"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
VIDEO! Tallinn otsib andekaid lapsi (0)
12. november 2020
Maire Vaske

Andekaid inimesi leidub meie seas rohkem kui arvata oskaksime. Paljud anded jäävad paraku aga avastamata, kuna nende arendamisele ei ole piisavat tähelepanu pööratud. Järmisel aastal algatab Tallinn pilootprojekti, mille eesmärk on leida üles kõik andekad lapsed.

Üldhariduskoolides võivad lastes peituvad anded sageli varjatuks jääda. Selleks, et talendid üles leida, algatab Tallinna linn järgmisel aastal andekate laste pilootprojekti, mille põhirõhk langeb just muusika ja kaunite kunstide valdkonnale. Kuna näiteks spordi kõrval on need talendid siiani suuremas plaanis veidi vaeslapse rolli jäänud.

“Oleme teinud palju intervjuusid andekate lastega, nende õpetajatega, lapsevanematega ja saanud  teada, mis on kõige suuremad kitsaskohad ja kus me saaksime kaasa aidata, et nad oleksid paremini märgatud ja toetatud,” ütles andekate laste programmijuht Maire Vaske.

Esimesed sammud on nüüdseks astutud. Näiteks selgus, et informatsioon igasuguste õpilasvõistluste kohta on senini olnud hajutatud ning selget ülevaadet on keeruline saada. Olukorra parandamiseks on juba leitud koostööpartner, kes koostab uut veebikeskkonda, kus kõik õpilasvõistlused on üheskoos ja informatsioon kõigile kergesti leitav.

“Andekatele lastele sobivate juhendajate leidmine on ka üks paras väljakutse,” ütles Tallinna Südalinna Kooli esimese kooliastme õppealajuhataja Kerttu Mölder Jevdokimov. “Ma usun, et see on hea, kui haridusamet selles toetab meid ja kui igas koolis kõik tõesti kõige-kõige andekamad saavad kokku, siis ma arvan, et see on ainult positiivne.”

Pilootprojekti raames leiab aset talendivõistlus “Tallinna Talent”, kus kõik üldhariduskoolides õppivad musikaalselt andekad lapsed kaardistatakse. Konkursil on kolm erinevat kategooriat – klassikaline muusika, levimuusika ja improvisatsioon.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et esialgu otsitakse talente piirkonniti. “Hiljem toimub ülelinnaline finaal suure kontserdiga ja  kõige andekamad saavad linnalt ka stipendiumi,” sõnas ta.

Summa, mida linn projekti investeerima asub, sõltub sellest, kui palju andekaid lapsi päeva lõpuks kaardistatakse ning kui palju saab olema osalejaid projektis “Tallinna Talent”.

“Ma julgen väita, nagu, et see on kui mitte tuhandetes, siis isegi kümnetes tuhandetes,” lisas Belobrovtsev.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.