"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Teadlased: venekeelsete eestimaalaste meediamenüü on palju rikkalikum (5)
12. november 2020

"Valdav osa Eesti venekeelsest auditooriumist elab vägagi mitmekesises meediaruumis. Palju mitmekesisemas, kui näiteks etnilised eestlased," nentis Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professor Triin Vihalemm.

Tartu Ülikooli lektor Külliki Seppel nentis, et eesti ja vene emakeelega elanikkonna meediakanalite eelistustes on märgatavad erinevused. “Eestlased on väga selgelt orienteeritud eestikeelsele meediale ja eriti ETV on usaldusväärsuse tunnustega,” rääkis Seppel. “Eesti vene emakeelega elanike puhul konkureerivad nii kohalik venekeelne meedia kui Venemaa meedia ja tegelikult palju vähemal määral siiski Eesti eestikeelne meedia.” 

Kui PBK uudiseid välja jätta, on Seppeli sõnul kohalikest venekeelsetest kanalitest kõige olulisem seni olnud venekeelne Aktuaalne Kaamera ning seejärel venekeelsed ajalehed ja uudisteportaalid. Oluliselt on tema kinnitusel viimastel aastatel kasvamas sotsiaalmeedia mõjukus ja samamoodi ka muu mu veebimeedia mõjukus.

Keeleoskuse paranemine ei too kaasa meediaruumi muutumist

“Üks olulisemaid sõnumeid, mis integratsiooni uuringust välja tuleb, on et usaldus erinevate kanalite suhtes infoallikana ei peegelda mitte ainult nende konkreetset kanalite usaldusväärsust, vaid ka üldse üldisemat hoiakut inimest ümbritseva meediaruumi suhtes,” rääkis Seppel.

Kui eestikeelse auditooriumi puhul on kõige jälgitavamate kanalite usaldusväärsuse hästi kõrge – pea 90 protsenti, siis vene emakeelega auditooriumi puhul on ka kõige populaarsemate kanalite usaldusväärsus suhteliselt madal, ulatudes 50 protsendi kanti. 

“Ehk me ei saa öelda, et selle kogukonna jaoks oleks selgelt ühtseid autoriteetseid meediaallikaid ja ka kanalite üldine usaldus on tunduvalt väiksem kui eestlaste puhul. Enamik inimesi üritab oma maailmapilti kokku panna erinevaid kanaleid kombineerides,” selgitas Seppel.

Põlvkondade vahelised suured erinevused on tema kinnitusel olemas nii Eesti eestikeelses kui venekeelses auditooriumis. “Vanemate põlvkondade jaoks on jätkuvalt olulisimaks infoallikaks televisioon ja teleuudised, aga nooremate põlvkondade puhul on domineerival kohal juba veebipõhised kanalid ja sotsiaalmeedia,” rääkis Seppel. 

Jätkuvaks on trendiks nooremate põlvkondade hulgas ka eestikeelsete meediaallikate olulisuse kasv. Samal ajal ei ole see Seppeli sõnul kaasa toonud ka Venemaa meedia olulisuse vähenemist. On küll toimunud nihe Venemaa televisioonilt internetipõhistele allikatele. 

“Meediatarbimise kõige tugevam seos on eesti keele oskusega, mis on ka loomulik. Hästi eesti keelt valdavad inimesed jälgivad rohkem eestikeelseid kanaleid ja natukene vähem venekeelseid kanaleid, nii kohalikke kui Venemaa omi,” nentis Seppel. “Aga samal ajal jällegi üks kolmandik hästi eesti keelt oskavaid inimesi ei ole hakanud eestikeelset meediat jälgima või ei pea seda oluliseks infoallikaks, ehk ei saa öelda, et keeleoskuse kasvamine automaatselt tooks kaasa selle, et liigutakse eestikeelsesse meediaruumi.” 

Hargmaised kaasmaalased elavad mõtteis mitmel maal korraga

Triin Vihalemm nentis, et umbes neljandiku ärkveloleku ajast veedavad inimesed uuringute järgi erinevate meediakanalite mõjuväljas. “Mida noorem, seda vähem on üldse televisioonil asja, seda rohkem sisustab seda aega sotsiaalmeedia.” 

Umbes kuuskümmend protsenti kogu venekeelsest elanikkonnast elab Vihalemma sõnul sisuliselt mitmel maal korraga. “Eesti keeles on sellele väga kena nimi – hargmaisus,” rääkis Vihalemm, kelle sõnul tähendab hargmaine olek seda, et vaatamata asukohamaale inimesed osalevad reaalselt erinevate ühiskondade elus.

“See ei tähenda tingimata seda, et nüüd on kindlasti suur vene propaganda ja uudiste vaatamine, kuigi see on siiski üks osa,” nentis Vihalemm. “Inimestel on päris palju erinevaid vorme, kuidas nad piiriüleses suhtluses osalevad. Olgu selleks siis meedia või sotsiaalmeedia.”

