"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tammsaare pargi erilisel mänguväljakul saab pilli õppida ja joonistada (0)
16. november 2020
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Tihti on laste eest juba paika pandud, mida mänguvahenditega teha saab, kuid uuel Kase pargi mänguväljakul võivad nad ise mänge välja mõelda," ütles maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg. "Ronimislusti pakuvad muhud, mäekesed ja pakud, on ka toikaid, mille vahel joosta."

Tänavu ja järgmisel aastal valmib linnas mitu uut mänguväljakut. Juba selle kuu lõpus saavad lapsed mängida uhiuuel väljakul Tammsaare pargis. “See väljak on eriline nii Tallinnas kui ka terves Eestis,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Sõna “mänguväljak” omandab Tammsaare pargis täiesti uue sisu ja vormi, sest seal saab lisaks traditsioonilistele mängudele panna end proovile ka pillimängus. Seega on tegemist haruldase pilliväljakuga! Kusagil mujal ei saaks muusikalised mänguvahendid, mis rajatud lastele ja kõigile lapsemeelsetele olenemata nende vanusest, moodustada sellist terviklikku ansamblit oma naabrusega, nagu need siin Estoniaga moodustavad.”

Mefab OÜ püstitab mänguväljakut pargi Estonia teatri poolsele küljele, Estonia pst ja paviljoni vahele. “Vanemad lapsed saavad tõepoolest katsetada muusika loomisega,” selgitas firma juhatuse liige Arlis Roosi. “Muusikainstrumendid on kvaliteetsed ja hinnalised, olemas on näiteks bongo trummid, ksü-lofon ja kõlakellad. Kunstihuvilised saavad oma oskusi proovida kahel ruudukujulisel puiduga ääristatud joonistusalal kriidiga asfaldile joonistades.”

Kõige popim

Mänguväljak on ligi 1200 m2 suurune. “Pehme kattega väljakul saavad lapsed turnida astmelistel püramiididel ja lustida liumäel,” rääkis Roosi. “All on paks kummikate, nii et lapsi ootab pehme põrkumine.”

“Tegemist on linna ühe olulisema pargiga, mis põhjalike ümberehitustööde käigus muutunud nüüdisaegseks linnaruumi osaks,” lausus abilinnapea Kalle Klandorf. “Pargis on mitmekesised võimalused vaba aja veetmiseks igas eas linlastele ja linna külalisele.”
Täna algab Lasnamäel Vormsi mänguväljaku kordategemine “Vormsi mänguväljak on meie linnaosa üks kasutatavamaid,” ütles linnaosavanem Vladimir Svet. “Nii selle kui ka teiste uute väljakute projekteerimisel arvestame, et seal leiaksid meelepärast ja jõukohast tegevust igas vanuses linnaelanikud.”

Väljakule tulevad väikelaste ja erivajadustega laste mänguala, peremänguala, suurte ehk üle 13-aastaste laste mänguala, välijõusaal ja lauatennise ala. Mängualade vahele tulevad jalgrattahoidjad. Alad saavad ka infotahvlid, kus kirjas, milleks üks või teine väljak mõeldud on, mida seal teha tohib ja mida mitte. Samuti on kirjas hooldaja info ja hädaabi numbrid. Kõnniteed rajatakse olemasolevatele sissekäidud radadele. Jalgtee äärde on kavandatud kuus eri paigutusega ja korvpalliväljaku äärde kaks istumistaskut. Asfaldist korvpalliväljaku märgistus läheb uuendamisele.

Loovust arendav paik

Tänavu rajatakse maa alla väljaku valgustuskaablid. Kavas on ka olemasolevate mänguelementide mahavõtmine, mullatööd ning kattega teede rajamine. Kehvade ilmade korral jätkuvad tööd kevadel, kuid Infrarod OÜ peab mänguväljaku valmis saama 15. maiks.
Lähiajal algab Lasnamäel ka Kivila pargi peremänguväljaku rajamine.

Kopli Kase pargi rajamisega saavad lapsed tuleval aastal põneva mänguväljaku, mille ääres jätkub tegevust ka täiskasvanutele. Kopli Kase pargi maastikuarhitektuurse lahenduse koostas AB Artes Terrae OÜ. Maastikuarhitekt Merle Karro-Kalbergi sõnul ärgitavad tulevased mänguplatsid lapsi loovusele. “Väga tihti on nii, et mänguvahendid kipuvad lapse vaba mängu pärssima, sest mida ühe või teise atraktsiooniga teha saab, on juba paika pandud,” selgitas arhitekt. “Lapse loovuse toovad abstraktsemad mänguvahendid paremini esile.”

Kase pargis on mängulusti loomisel osavalt ära kasutatud maastikku. “Lapsed saavad ise mängu välja mõelda. Pisemaile pakuvad ronimislusti mängutaskute väikevormid nagu muhud, mäekesed ja pakud. On toikaid, mille vahel joosta,” rääkis Karro-Kalberg. “Eesmärk on ergutada lapse loovust. Kase pargis on palju kive, mis on pargi orgaaniliseks osaks. Oleme need esile tõstnud nii, et nende vahel oleks mugav jalutada või ronida. Aga loomulikult saavad kohapeal olema ka kiiged ja paljud muud traditsioonilised mänguvõimalused!”

Kopli ja Maleva tänava vahel asuva Kase pargi ehitus algas septembris. “Kopli Kase park on kindlasti üks Põhja-Tallinna pärlitest,” ütles linnaosavanem Peeter Järvelaid. “Linnaosa kasvab ning nõudlus mõnusate paikade järele samuti. Pargi keskväljaku ja teede äärde rajatakse tegevustaskud, mis sobivad vaba aja veetmiseks eri vanuses inimestele.”

Mänguplatside kõrvale tulevad ka vabaõhu spordilinnakud, skatepark ja koerte jalutusväljakud. Üks aiaga piiratud väljak on mõeldud suurematele, teine väiksematele koertele.

Kase park valmib järgmise aasta juuliks. Mänguplatside loomise raames on linnal tuleval aastal plaanis korrastada veel Männi parki ja Harku järve randa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.