjuk arutleb teemal, miks tark linn ei saa kunagi valmis.
 
Igal konverentsipäeval järgnevad ettekannetele ja teemavideotele paneeldiskusioonid. 3. novembril osalevad arutelul Toomas Paaver (arhitekt, EKA doktorant, MTÜ Telliskivi Selts), Margus Nõlvak (AS Mainori Ülemiste juhatuse esimees), Andrei Novikov (Tallinna abilinnapea), Jaak-Adam Looveer (linnaplaneerija, Tallinna linnaplaneerimise amet) ja Andro Mänd (Eesti Arhitektide Liidu president). 
 
Tallinn kui kõige funktsionaalsem ja nutikam linn 
 
4. novembri Tallinna visioonikonverentsi paneeldiskussioon kannab pealkirja “Kuidas Tallinn saab kõige funktsionaalsemaks ja nutikamaks linnaks maailmas?”, kus osalevad Andres Kollist (Tallinna linnavolikogu innovatsioonikomisjoni esimees), Marten Kaevats (Riigikantselei strateegiabüroo digi-innovatsiooni nõunik), Ralf Martin Soe (TalTechi targa linna tippkeskuse juht), Toomas Türk (Tallinna ettevõtlusameti innovatsioonijuht) ja Ursel Velve (Ülemiste linnaku innovatsioonijuht).
 
Visioonikonverentsi viimasel päeval, 5. novembril arutletakse targa Tallinna tulevikustsenaariumite üle. Paneelis osalevad Tiit Terik (Tallinna linnavolikogu esimees), Ignar Fjuk (arhitekt ja urbanistika juhtivspetsialist Tallinna linnas), Helen Sooväli-Sepping (kultuurigeograaf, Eesti inimarengu aruanne 2019/2020 peatoimetaja), Kadi Pärnits (AS Mainor juhatuse esimees), Andres Ojari (arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan) ja Urmas Sõõrumaa (ettevõtja). Kõigil kolmel päeval veab vestlust ajakirjanik Neeme Raud. 
 
Konverentsi koduleheküljel registreerunud külalistel on võimalik 3. ja 5. novembril toimuvatel aruteludel ka ise küsimusi esitada. Ingliskeelsed videoettekanded on varustatud eestikeelsete subtiitritega.
 
Visioonikonverentsi kava
 

I päev, 3. november
Teema „Linnaarhitektuur ja linnaplaneerimine”:

  • Douglas Gordon (arhitekt ja linnaplaneerija) „Lõpetamata linn”
  • Oliver Orro (arhitektuuriajaloolane) teemavideo „Sahtlisse jäänud projektid”
  • Thomas Madreiter (Austria Linnade Liidu linnaplaneerimiskomisjoni direktor) „Lahendus on nutikad linnad”
  • Paneeldiskussioon “Kes ehitab Tallinna linna?”: Toomas Paaver (arhitekt, EKA doktorant, MTÜ Telliskivi Selts), Margus Nõlvak (AS Mainor Ülemiste juhatuse esimees), Andrei Novikov (Tallinna abilinnapea), Jaak-Adam Looveer (linnaplaneerija, Tallinna linnaplaneerimise amet), Andro Mänd (Eesti Arhitektide Liidu president). Väitlusjuht on ajakirjanik Neeme Raud.

II päev, 4 november
Teema „Tark linn”:

  • Otso Kivekäs (Helsingi linnavolikogu esimees) „Miks Helsingi ei ole veel kõige funktsionaalsem ja nutikam linn maailmas?“
  • Toomas Türk (Tallinna ettevõtlusameti innovatsioonijuht) „Nutikas avalik ruum – targa linna lahendused”, ülevaade Tallinna toimimisest targa linnana
  • Paneeldiskussioon „Kuidas Tallinn saab kõige funktsionaalsemaks ja nutikamaks linnaks maailmas?“: Andres Kollist (Tallinna linnavolikogu innovatsioonikomisjoni esimees), Marten Kaevats (Riigikantselei strateegiabüroo digi-innovatsiooni nõunik), Ralf Martin Soe (TalTechi targa linna tippkeskuse juht), Toomas Türk(Tallinna ettevõtlusameti innovatsioonijuht), Ursel Velve (Ülemiste linnaku innovatsioonijuht ja AS Mainor Ülemiste juhatuse liige). Väitlusjuht on ajakirjanik Neeme Raud.

III päev, 5. november
Teema „Tulevikuvisioon”

  • Toomas Haidak (Tallinna strateegiaüksuse juht) „Arengustrateegia Tallinn 2035: roheline maailmalinn hoolivate inimestega”
  • Ignar Fjuk (arhitekt ja urbanistika juhtivspetsialist Tallinna linnas) „Tark linn ei saa kunagi valmis”
  • Paneeldiskussioon „Targa Tallinna tulevikustsenaariumid”: Tiit Terik (Tallinna linnavolikogu esimees), Ignar Fjuk (arhitekt ja urbanistika juhtivspetsialist Tallinna linnas), Helen Sooväli-Sepping (kultuurigeograaf, Eesti inimarengu aruanne 2019/2020 peatoimetaja), Kadi Pärnits (AS Mainor juhatuse esimees), Andres Ojari (arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan), Urmas Sõõrumaa (ettevõtja). Väitlusjuht on ajakirjanik Neeme Raud.
 
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.