"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Targa linna ideekonkursile laekus 71 ideed linnade arendamiseks (0)
13. november 2020
Albert Truuväärt

"Suur huvi ja saabunud ideede arv oli meile väga positiivseks üllatuseks. Üle poolte ideede esitasid ülikoolid nii Eestist kui Soomest, aga väga palju ettepanekuid tuli ka ettevõtjatelt," sõnas Targa linna tippkeskuse juht Ralf-Martin Soe.

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) targa linna tippkeskus korraldas rahvusvahelise ideekonkursi, et leida suurepäraseid teadusideid, mida saab arendada ja katsetada päris linnakeskkonnas – kokku esitati 71 ideed, nendest valitakse kaks kuni neli, mille elluviimisega alustatakse 2021. aastal.

Lahendatakse reaalseid probleeme

Soe rääkis, et ideid oodati kümnele Eesti linnade ja valdade vajadusele, et leida nutikaid tulevikulahendusi reaalsetele probleemidele. Enim ideid esitati transpordiprobleemide lahendamiseks. Palju ettepanekuid tuli ka energia, andmete ja linnaplaneerimise arendamiseks.

Erinevatelt ülikoolidelt laekus 39 ideed: 32 TalTechist, kolm Aalto ülikoolist ja neli teistelt Eesti ülikoolidelt. Kümme ideed esitasid Eesti kohalikud omavalitsused, üks tuli Soomest Jyväskylast ja üks Leedust Visaginasest. 13 ideed pakkusid nii Eesti kui välismaa eraettevõtted, seitse ideed eraisikud.

Konkursi eesmärk on muuta Eesti linnad uute ja nutikate tehnoloogiate abil inimsõbralikumaks, säästlikumaks ning mõnusamaks. Ideede esitamise eeldus oli ka nende laiendamine teistesse linnadesse, seda nii Eestis kui välismaal. Ralf-Martin Soe kinnitas, et konkursiprojektidesse kaasati ka linnasid Soomest, Leedust, Hispaaniast, Hollandist ja Saksamaalt.

“Konkursile esitatud ideed on väga põnevad ning oleme väga lootusrikkad, et projektide tulemuseks tekivad maailmatasemel uuringud ja mitmetes riikides rakendatavate lahenduste prototüübid,” sõnas Soe.

Kaks kuni neli projekti saavad rahastuse

Detsembri alguses valitakse välja kaks kuni neli projekti, mis saavad rahastuse 15-miljonilisest fondist, ühe pilootprojekti maht saab olla kuni 1,5 miljonit eurot. Väljavalitud projektid viiakse ellu aastatel 2021-2027.

Targa linna tippkeskusel on Haridus- ja teadusministeeriumi ning Euroopa Komisjoni mandaat ja rahalised vahendid, et välja töötada kümme teadmuspõhist pilootlahendust, mis lähtuks konkreetsete omavalitsuste reaalsetest probleemidest ja omaks võimalikult laia mõju.

Tippkeskuse eesmärgiks on muuta linnakeskkonnad paremaks uute tehnoloogiate katsetamise teel ning seeläbi kasvada rahvusvaheliselt tuntud teadusarendus-keskuseks. Tippkeskuse asutajateks on Tallinna Tehnikaülikool, Aalto Ülikool ja Forum Virium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning haridus- ja teadusministeerium.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.