"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Valitsus kaalub ürituste piirarvu langetamist (0)
05. november 2020
Mats Õun

Valitsus arutab koroonaviiruse leviku tõkestamiseks piirangute kehtestamist, peaminister Jüri Ratase sõnul tulevad arutlusele näiteks ürituste piirarvu langetamine ning ühsitranspordis maskikandmine.

“Teatud piirangud kindlasti tulevad, seda hakkame täna [neljapäeval] ja [tuleva nädala] teisipäeval arutama,” ütles Ratas neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil.

Ta kinnitas, et valitsuse sooviks on sekkuda normaalsesse ellu nii vähe kui võimalik ning valitsus arutab, kuidas saada nakatumine taas vähenema, ilma et selleks oleks vaja sulgeda haridust või plaanilist ravi.

“Ürituste piirarvud tuleb üle vaadata,” sõnas Ratas ja lisas, et samuti hakkab valitsus arutama maskikandmiskohustust ühistranspordis. Ka soovitas peaminister kaaluda jõulu- ja aastavahetuspidude ärajätmist.

Ka välisminister Urmas Reinsalu toonitas, et tuleb säilitada ühiskonna normaalne toimimine ning piirangud hakkavad puudutama peamiselt kontaktide piiramist.

Reinsalu sõnul tuleb vastu pidada kevadeni, et Eestis “ei tekiks sellist tormi, nagu see juba mõnes Kesk-Euroopa riigis” juba praegu käes on. “Mel on vaja võita aega,” ütles Reinsalu, kelle sõnul läheb koroonavaktsiiniga veel aega ning kevadel hakkab viirus taanduma.

Valitsus otsustas eraldada reservist 50 000 eurot Tšehhi abistamiseks ning 100 000 eurot  õigusnõustamise kulude katteks. 

Valitsus otsustas neljapäeval eraldati välisministeeriumile valitsuse reservist 50 000 eurot Tšehhi abistamiseks.

Rahandusminister Marin Helme ütles valitsuse pressikonverentsil, et summa on pigem sümboolse väärtusega, kuid Tšehhi palus abi ning oleks mõeldamatu, kui Eesti abipalvele ei vastaks.

Välisminister Urmas Reinsalu lisas, et Tšehhi esitas abipalve NATO kanalite kaudu. Samasuguse abipalve on esitanud ka Slovakkia ning valitsus hakkab palvet lähiajal arutama. 

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse andmetel on 3. novembri seisuga COVID-19 14-päevast nakatumiskordajat arvestades Tšehhi Belgia järel Euroopas teisel kohal. Nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul on Tšehhis 1586,3. Selline viiruse leviku tase paneb erakordselt suure koormuse kohalikule tervishoiusüsteemile, mille leevendamiseks on riik esitanud mitmeid abipalveid.

Kuigi Tšehhi abipalvete sisule täpselt vastava abi pakkumiseks on Eesti võimekus ja võimalused väga piiratud, peab Eesti äärmiselt oluliseks pakkuda kiireloomuliselt Tšehhi väga keerulise ja raske kriisiolukorra lahendamisel oma toetust, edastas valitsuse pressiesindaja.

Ka otsustas valitsus eraldada reservist justiitsministeeriumile 100 000 eurot 2020. aastal õigusnõustamise toetamisega kaasnevate kulude katteks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.