"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õiguskantsler: kool ei tohi määrata õpilast eneseisolatsiooni (0)
04. november 2020
Mats Õun

"Kui kool keelab lapsel tavapärase päevakava järgi koolimajas toimuvas õppes osaleda, peab ta tuginema seaduses sätestatud õiguslikule alusele," rõhutas õiguskantsler Ülle Madise. "Kool ei või kehtestada Covid-19 leviku tõkestamiseks eneseisolatsiooninõuet ulatuslikumalt, kui seda on teinud selleks pädev organ seaduse alusel."

Madise hinnangul rikkus põhikool oktoobri lõpus õpilase õigusi, kui ei lubanud tal kooli tulla ja määras eneseisolatsiooni, kuna laps oli käinud koolivaheajal välismaal, vahendas BNS Postimeest. 

Koolivaheajal Eestist väljas käinud õpilane naasis 19.- 26. oktoobri nädalal riigist, kust tulijatele valitsus eneseisolatsiooni nõuet kehtestanud ei olnud. Kooli lapsel aga tulla ei lubatud ja talle kehtestati 14-päevane eneseisolatsiooni nõue. Klassijuhataja selgitas lapsevanemale, et 14 päeva pikkust eneseisolatsiooni saab pisut lühendada nii, et õpilane annab vähemalt nädalase vahega kaks SARS-CoV-2  proovi, mis on negatiivsed.

Sellel nädalal, kui õpilane Eestisse tagasi jõudis, ei pidanud 14-päevases isolatsioonis olema Lätist, Leedust, Soomest, Norrast, Kreekast ja Küproselt saabujad.

Õiguskantsler Ülle Madise leidis, et koolil pole õigust valitsuse korraldust eirata ja seada välisriigist saabujatele teistsuguseid piiranguid, kui on seadnud valitsus. Madise soovitas koolil lõpetada lapse õiguste rikkumine ja lubada  lapsel  koolimajas  toimuvas õppes osaleda.

Õpilaste kohustus omada põhiharidust

Madise viitas põhiseadusele, mis sätestab õiguse haridusele ja koolikohustuslike  õpilaste kohustusele omandada põhiharidus. Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse järgi on õpilane üldjuhul arvatud mõne klassi koosseisu ning õpe toimub grupiti, näiteks (klass koos, eraldi rühmad või mitu klassi koos.

Ehkki e-õpe võib olla juhendatud õppe osa, toimub õpe üldjuhul koolimajas. Erandeid rakendatakse siis, kui selleks on seaduslik alus, näiteks kui kooliväline nõustamismeeskond soovitab individuaalõpet või vanem soovib, et laps oleks tervislikel põhjustel koduõppel. “Seega, kui kool keelab lapsel tavapärase päevakava järgi koolimajas toimuvas õppes osaleda, peab ta tuginema seaduses sätestatud õiguslikule alusele,” rõhutas õiguskantsler.

Kooli kodulehel oleva info kohaselt ei anna kool nõusolekut reisile minekuks. Vanema soovil reisile läinud laps peab sellest teavitama klassijuhatajat ning  pärast reisilt naasmist jääma 14 päevaks eneseisolatsiooni. Kooli juht selgitas vastuses õiguskantsleri nõuniku järelepärimisele, et põhikooli- ja gümnaasiumiseadus kohustab kooli tagama koolipere vaimse ja füüsilise turvalisuse ja tervise kaitse.

Direktor tõi esile, et koolivaheaja sisustamine on küll iga pere enda otsustada, aga need otsustused ei tohi ohtu seada teiste koolis viibivate inimeste elu ja tervist. Kool peab põhjendatuks eneseisolatsiooni kehtestamist, kuna riik, kust laps naasis, on kõrge koroonaviiruse nakatumiskordajaga.

Piirangute kehtestamine volituste piires

Piiranguid saab kehtestada volituste piires. Ülle Madise juhtis koolidirektori tähelepanu sellele, et avalik võim ehk antud juhul põhikool on õigustatud seadma piiranguid üksnes siis, kui seadus on andnud talle selleks volitus. Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus annab viiruse ohtlikkuse hindamise ja piirangute kehtestamise terviseametile ja valitsusele.

Madise juhtis tähelepanu, et seadus ei anna koolidirektorile õigust otsustada, millal on nakkuskordaja kõrge ja millised piirangud välisriigist tulles sel juhul rakenduvad. “Kool ei või kehtestada Covid-19 leviku tõkestamiseks eneseisolatsiooninõuet ulatuslikumalt, kui seda on teinud selleks pädev organ seaduse alusel,” rõhutas Madise.

Koolidirektor viitas isolatsiooni kehtestamist õigustades ka haridus- ja teadusministeeriumi soovitusele, et kõik välisriigist tulnud õpilased võiks eneseisolatsiooni jääda. Õiguskantsler aga märkis, et kool ei saa tugineda oma tegevuses ministeeriumi soovitusele, mis pole õiguslikult siduv.

“Mõistan, et koolid on praegu pandud väga keerulisse olukorda. Soovitakse ju toimida õiguspäraselt ja lähtuvalt riigi juhistest. Käesolevaga juhin haridus-ja teadusministeeriumi tähelepanu, et koolidele antavad soovitused peavad olema kooskõlas kehtiva õigusega,” lisas Madise.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.