"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO: Rahvarinde Muuseum avab uuel aastal uksed Lauluväljaku külastuskeskuses (0)
11. november 2020
Ilja Matusihis

Järgmisel aastal rajatakse Tallinna Lauluväljakule uudne külastuskeskus, mille üheks osaks saab ka Rahvarinde Muuseum. Keskus hakkab Lauluväljaku juhi Urmo Saareoja sõnul hõlmama umbkaudu 400 ruutmeetrit ning suurema osa sellest saab endale muuseum.

Eestimaa Rahvarinde muuseum on alates 2013. aasta 1. oktoobrist tegutsenud Vabaduse Väljaku maa-alustes ruumides. Nüüd aga on ruumid muuseumile kitsaks jäänud ning tuleval aastal avab muuseum külastajatele uksed väärikas asupaigas Tallinna Lauluväljakul.

Külastuskeskus hakkab kasutama neid Lauluväljaku ruume, mis täna enamjaolt kasutuna tühjad on – näiteks suurürituste korraldusliku poole jaoks mõeldud bürooruumid ja Gustav Ernesaksa järgi nime saanud Gustavi saal, mida hellitavalt ka Gustavi kohvikuks nimetatakse, kuigi kohvikut pole seal kunagi olnud.

Eesmärki rääkida Lauluväljaku lugu 

“Kui mind siia ametisse valiti, oli minu üks suuremaid eesmärki rääkida Lauluväljaku lugu ja tuua siia rohkem külastajaid – et ka meie park oleks inimestele avatud ja seda mitte ainult jalutamiseks. Külastuskeskus plaanitud kujul ei kõneta mitte ainult turisti, vaid on mõeldud suuresti ka kohalikule elanikule, kes saab seal tunda kogu laulva revolutsiooni ajastut ja hõngu,” märkis Saareoja.

“Uues külastuskeskuses saame meie panna välja oma tükikese Lauluväljaku ajaloost ning rääkida pikemalt ka laulupidudest, sest seni on Tartu Laulupeomuuseum ainuke koht, kus laulupidude traditsioonist lähemalt teada saab,” lisas Lauluväljaku juht.

Ettevalmistavate tööde täpsest eelarvest ja kuupäevadest on Saareoja hinnangul hetkel veel pisut vara rääkida, ent linnavalitsuse-poolne heakskiit on plaanile olemas ning kui kõik läheb plaanipäraselt, avatakse Lauluväljaku külastuskeskus koos Rahvarinde muuseumiga 20. augustil 2021, mil täitub 30 aastat Eesti taasiseseisvumisest.

“See oleks igati sümboolne kuupäev nii Rahvarindele, Lauluväljakule kui ka kõigile eestimaalastele,” nentis Saareoja.

Muuseum saab uueks nii sisult kui vormilt

Kesklinna vanem Monika Haukanõmm usub samuti, et praegune asukoht pole muuseumi jaoks kõige sobivam ning plaanitav kolimine toob muuseumi lõpuks “koju”.

“Muuseumi õige koht, kus oleks tema kodu, on Lauluväljak, kuna see on taasiseseisvumise maamärk ning seal on piisavalt ruumi, piisavalt tore keskkond ning võimalusi Rahvarinde muuseumit laiendada, tuues juurde teemasid, mis Rahvarinde teemadega sisuliselt ja koha mõttes haakuvad,” ütles Haukanõmm.

“Tegelikult otsisime me juba pikka aega uusi ruume, kuna eelmised ruumid Vabaduse väljaku all jäid  kitsaks ning iga näitus amortiseerub – seega oli vaja uut ekspositsiooni ja uusi ruume. Lauluväljak kui laulva revolutsiooni häll osutus parimaks võimalikuks valikuks,” selgitas Rahvarinde Muuseumi juhataja Helen Lausma-Saar kolimise vajalikkust.

Lisaks ruumikitsikusele puudusid endistes ruumides ka sanitaartingimused, mis muutsid töö veelgi keerulisemaks. Uutes ruumides saab olmemurede asemel enam keskenduda sisule ning sellega parajasti ka tegeletakse.

“Uue ekspositsiooni loomisel peame me oluliseks ka soovi jõuda senisest rohkem noorte inimesteni, kelle jaoks see laulva revolutsiooni aeg on kauge ajalugu. Vanemate inimeste jaoks on see justkui iseenesestmõistetav teadmine, aga uue põlvkonna jaoks enam mitte,” nentis Lausma-Saar.

Hetkel käib Rahvarinde Muuseumi juhataja sõnul töö uue ekspositsiooni loomisega ning mõeldakse detailselt läbi, kuidas võimalikult efektiivselt kasutada uuenevas muuseumis kõiki tänapäevaseid heli- ja visuaallahendusi, et puudutada inimeste kõiki meeli ning luua koondlahendus, millega ajalugu justkui elavana inimesteni tuua.

 

 

 

 

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.