"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Ahvatlevad laenureklaamid meelitavad inimesi võlalõksu (0)
16. november 2020

"Reklaame tuleb meil ööpäevaringselt. Ja muidugi, kui sealt nii kergesti selle rahakese kätte saab, siis süües tekib ju isu ja satutakse sõltuvusse," nendib Tallinna Sotsiaaltöökeskuse võla- ja majandusnõustaja Ülle Palmas kiirlaenubuumi hiilivat jätkumist koroonapandeemia ajal. 

 

Kiirlaenud on inimesi ahvatlenud erineval moel juba aastaid, nüüd on järjekorrad võlanõustajate uste taga aga märgatavalt kasvanud. Kui suur mõju on laenu ohvriks langemise puhul reklaamidel ja kuidas ennetada olukorda, kus enam ei suudeta laenudega hakkama saada?

Majandusraskustes vaevlevale inimesele võib kiirlaen tunduda lihtne lahendus hetkeolukorra leevendamiseks. Jääb mulje, et ka koroonakriisist tingituna on laenufirmade kraanid agaramalt valla keeratud, sest inimeste hulk, kes end lõhki laenavad, on aina kasvamas.

Lumepalliefekt toob endaga kaasa lootusetu olukorra

“Võetakse üks laen, seda oli väga kerge saada, keegi midagi ei küsitud, võetakse teine-kolmas-neljas ja siis vaadatakse, et ei tulda enam selle maksmisega toime,” märkis Ülle Palmas.  

Lumepalliefekt toob endaga kaasa lootusetu olukorra, kus ainsaks lahenduseks näibki olevat uus laen, mis lõpuks tähendab aga teekonda tupikusse. Võlanõustajad tõdevad, et reeglina jõuab inimene nende ukse taha alles siis, kui häda käes, sestap on oluline enne mõelda ja siis tegutseda.

“Tuleb mõelda hästi läbi, kas ma olen võimeline oma laenukohustust täitma või mitte. Praegu mul on töö – kas ma võin selle töö kaotada, võib-olla on tervis kehv ja ei oska öelda, kuidas mu tervis vastu peab. Kui selline mõte tuleb, siis kindlasti pöörduda enne abi saamiseks võlanõustamisele,” toonitas Palmas.

“Võlg on võõra oma ja seda meie, võlanõustajad, alati toonitame. Laenuraha tuleb alati tagasi maksta.”

Laenudega pahuksis olevad inimesed peaksid kiirlaenudele kiiremas korras käsipiduri peale tõmbama. Kui laenust on saanud võlg ja mis kõige hullem – see võlg on juba läinud ka täitemenetlusse, on asja väga problemaatiline lahendada. Kiusatust laenu võtta võivad tekitada ka reklaamid, mis tarbijat viimasel ajal üha enam ründavad.

Reklaamireeglid ei täida oma eesmärki

Tarbijakrediidi reklaamides on reklaamiseadusega aga sätestatud see, et reklaam ei tohi jätta muljet, justkui oleks laenu võtmine kerge lahendus finantsprobleemidele. Seega – kas laenu võtmine on lõppude lõpuks siiski igaühe enda vastutada?

“Mis ühele jätab sellise mulje, ei pruugi teisele seda muljet jätta,” märkis TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi reklaamiteooria lektor Tiina Hiob laenureklaamidest rääkides.

“Tarbijakrediidi reklaamid on meil reklaamiseadusega päris kenasti reguleeritud. On sätestatud, mida nad võivad sisaldada ja sätestatud, mida nad tingimata peavad sisaldama ning on öeldud ka seda, et muud verbaalsed lisandused ei ole lubatud. See kõik on tarbija huvides, et vältida selliseid õnnetuid situatsioone.”

Raskustesse sattunud inimesi on võlanõustajate sõnul seinast seina. Väga sageli hakkavad aga silma just need inimesed, kellel on väiksemad arusaamad laenust ning seetõttu võiks olukorra parandamiseks kasuks tulla taustakontroll.

Tallinna Töötukassa võlanõustaja ja jurist Terje Lääts peab kõige suuremaks ohu allikaks kiirlaenude puhul seda, et ei enne laenu väljastamist ei kontrollita inimeste tausta ja sissetulekuid.

“Siis tekivadki sellised olukorrad, kus antakse laenu inimestele, kes saavad vähenenud töövõime toetust või elavad üldse toimetuleku toetusest. Nendele inimestele oleks täiesti lubamatu anda üldse mingit kiirlaenu, sest tal ei ole seda nii ehk naa millestki tagasi maksta,” nentis Lääts.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.