"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
EPIDEEMIA KOHAL! Lanno: üritustel käimine Tallinnas ja Harjumaal ei ole praegu ohutu! (0)
06. november 2020

"Viirus levib siseriiklikult märkamatult ka siis, kui inimene ise on kõik vajaliku teinud. Me näeme, et väikseid koldeid tekib kogu aeg juurde," ütles Terviseameti peadirektor Üllar Lanno, et praegu peab iga inimene hoolikalt oma käigud läbi mõtlema. Sotsiaalminister Tanel Kiik lausus, et me liigume kriisi suunas ja tänased numbrid paraku kinnitavad seda veendumust ja kartust.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno, meditsiinistaabi juht dr Arkadi Popov ning sotsiaalminister Tanel Kiik andsid täna põhjaliku ülevaate koroonaviiruse leviku hetkeolukorrast.

Lanno ütles, et me oleme hetkel selgelt piiritletud koroonakollete tasemest jõudnud epideemia leviku faasi – Eestis on alanud koroona epideemiline levik.

“On kaks olulist näitajat, üks aspekt on see, kuidas nakkus levib ja millised tegevused sellega seonduvad, aga teiseks me vaatame haiglavõrku. Teiste riikide kogemusele toetudes saame arvestada, millist survet nakatumiste kasv haiglavõrgule avaldama hakkab ja milliseid samme on vaja teha, et haiglad toimivana hoida,” ütles ta.

Lanno ütles, et praegu on oluline panna piir haigestumistele Tallinnas ja Harjumaal. “Nakatumise juhtumite juurekasv väga paljudes Eesti regioonides näitab viiruse laialikandumist,” sõnas ta.

Lanno ütles, et nähes ette olukorda, et jõulude ajal ja aasta lõpus on inimestel praegu siiski suur soov koguneda. “Olemasolevaid nakatumiste arve ja prognoose vaadates tuleb olla valmis selleks, et surve haiglavõrgule hakkab praegu päev-päevalt kasvama,” lausus ta.

“Me korraldame ringi olemasolevate tegevuste ja järelevalve ressursi, et tegeleda konkreetselt Covidi-haigete ja lähikontaktsetega,” ütles ta, et ajakirjanike jaoks muutub see, et praeguseni saadetud ülidetailset infot nakatumiste kohta enam iga päev ei edastata.

50% nakatumisjuhtumite allikas pole teada

Lanno lisas, et Eestis on praegu nakatumisjuhtumid kõigis neljas regioonis ka perearstikeskustes ning haaratud on üle viie perearstikeskuse, täpseid numbreid on aga raske välja tuua, sest olukord muutub iga hetkega.

Ta lisas ka, et kuigi valitsus pole veel maskikandmist kohustuslikuks muutnud, ei tähenda see, et seda ei tule kanda siseruumides, tingimustel ja üritustel, kes see on kindlasti näidustatud.

Lanno rõhutas, et kuna me oleme täna jõudnud faasi, kus üle 50% juhtudel ei ole inimesel teada, kust ta nakkuse sai, peab iga instants kriisi ohjeldamiseks ohtu tunnetama ja tegema otsuse.

“Tuleb teha kõik selleks, et haiglavõrk ei läheks lisakoormuse alla – selle nimel on keskendutud täna levikule perekondades ja üritustega seonduvalt, aga ei saa alatähtsustada seda, et ligi 24% on viiruse levik töökohtades,” ütles ta.

“Kõik suuremad üritused, mis on plaanitud – peaks mõtlema, kas seal käimine on ohutu ja praegu on vaja hakata mõtlema ka selle peale, kuidas neid üritusi korraldada, et seda eufoorilist soovi ohjeldama hakata,” sõnas ta.

Lanno sõnas, et sõnum ja soovitus kohalikele omavalitsustele on mitte kooskõlastada avalike ürituste lube, vaid plaanida nende ärajätmist.

“Kui siiski mingit üritust on ilmtingimata vaja läbi viia, siis me leiame ühiselt, kuidas seda üritust teostada,” ütles ta, et Terviseamet aitab korralduslikud küsimused läbi mõelda.

“Üritustel käimine Tallinnas ja Harjumaal ei ole praegu ohutu – viirus levib siseriiklikult märkamatult ka siis, kui inimene ise on kõik teinud. Me näeme, et väikseid koldeid tekib kogu aeg juurde,”

Inimesed, käituge vastutustundlikult!

Ta möönis, et mõningaid üritusi, mis juba toimuvad, on raske ära jätta, näiteks sel nädalavahetusel Hiiumaal toimuvat ralliüritust, aga tähtis on see, et inimesed kaalutleksid endale langevat haiguseriski ja kahtluse korral läheksid pärast testimisele.

Lanno rõhutas, et kõik suuremad kogunemised ja peod soovitab terviseamet praegu ära jätta.

“Meil on riigisisene lai levik ja kõik, kes nädalavahetuse plaane teevad, peaksid kaaluma, mida nad saavad teha enda poolt, et nakatumine oleks väiksem,” rõhutas ta.

