"Ei peaminister, ei president, ei fraktsioon ega ajakirjandus ei suukorvista mind. Räägin seda, mida pean õigeks, mis on südamel ja keegi ei pane mu suud kinni," põhjendas siseminister Mart Helme oma otsust ametist tagasi astuda. Politoloog Ott Lumi hinnangul võib Helme jutt olla poliitstrateegia vene valijate meelitamiseks.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees, siseminister Mart Helme teatas, et astub ministriametist tagasi. “Olen otsustanud tagasi astuda, aga jätkan riigikogus. Arutame, mis positsioonil täpselt, aga minust te ei pääse,” sõnas Helme tänasel pressikonverentsil.
Helme sõnul ei ole ta teinud midagi, mis kahjustaks Eesti julgeolekut. “Ma ei ole rääkinud midagi sellist, mida ei räägiks kogu vaba Ameerika meedia. “Võib-olla teile kui ajakirjanikele on teadmata, et valimispettuste uurimiseks on tehtud üle tuhande avalduse, aga mulle on see kõik teada,” pöördus Helme ajakirjanike poole.
Helme jääb oma sõnadele kindlaks – ta ei arva, et Joe Biden on Ameerika president enne, kui kõik kohtuasjad ei ole lõplikult läbi käidud. “Eile õhtul istusin ja otsisin välja, mida kõike on öelnud Eesti ajakirjanikud, poliitikud ja arvamusliidrid president Trumpi kohta. Millegipärast seda, kui Marju Lauristin ütles, et ootame peaklouni kukkumist, ei käsitletud Eesti ja Ameerika suhete rikkumisena,” lisas Helme.
Tagasiastumise põhjuseks on Helme sõnul suukorvistamise vältimine. “Ei peaminister, ei president, ei fraktsioon ega ajakirjandus ei suukorvista mind. Räägin seda, mida pean õigeks, mis on südamel ja keegi ei pane mu suud kinni,” lisas Helme.
Helme ametist lahkumisel ja parlamenti naasminel peab sealt lahkuma Urmas Espenberg.
Helme ütles pühapäeval Tre raadios USA presidendivalimisi kommenteerides muu hulgas, et “süvariigi tegutsemisloogika on omaenda tegevusvabaduse tagamiseks sokutada igale poole närakaid, korrumpeerunud, šantažeeritavaid närakaid. Joe Biden ja Hunter Biden on korrumpeerunud tüübid.”
Ott Lumi: Helme jutt on poliitiline strateegia vene valijate meelitamiseks
“Eks see hetkel natuke lahendab pingeid, aga skandaali mõjud jäävad kestma veel nädalateks. Kuna see ei ole ainult siseriiklik küsimus, siis see jääb venima ja see on ennekõike küsimus peaministrile ja välisministrile, kes esindavad Eestit väljaspool,” ütles politoloog Ott Lumi.
Politoloogi sõnul ei ole olemas head poliitstrateegiat, mis aitaks Eestil end välispoliitika vaatest kuidagi puhtamaks pesta. “See ei ole võimalik. Kahju on tehtud,” sõnas Lumi.
Lumi hinnangul on Mart Helme poolt raadiosaates väljaöeldu pigem poliitiline strateegia kui emotsioon. “Võib spekuleerida ka seda, et Mart Helme räägib juttu, mis võiks pigem imponeerida vene valijale. See võib olla EKRE strateegiline suund, võtta Keskerakonnalt vene valijaid üha rohkem üle,” tõi Lumi välja ühe põhjuse, mis võib seletada skandaalseid väljaütlemisi.
Uue siseministri kandidaadi üle politoloog spekuleerida ei oska, kuid tõdeb, et tegemist on raske valikuga. “See on valitsuskabineti mõttes väga oluline strateegiline positsioon ja raske valik EKRE esimehele,” sõnas Lumi.
Ära jäänud umbusaldusavaldus Lumi sõnul samuti raadiosaates sama arvamusega sõna võtnud Martin Helmele ei laiene. See aga ei tähenda, et valitsuses oleks töörahu saavutatud. “Paar nädalat tagasi oli ju suhteliselt sarnane sündmus, mis puudutab koalitsiooni koosmeelt ja töörahu. Võiks öelda, et see(tagasiastumine) ei lahenda fundamentaalselt midagi ära,” ütles Lumi.
“Koalitsioon ongi ju toiminud kuust kuusse, praktiliselt iga kuu on olnud mingid skandaalid ja olukorrad, kus valitsuse jätkamine on olnud küsitav. Koalitsioon tõenäoliselt üritab kohalike valimisteni välja purjetada, aga see raadiosaate skandaal natuke indikeeris seda, et kui varasemad probleemid on olnud pigem ennekõike seotud sisepoliitilise dimensiooniga, siis see oli suhteliselt räige välispoliitilisele sõjaliinile astumine,” lisas Lumi.
Peaminister: tagasiastumine on praeguses olukorras ainuvõimalik
Peaminister Jüri Ratas võttis esmaspäeval vastu siseminister Mart Helme tagasiastumisavalduse ning edastas selle president Kersti Kaljulaidile.
Ratas tunnustas Helme otsust ametist lahkuda. “Ameerika Ühendriigid on meie suurim liitlane ja strateegiline partner ning iga valitsuse liikme roll on Eesti ja USA liitlassuhete hoidmisse ja tugevdamisse panustada. Mart Helme tagasiastumine on praeguses olukorras ainuvõimalik, et valitsus saaks jätkata oma tööd, sealhulgas välispoliitiliste eesmärkide elluviimist,” ütles ta.
Ministri vabastab peaministri ettepanekul ametist president Kaljulaid, kes nimetab pärast uue ministrikandidaadi selgumist peaministri ettepanekul ametisse ka uue ministri.
pada & katel
9. nov. 2020 18:45