Hargmaisus on Vihalemma hinnangul elustiil ja selle väga oluline osa on ka see, kuidas see mõjutab inimese identiteeti. “Kõige olulisem on autonoomsus, ehk siis õigus otsustada. Et keegi ei tule mulle ütlema – ei riik, õpetaja ega isegi minu sõbrad, kuidas ma meediat peaksin tarbima ja tõlgendama,” selgitas Vihalemm. 

Eesti venekeelses elanikkonnas on hargmaisus Vihalemma kinnitusel just meediakasutuse praktikate kaudu oluliselt levinum kui paljudes teistes ühiskondades, mida on uuritud.

Üks oluline moment on Vihalemma hinnangul, et hargmaise meediakasutusega on seotud teatav endale vastutuse võtmine kogu sellest info paljususest ise endale pusletükid kokku panna. “See on seotud väga tugevasti inimese eneseväärikusega. Meediat, ajakirjanikke, meedia institutsioone täielikult ei usaldata.” 

Vihalemma sõnul võib ju küsida, kas see on õigustatud või mitte, aga see skepsis on saanud alguse juba nõukogude ajal. “Kuidagi need meediaturu arengud Eestis on seda hästi soodustanud, et ta on jäänud ka põlvkondade vahetudes püsima.”

Kui hakata seda oskust või seda ressurssi, mis inimestel nende enda arvates on, kuidagi halvustama või maha suruma, siis see toob Vihalemma sõnul kaasa olukorra, kus nad suunavad oma vaimse energia kuhugi mujale. “See tekitab omakorda sellise nihestatud olukorra.”

Neljapäeval ja reedel toimub Tallinna lauluväljakul rahvusvahelisne lõimumiskonverents “Kommunikatsioon mitmekesises ühiskonnas: üksteise kuulmine vaatamata erinevustele”, mida on võimalik jälgida veebis aadressil integrationconference.ee.

 

 

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meedia on tõsine asi
14. nov. 2020 07:38
Seltskonnale meedia meediaruum on tõsine asi julgeoleku küsimus tegelt. Just äsja karmi litaka sai armeenia rahvas tänu oma holuist juhile kellegile Pašinjanile kuskil punkris resideeruvale. Holui teatas võidust Karabahhia sõjas mis tegelt osutus lihtlabaselt kapitulatsiooniks turgi aserite ees ja Karabahhia Khaaniriigi pealinna iidse Sushi Susha üleandmisest turkidele... Sisuliselt viimasel hetkel pidi appi asuma Venemaa rahutagajate brigaad turgid ju lõikavad armeenlastel kõrid läbi selline tava sealkandis. Ja holui muudki pasundas meedias võidust - meediruumi tähtsusest siis teadmseks kõigile inimesed peavad teadma mis tegelt toimub ja peab valdama keeli - keeled suhu.
nüanss
14. nov. 2020 11:17
Pašinjan tuli võimule värvilise revolutsiooni abil ja vastab EU liberaalide parimatele arusaamadele.
Vaatleja
13. nov. 2020 16:22
Keeleseaduse raevuka rakendamise ja eesti keele esmatähtsuse rõhutamisega on tehtud karuteene eestlastele, kellest suur osa nüüd paraku arvab nagu poleks teisi keeli enam vajagi, sellega oma maailma ja silmaringi vabatahtlikult ahendades. Samas kui keskmine siinne venelane eestlastets juba ammu multikeelsuselt kaugele ettte on jõudnud. Aga teisalt eks ole vähe või ühekülgselt informeeritud/ajupestud rahvast lihtsam valitseda nii, et eks ole selline asjade seis olnud ka paljuski võimude/poliitikute poolt taotluslik.
teada värk
12. nov. 2020 21:16
Ka vene keelt valdavad eestlased saavad palju rohkem infot maailmas toimuvast.
kolm kohalikku ja kaks lisaks
12. nov. 2020 18:54
Keeled suhu ja igati võimalus meediat jälgida. Eestis siis kolm traditsioonilist kohalikku keelt ja vast kaks veel lisaks ja igati paslik ülevaade ilmas toimuvas. Paraku lugu selles meedia midagi ka maksab ja kas näiteks eesti meedia - sisuliselt olematu mahuga tegelt lisaks taseme vahega - suudab vene meedia või USA meediaga konkureerida - taseme vahe. Kuid põhiline keeled suhu. Ilmselt Eesti riik peab asuma äärmiselt jõuliselt eesti keelset meediaruumi toetama esmalt näiteks ajalehti muidu jääme ilma lugemise ja hiljem ka kirjutamise oskusest jääb üle vaid töllerda nagu Suures Õunas ja häälitse fuck. Ja kõik - häälitsus fuck.