“Terviseametil on juba täna olemas õigus reaalselt keelata ürituse toimumist,” ütles ta, et kuigi on sõlmitud mitmeid kokkuleppeid suuremate ürituste korraldajatega, on ka juhtumeid, kus nendest pole kinni peetud.

Ta tõi näiteks, et kui me läheme PÖFF-ile, siis korraldaja nõuab seal maski kandmist – film kestab kuni kaks tundi ja inimene lahkub pärast filmi vaatamist saalist, siis probleeme ei teki. Aga kui näiteks Alexelas on konverents, mis kestab 8 tundi ja seal on lõuna ja pausid, kus inimesed majas ringi liiguvad, siis sellise ürituse korraldamine on kaheldav, selgitas ta.

Kiik: praegu pole aeg pidudeks!

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et me liigume kriisi suunas ja tänased numbrid paraku kinnitavad seda veendumust ja kartust.

“Kriisi ohjamine on meie kõigi ühiste pingutuste ja valikute käes – tänased numbrid ei hakka langema homme ja nädala pärast, vaid heal juhul paari nädala pärast. Lähipäevadel ja -nädalatel kasvab nii nakatunute kui ka lähikontaktsete arv,” ütles ta, et Sotsiaalministeeriumis valmistatakse praegu ette haigla töös vajalike muudatusi ja õiguslikke dokumente.

“Sisuliselt tähendab see seda, et koroonaviiruse leviku mõttes on Eesti jõudnud tervise hädaolukorda,” sõnas Kiik.

Ta rõhutas, et praegu kehtivad kõik need samad soovitused, mis viimastel nädalatel ehk vähimagi haiguskahtluse korral pöörduda perearsti poole, kanda avalikus kohas maski, teha kiiresti test ja viibida võimalikult vähe avalikus ruumis.

“On palju töökohti, kus ei ole võimalik teha kaugtööd, aga kui see on võimalik, siis peaksid ettevõtted saatma oma töötajad kaugtööle. Oluline on tagada nakkusohutus, kõik peod tuled ära jätta või edasi lükata,” sõnas ta.

Ärge levitage sotsiaalmeedias ringlevat jama!

Ta lisas, et sotsiaalmeedias levib aina rohkem igasugust koroonaga seotud jama: “See ei ole ainult enda aja raiskamine, vaid see on otsene oht meie tervisele. 99% juhul sajast on sellise info puhul tegu kellegi väljamõeldisega,” rõhutas ta.

“Iga kord, kui te sellist infot jagate, suurendate te viiruse levikut,” ütles Kiik.

Sotsiaalminister ütles ka, et kui Leedus on juba vastu võetud otsus panna kogu riik karantiini, siis Eesti püüab lukkuminekut praegu veel vältida.

“Me proovime jätta koolid kontaktõppele ja haiglad töös hoida, aga kas see võimalikuks osutub, sõltub kõikide isiklikust tegevusest ja panusest,” sõnas ta.

Kiik rõhutas ka, et oluline on pöörata rohkem tähelepanu iseenda ja lähedaste vaimsele tervisele: “Oluline on mitte jätta kedagi üksinda, meil kõigil tuleb panustada selleks, et vaimse tervise probleemid ei kuhjuks.”

“Tuleb märgata iseenda oma sõprade ja lähedaste vaimset tervist ning kui vaja, tuleb pöörduda spetsialisti poole,” sõnas ta.

Küsimusele, kas maski kandmine on kohustuslik ja millised üritused siis ikkagi tuleks ära jätta, vastas sotsiaalminister, et ürituste korraldajatele on kehtestatud miinimum-meetmed, aga korraldaja saab ise olla rangem, näiteks just maski kandmise kohustuse panemisega ja ka suurema hajutatusega.

“Kõik ei ole mustvalge ja on selge vahe, kas inimesed käituvad vastutustundlikult, üritused on erinevad ja oht tervisele erinev,” rõhutas ta.

Haiglad tõstavad voodikohtade arvu

Terviseameti meditsiiniabi juhi Arkadi Popovi sõnul tõstavad haiglad järgmise nädala lõpuks koroonahaigetele mõeldud voodikohtade arvu.

Ta ütles, et koroonaviiruse leviku tõttu tõuseb haigestunute seas vanemate inimeste osakaal ning see toob kaasa kasvava koormuse haiglavõrgule. “Plaanime haiglavõrgu ravivõimekuse tõstmist,” ütles ta.

Popovi sõnul on Eesti haiglates praegu 101 aktiivravi voodikohta, mis on mõeldud koroonapatsientide raviks. See on praegu veel piisav, kuid järgmise nädala lõpuks või ülejärgmise nädala alguseks võib tekkida puudus voodikohtadest. Seetõttu on plaanis tõsta 12. novembriks koroonahaigetele mõeldud voodikohtade arv kuni 159 kohani.

Popov lisas, et alates 16. novembrist plaanib amet tõsta ka Hiiumaa haigla võimet koroonapatsiente ravida.

“Meie käitumisest sõltub see, kas tervishoiusüsteem peab vastu,” ütles ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.