"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Vanemad lastele enam heldelt taskuraha ei maksa (0)
16. november 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Uuringu järgi maksavad vanemad lastele taskuraha varasemast vähem ja ilmselt on siin märgata majanduskriisi mõju. Hinnete ja majapidamistööde eest premeeritakse enim 11-15-aastaseid ja hea käitumis eest 5-6-aastaseid.

Nooremad kulutavad raha maiustuste ja meelelahutuse peale, teismeeas rohkem trendiriietele.  Üllatav on see, et uuringu järgi loetakse taskuraha saajate hulka ka 20-23-aastased “lapsed”, kes kasutavat seda tehnikaseadmete ostmiseks ja reisimiseks. Edaspidi tõuseb lapseea piir ilmselt 30 eluaasta peale…

Euroopa laiemate suundumuste taustal, kus noortel on raske oma eluga alustada, pole aga muigamiseks põhjust. Loomulikult peaks lapsel olema oma taskuraha, aga kas võtta seda kui talle makstavat “kuupalka” või siduda see nõudepesemise või heade hinnetega, selle üle on igasugustes foorumites lõputult piike murtud. Koolis saadud viite eest või majapidamistöödes aitamise eest maksmist on psühholoogid üldiselt tauninud.

Igal perel oma mudel – kuid lapsevanemate oluliseks rolliks peaks siin eelkõige olema vähemalt suurema osa taskuraha päästmine magusjookide ja maiustuste kontsernide küüsist. Tuleks püüda koos arutada, mille peale on mõistlik raha kulutada. Muidu võib juhtuda, et lapse “preemiaks” saab ülekaal ja kehv tervis. Selles osas on Eestis näitajad teatavasti väga kehvad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.