"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Priit Sibul: kahe täiskasvanu suhet ei peaks reguleerima (2)
04. november 2020
Scanpix

"Reguleerida tuleb seadustega nii vähe kui võimalik. Meile on rahvusriigina oluline, et perekond on ühiskonna alustala ning mehe ja naise liit on ainuke loomupärane liit, kust saavad järglased sündida," põhjendas Riigikogu liige Priit Sibul.

Täna Ülemiste Citys toimunud isadepäeva konverentsil “Mis mõte on abielluda?” ütles paneeldiskussioonil “Kes tohib kellega abielluda?” Sibul, et kahe täiskasvanu suhet ei peaks reguleerima, kui keegi tahab äri teha, on selleks kõik võimalikud lepingud olemas. 

“Kooseluseadusega lükati ühiskond uppi,” märkis Priit Sibul. “Lõppeesmärk on olnud see, et abielu institutsiooni muuta, aga seda ei tohiks muuta. Mina ei toeta samasooliste abielu. Abielu on minu jaoks institutsioon, mis lähtub traditsioonist, seepärast on ka täna arutelu, et abielu peab olema põhiseaduse kaitse all. Perekonnaseadus ütleb, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. Minu meelest on ebamõistlik, et riik püüab kõike reguleerida. Reguleerida tuleb seadustega nii vähe kui võimalik. Meile on rahvusriigina oluline, et perekond on ühiskonna alustala ning mehe ja naise liit on ainuke loomupärane liit, kust saavad järglased sündida.”

Riigikogu liige Signe Riisalo küsis, kas abielureferendum ikka oli kõige vajalikum ja suurem teema keset koroonakriisi ja majanduslangust? “Parim garantii abielule mehe ja naise vahel on see, kui kooseluseadus on rakendatud koos kõigi aktidega. Samasooliste paaride teemaga oli laual ka see küsimus, kuidas reguleerida nende inimeste suhteid, kes ei soovi abielluda, aga elavad koos. See oli põhjus, miks 2008. aastal algasid diskussioonid. Olen tulihingeline võitleja selles kontekstis, mis annab inimestele õiguse võrdseteks võimalusteks.”

Ka samasoolised peavad olema kaitstud

Riisalo sõnul kaitseb abieluseadus inimeste omavahelisi suhteid nende eraelus. “See sama kaitse, mida abielu annab erisoolistele paaridele, peab kaitsma ka samasoolisi. Samasooliste suhe on samamoodi pühendumus ja vastutuse kandmine – miks nemad peaks enda elu seltsingus elama, mitte abielus? Perekond on väga lai mõiste, see pole ammu seotud enam abielu institutsiooniga.”

Ettevõtja Urve Palo hinnangul käis kooseluseaduse vastuvõtmine liiga kiiresti. “Tänane paremäärmuslik partei poleks tekkinud nii tugevana, kui poleks olnud kooseluseaduse vastuvõtmist, mis lõhestas ühiskonda – oleksime pidanud rohkem aega võtma. Mina toetan, et abielluda võiks täiskasvanud inimesed omavahel sõltumata soost, neid on ühiskonnas alati olnud ja alati jääb. Kui see õigus neile anda, nad saavad õnnelikuks ja me ei võta kelleltki midagi ära. Kui üks osa saab ühiskonnast õnnelikuks ja teistelt õnne ära ei võeta, siis terve ühiskond on õnnelik.”

Konverentsil võtsid sõna rahvastikuminister Riina Solman, suhtekorraldaja Janek Mäggi, kirjandusteadlane Maarja Vaino, ajakirjanik Anna-Maria Veidemann-Makko, eetik Meego Remmel. Paneeldiskussioonis “Kellega tohib abielluda?” osalesid riigikogu liige Signe Riisalo, riigikogu liige Priit Sibul ning ettevõtja Urve Palo. Päeva modereeris Hannes Hermaküla.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

partorg
4. nov. 2020 21:45
Perekond pidi marksismi järgi olema üksnes eraomandist tingitud nähtus ning koos eraomandi kaotamisega pidi tähtsusetuks muutuma ka perekond. Selle praktiliseks ettevalmistuseks lõpetati abielude sõlmimine ning hakati neid üksnes formaalselt registreerima. Lapsed eemaldati vanemate juurest ning paigutati eraldi lastekodudesse, -laagritesse jm kasvatusasutustesse. Propageeriti klassivõitlust perekonna sees, vanemate ja laste vahelisi konflikte (legend Pavlik Morozovist jmt). Naisi hakati riigistama. Toimusid marssimised, kus riideid ei kantud elik aitab häbist.
stiilinäitaja
4. nov. 2020 21:39
http://www.liveinternet.ru/users/westnik-2012/post136575236/ https://www.upi.com/News_Photos/Features/Gay-Pride-Parade-in-Tel-Aviv/fp/9191/