"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD JA VIDEO! Tallinna lastehaigla sai uue lastereanimobiili (0)
10. november 2020
Albert Truuväärt

"Tallinna lastehaiglale uue lastereanimobiili soetamisse panustasid tuhanded eraisikud ja kümned ettevõtted. Inimeste abivalmidus teeb südame soojaks ning oleme neile kõigile väga tänulikud," ütles Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer.

Vaata galeriid (19)

Tallinna Lastehaigla esitles täna uhiuut laste reanimobiili, millega noori abivajajaid edaspidi transportima hakatakse. 200 000 eurot maksnud moodsa sõiduki jaoks vajaminev raha koguti täiel määral heategevuskampaaniaga “Reanimobiilita on elu võimatu”. 

Alates 2001. aastast on kõik Lastehaigla reanimobiilbussid ostetud annetajate abiga, mida haiglal oleks oma vahenditest väga keeruline muretseda. Kuna eelmise reanimobiili soetamisest on möödas juba seitse aastat, vajas haigla juba mõnda aega uut sõiduriista ja täna sõitis see pidulikult esmakordselt haigla estakaadile.

“2019. aastal alustasime kampaaniaga „Reanimobiilita on elu võimatu“ ja kogusime sellega heade inimestega abiga uue reanimobiili ostmiseks. Meid aitasid tuhanded Eesti inimesed, sajad ettevõtted, aga abi tuli ka välismaistelt toetajatelt. Neist kõige kuulsam oli ansambel Metallica, mis 2019. aastal Tartus kontserdi andis ning osa piletirahast heategevuseks annetas,” rääkis Tallinna Lastehaigla toetusfondi juhataja Inna Kramer rahakogumise kampaaniast.

Metallica kontserdi korraldanud Live Nation annetas koos ansambliga 2019. aastal Tartus toimunud kontserdi piletitulust Lastehaigla toetusfondile 27 500 eurot, seega moodustas Metallica annetus uue reanimobiili maksumusest tublisti üle kümnendiku.

Suurtoetajaks olid ka McDonald’s restoranid, mis müüsid McHappy Day heategevuskampaania raames rinnamärke ning kogusid oma külastajate abiga uue lastereanimobiili soetamiseks 22 000 eurot.

“Me tahaksime, et lastehaiglas oleks alati kättesaadav kõige parem ravi, diagnostika ja et meie lapsed ja lapsevanemad oleksid alati rahulikud, et nad teavad, et kui lapsed meie majja satuvad, siis nad ei pea muretsema,” märkis Kramer, kelle sõnul on haigla personal seitse kuud väldanud töö tulemusena valminud sõidukiga väga rahul.

“Selliseid kingitusi vastu võttes, teades, et kingitustesse on panustatud väga mitmete ettevõtete poolt, väga paljude eraisikute poolt, tekib vahel see tunne, et kas ilma ei saakski? Kas riik ei jõuaks seda siis meile lubada? Siis ma alati mõtlen selle, et maailmas ei ole ühtegi nii rikast riiki, mis saaks lubada kogu meditsiinis kaasaegset taset. Seda enam nii väikeses riigis nagu Eesti,” selgitas Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts.

“Me oleme seisukohal, et Eesti on täna küll sellisel järjel nii riigi kui ühiskonnana, et me peaks olema võimelised oma igale lapsele andma parimat meditsiinilist abi igas etapis. Tänapäeva meditsiinitehnilise arengu juures on väga oluline personal ja personalivõimekusse ma usun ja selles ma ei kahtle, paraku tehniline pool peaks olema uuendatud ja kaasajastatud väga regulaarselt, et tagada maksimaalne ohutus ja töömugavus,” ütles Luts.

Laste reanimobiil on unikaalne ka maailmas

Tallinna Lastehaigla anestesioloogia-intensiivraviosakonna juhataja Mari-Liis Ilmoja sõnul on laste reanimobiiliteenistus ka maailma mõistes unikaalne, sest kõik transpordisõidud haiglate vahel teostavad need samad arstid ja õed, kes hiljem neid lapsi ravivad.

“Seetõttu me võimegi öelda täiesti kindlalt, et see auto on tegelikult mobiilne intensiivraviosakond. Ja me oleme väga-väga tänulikud kõigile, kes on sel teel meid kaasa aidanud. Meile on vahendid antud ja me lubame jätkata sama hästi, kui me siiani oleme oma tööd teinud,” lubas Ilmoja.  

Eestis on kokku kaks laste reanimobiili – üks Tallinnas ja teine Tartus ning Eesti-suuruse riigi jaoks sellest piisab. Saartelt transporditakse abivajavaid lapsi mandri haiglatesse helikopteriga.

“Personali jaoks on uue auto pluss see, et iga järgnev auto on eelnevatest üha rohkem läbi mõeldud. Lisaks erinõuded  – kusagil ei tohi olla ühtki teravat nurka ja ta peaks olema parema vedrustusega, et Eesti teedel muretult hakkama saada.

Laste reanimobiilide iseärasus, mis need nii kalliks teeb, et neid enamasti ostetaksegi heategevuse abiga, on Ilmoja sõnul see, et laste reanimobiilis peavad olema kõik vajalikud asjad nii sügavalt enneaegselt sündinud lapsele kui ka 17-aastasele. Kui täiskasvanutel piisab enamvähem ühest samast mõõdust, siis laste reanimobiilis on iga kaalukategooria jaoks eraldi vahendid.

Uus masin alati eelmistest parem

“See on kolmas laste jaoks mõeldud reanimobiilauto, mis on valminud viimase 11 ja poole aasta jooksul ja kõik need autod on olnud erinevad ja kuidagi nii on asjaolud sattunud, et alati on parajasti tulnud uus tehnoloogia peale nii alusauto kui ümberehituste vallas,” selgitas Silwi Autoehituse AS müügijuht Vahur Velvelt.

Reanimobiilil on palju lisavarustust sõiduohutuse tagamiseks, näiteks 360-kraadine kaamera, parkimise- ja manööverdamise andurid, pimenurga andurid peeglites ning tagumine õhkvedrustus. Auto 200 000 euro suurusest lõpphinnast umbes pool moodustab selles peituv meditsiinitehnika ning teise poole alusauto ja ümberehituse hind.

Tallinna Lastehaigla haldusjuht Peeter Inšakov märkis, et uus masin asub tööle juba paari päeva jooksul, kui kõik vajalikud meditsiiniriistad ja ravimid on komplekteeritud. Haldusjuht kiidab ka uue auto võimsat mootorit, millega ei tohiks maanteel kindlasti hätta jääda.

“Meie oleme alati ostnud kõige võimsama mootoriga autod, kuna laste reanimobiilid on mõeldud peamiselt maanteesõiduks ja seal on väga oluline, et möödasõitudel autol jaksu jaguks ja sealjuures veel ka väike varu jääks. Mäletan, et esimene auto, mis Šveitsist kunagi abiga tuli – sellel oli see häda, et panid küll vilkurid peale, aga teistest mööda ei saanud,” muigab Inšakov.

Senine lastehaigla põhireanimobiil jääb nüüdsest reservi ning seni reservis olnud (üle-eelmine) auto leiab tõenäoliselt uue kasutusala. Näiteks on varasemalt üks lastehaigla reanimobiil annetatud Ruhnu saarele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.