"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Sotsiaalkomisjon sai ülevaate gripivaktsiini kättesaadavusest (0)
10. november 2020
Mats Õun

"Selline olukord, kus vaktsiin ei ole kõigile soovijaile kättesaadav, ei või korduda. Teadaolevalt ei ole tänavu Eestis gripiviirust veel registreeritud ja haigestumus on kogu Euroopas madal olnud," rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder. 

Riigikogu sotsiaalkomisjon kohtus tänasel istungil asjaomaste organisatsioonide esindajatega, kelle kinnitusel mõjutas gripivaktsiini kättesaadavust Eestis ravimite üleeuroopaline nappus ja järgmistel aastatel aitaks probleeme vältida ravimite varasem tellimine.

Oktoobri keskpaigas ilmnenud probleemid gripivaktsiini jagumisega perearstidele ja apteekidele on Mölderi sõnul tänaseks lahenemas. “Selline olukord, kus vaktsiin ei ole kõigile soovijaile kättesaadav, ei või korduda. Teadaolevalt ei ole tänavu Eestis gripiviirust veel registreeritud ja haigestumus on kogu Euroopas madal olnud. Seda ilmselt tänu inimeste terviseteadlikkusele seoses koroonaviirusega ning üldisele viimaste aastate tendentsile, mille kohaselt on gripi vastu vaktsineerimine olnud kogu Euroopas tõusuteel,” rääkis Mölder.

Mölder lisas, et järgmisel aastal aitaks võimalikke möödalaske ära hoida varasem ja koordineeritum planeerimine. “Järgmise aasta vajadusi tuleks võimalikult varakult – juba praegu välja selgitama hakatada ja Sotsiaalministeeriumil tuleb infovahetuse korraldamine oma töögraafikusse lisada. Ravimite hulgimüüjad tahaksid järgmise gripihooaja kohta teada juba veebruaris,” ütles ta.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et tänavune olukord vaktsiiniga kujunes eri olukordade koosmõjul ja kellelegi näpuga näidata ei ole mõtet. “See ei tähenda, et me peaksime olukorraga leppima. Osade riskirühmade riiklikult toetatud vaktsineerimist on õnneks paaril viimasel aastal küll läbi viidud, kuid see ei lahenda ega mõjuta kuidagi eraturul toimuvat,” rääkis ta.

Kütt ütles, et varasemate aastate vaktsiinipuudusi on leevendatud teiste riikide ülejääkidega, kuid praegusel juhul ülejääke ei olnud. “Seega ongi tulevaste kriiside ennetamiseks praegu tõesti ainus võimalus alustada järgmiste aastate koguste planeerimist ja tellimuste esitamist võimalikult vara,” sõnas Kütt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.