"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! TOIMETULEKU PARANDAMINE: isikliku abistaja ja üldhoolduse teenuste osutamine saab rohkem raha (1)
05. november 2020
Mats Õun

"Senisest suuremas mahus soovime tagada omastehooldaja asendusteenust, et leevendada lähedaste hoolduskoormust. Ühtlasi suureneb pensionäridele hinnatõusu kompenseerimiseks mõeldud ühekordne toetus seniselt 100 eurolt 125 eurole," selgitas Tallinna abilinnapea Betina Beškina

 

Tallinna 2021. aasta linnaeelarve eelnõu kohaselt kasvavad järgmisel aastal sotsiaalvaldkonna tegevuskulud ja investeeringud, misläbi parandatakse eeskätt abivajavate linlaste toimetulekut ja heaolu.

Sotsiaalhoolekande valdkonna tegevuskuludeks on planeeritud 58 miljonit eurot, mis on 9% rohkem kui tänavu aasta alguses kinnitatud eelarves ning investeeringuks on kavandatud 9,2 miljonit eurot, mis on üks protsent enam kui 2020. aastal.

Ees ootab palgatõus

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonda kureeriva abilinnapea Betina Beškina sõnul on linn oma elanike sotsiaalse turvalisuse loomisse aastate jooksul palju panustanud.

“Nii jätkab linn ka tuleval aastal sotsiaalteenuste arendamist ja kättesaadavuse parandamist, lähtudes eeskätt abivajajate vajadustest ja ootustest,” ütles ta. “Ent erilise tähelepanu suuname erivajadustega ja eakate inimeste toimetulekule ja neile teenuste kättesaadavuse tagamisele.”

Beškina sõnul kasvavad eelarves vahendid näiteks isikliku abistaja ja üldhoolduse teenuste osutamiseks.

“Senisest suuremas mahus soovime tagada omastehooldaja asendusteenust, et leevendada lähedaste hoolduskoormust. Ühtlasi suureneb pensionäridele hinnatõusu kompenseerimiseks mõeldud ühekordne toetus seniselt 100 eurolt 125 eurole,” selgitas Beškina. “Teatavasti on sotsiaalvaldkond üks raskemaid ning soovist väärtustada ja motiveerida kõiki neid, kes linlase heaolu nimel igapäevaselt panustavad, näeme ette ka sotsiaalvaldkonna töötajate palgatõusu.”

Palkade korrigeerimine toimub sotsiaalvaldkonna üleselt ja sõltuvalt tööperedest võib olla kuni 10% ning erandina 15% neil tööperedel, kus mahajäämus on suurem.

Selleks, et parandada oma kodus elava sügava ja raske puudega liikumis- või nägemisabivahendit kasutava täisealise inimese iseseisvat toimetulekut, tagatakse tuleval aastal isikliku abistaja teenus sajale raske või sügava nägemis- või liikumispuudega inimesele.

Tallinna Perekeskuse poolt pakutava vabatahtliku tugiisikuteenuse kuluhüvitise piirmäära tõstetakse seniselt 26 eurolt 50 eurole kuus, mis annab tugiisikutele senisest paremad võimalused teenusele suunatud lapsega koos eesmärgipäraselt aega veeta. Järgmisel aastal kasvab ka lapsehoiuteenuse hüvitise eelarve, et kompenseerida hoius olevate laste toidukulusid ja haridusliku erivajadusega laste täiendava hüvitise maksmisega kaasnevaid kulusid. Selleks on tuleva aasta linnaeelarvesse kavandatud 1,8 miljonit eurot.

Iru hooldekodu juures valmib uus korpus

Sotsiaalvaldkonna olulisemate investeeringutena jätkub Iru Hooldekodu õenduskodu ehitustööd, milleks järgmise aasta eelarves on kavandatud 5,4 miljonit eurot. Projekti kogumaksumuseks on 7,7 miljonit eurot. Tuleva aasta lõpuks peaks Iru hooldekodu juures valmima uus korpus, kus saab olema statsionaarse õendusabi üksus ning kohad dementsuse diagnoosi saanud inimestele.

Ühtlasi jõuab järgmisel aastal lõpule Mustamäel asuva Tallinna Lastekodu imikute ja puuetega laste maja (Sõpruse pst 248) renoveerimistööd. Projekti eesmärgiks on parandada vanemliku hooleta raske ja sügava puudega laste eluolu, kujundades perekorterites kaasaegse ja peresarnase elukorraldusliku keskkonna. Uued ruumilised lahendused tagavad tulevikus lapse arengut toetavate teenuste kättesaadavuse, näiteks rehabilitatsiooniteenuse osutamise kohapeal. Projekti kogumaksumus on 2,9 miljonit eurot.

Uute objektidena alustatakse järgmisel aastal Lasnamäe Sotsiaalkeskuse uue hoone ehitamist, Käo Tugikeskuse lastekeskuse hoone renoveerimist, Tallinna Vaimse Tervise Keskuse (Mai tn 23) hoone renoveerimist, Tallinna Tugikeskuse Juks vana korpuse remondi ja uue korpuse projekteerimis- ning ehitustöödega. Ühtlasi projekteeritakse uus sotsiaalmajutusüksus aadressil Punane tn 48a.

Tervishoiu valdkonna tegevuskuludeks on kavandatud 14,7 miljonit eurot ja investeeringuteks 2,2 miljonit eurot. 2021. aastal jätkatakse uue linnahaigla ehitust ettevalmistavate projekteerimistöödega, milleks on eelarvesse kavandatud ligi 1,5 miljonit eurot.

Tänavu pilootprojektina käivitunud koduarstibrigaadi teenuse osutamiseks on järgmise aasta linnaeelarves planeeritud 100 000 eurot. Koduarsti brigaad teenindab nädalavahetusel ehk reedest pühapäevani ja riigipühadel eeskätt ägedate tervishäiretega lapsi vanuses 0-8 eluaastat. Projekti koordineerib SA Tallina Lastehaigla.

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

siht silme ees
7. nov. 2020 11:43
https://sakala.postimees.ee/7104234/president-kas-te-selle-peale-ka-motlete-mida-te-teete-nende-noorte-hingedega?_ga=2.24520762.1488445327.1604738082-1719046557.1589639412 Riigipea räägib Tallinna ja ülejäänud Eesti vahele tekkinud lõhest, majanduse struktuuri muutumisest, koroonast, rahvusvahelistest suhetest ning teistest keerulistest teemadest, kuid kõige murelikumaks läheb tema hääl – nägu pole maski tagant väga näha – abielureferendumi üle arutledes. Kaljulaid arvutab, et Eestis on mitu tuhat tundlikus eas homoseksuaalset noort, kes peavad praegusel foonil avastama, kes nad on. "Kas te selle peale ka mõtlete, kallid sõbrad?" küsib ta. "Kas te selle peale ka mõtlete, mida te teete nende hingedega?"