"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Värbamine viib raha ettevõttest välja? Värbamisekspert selgitab, kuidas seda muuta? (0)
10. november 2020
Riina Vaikmaa

"Kahjuks olen näinud, et valesti värbamine viib ettevõttest või osakonnast raha välja," tõdeb värbavate juhtide mentor ja personaliekspert Ketlin Kasak. Mida siis teha, et raha hakkaks hoopis sisse tulema ning raha väljavool peatada?

Kasak selgitab, et raha läheb välja, kui värbame valesti inimesi. Ta soovitab mõelda, et mis kasu on ettevõtjal või osakonnajuhil, kui inimesed tulevad tööle ainult näiteks pooleks aastaks.

“Suurele ettevõttele on see vähem kahjulik, kui tuleb üks vale inimene, väiksele ettevõttele võib see maksma minna terve tema elutöö ning viia isegi pankrotini,” tõdeb ta, et valesti värvatud inimesed võivad olla väga riskantsed.

Tema sõnul on põhjus, miks juht valesti värbab, tihti selles, et juht ei mõista iseennast. Sellisel juhul peaks tegelema iseendaga ning aru saama, kuhu liigub see ettevõte või osakond. Kui juht seda ei mõista, ei ole ka võimalik värvata õigeid inimesi.

Kogenud personaliekspert teab, et tavaliselt on suurimad probleemid kommunikatsiooniks. Lumepall läheb veerema, kui möödarääkimine läheb suuremaks, tekivad konfliktid.

Tema sõnul on juhi ülesandeks luua meeskond, kus inimestel on omavaheline sünergia ning üksteist toetatakse ning soovitakse head. “Need on lihtsad, aga ka rasked asjad,” tõdeb ta.

Samuti peaks arvestama sellega, et ükski osakond või ettevõte ei jää selliseks nagu see praegu on, sest elu, majandus, äri, inimesed ja võimalused muutuvad kogu aeg.

Palju lähevad valesti värvatud inimesed maksma?

Arvutused, kui palju valesti värvatud inimesed maksma lähevad, on üsnagi loogilised. Ketlin Kasak sõnab, et arvestama peaks valesti värvatud inimese 6 kuu keskmise palgaga. Kui tööandja kulu inimesele on 2000 eurot, peaks selle korrutama kuuega. Kui tegu on mitme valesti värvatud inimesega, võib igaüks ise arvutada, kui suurt rahalist kahju see ettevõttele tekitab. Seega on oluline mõelda protsessid korralikult läbi.

19. novembrist algab Ketlin Kasaku aastane koolitus, kus luuakse sammhaaval kindel ja efektiivne värbamisprotsess, mille lõppeesmärk on muuta ettevõte nii atraktiivseks, et inimesed tahavad sinna ise tööle tulla. Aastasel koolitusel jagavad oma kogemusi oma valdkonna parimad spetsialistid.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.