"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEOLOENG: Milline oleks olnud Mustamäe ehitamata jäänud keskus? (0)
03. november 2020
Svetlana Aleksejeva

Arhitektuuriajaloolane Oliver Orro leidis Tallinna visioonikonverentsil „Tark linn ei saa kunagi valmis“ sahtlisse jäänud projektidest kõneldes, et ka teostumata visioonid ja ellu viimata unistused on loomulik ja väärtuslik osa iga linna arengust.

„Tallinna on läbi aegade planeeritud kord teadlikult, siis lastud jälle olude sunnil spontaansemalt areneda. See on kujundanud linna selliseks nagu teda tänapäeval tunneme – kauniks, huvitavaks ja pisut kaootiliseks,“ rääkis Orro videoettekandes „Sahtlisse jäänud projektid“.

Teemavideos on juttu uue kaubasadama ja selle juurde kuuluma pidanud suure sõjaväelinnaku ehitamise kavast 19. sajandi alguses, kuulsa soome arhitekti Eliel Saarineni Suur-Tallinna planeeringust, plaanidest Viru väljaku piirkonnas, Mustamäe ehitamata jäänud keskusest ning Liivalaia ja Juhkentali ristmiku piirkonda kavandatust.

„Ruumilise planeerimise valdkonnas on viimasel ajal kombeks kriitiliselt rääkida ka üleplaneerimisest ning sellest, et ruumiliste planeeringute ja arengukavadega saab kõik nii täpselt ette määratud, et spontaansuseks ei olegi linna arengus enam ruumi,“ rääkis Orro, kuid tema hinnangul ei peaks selle pärast liiga palju muretsema. „Vaadates kõiki neid planeeringud, projekte ja visioone, mis on talletatud arhiivides, kuid mis ei ole teostunud, on selgelt näha, et kõik ei lähe kunagi päriselt nii nagu me plaanime. Sellest ei ole üldse midagi halba. Ka teostumata visioonid ja ellu viimata unistused on loomulik ja väärtuslik osa iga linna arengust,“ leidis Orro.

Teemavideot „Sahtlisse jäänud projektid“ saab peagi järele vaadata ka Tallinna visioonikonverentsi koduleheküljel www.tallinn.ee/visioonikonverents.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.