"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Linnateatri uues töökodade hoones valmivad riided "Tõe ja õiguse" Indrekule (0)
16. november 2020
Ilja Matusihis

"Hoone, mille avasime, on meile ülioluline," kinnitas Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa. "Siia kolivad üliväikestest keldriruumidest teatri puidutöökoda, butafooria töökoda, me saame endale lõpuks kostüümilaod. Seni oleme hoidnud kostüüme Laia tänava trepialustes ja kõikvõimalikes urgastes."

 

Linnateater mängib praegu muu hulgas “Tõe ja õiguse” 4. osa põhjal valminud lavastust. Tammsaare kuulsa teose tõi lavale tuntud korüfee Elmo Nüganen ning teiste seas mängivad seal Hele Kõrve, Evelin Võigemast ja Andrus Vaarik. Lavakujundus ja näitlejad näevad imehead välja, kuid seda poleks ilma linnateatri uue töökodade ja ladude majata, mis avas eelmisel kolmapäeval uksed Lasnamäel.

Samas paigas Suur-Sõjamäe tänaval asus pea 40 aastat teatri kasutuses olnud kütmata kaar-hall. “Seal hoiti kuni eelmise aastani linnateatri väga olulist vara – meie kostüüme, jalanõusid ja dekoratsioone, mis aga läksid hallitama ja tuli ära visata, sest hoone oli kütteta,” lausus Põldmaa.

Eelmise aasta suvel algasid krundil ehitustööd ning nüüd tegutseb seal teatri moodne “tagatuba”, kus kolmel korrusel ruumi ligi 3700 m2. “Saime endale paiga, mis on iga teatri töökorralduse oluline osa,” tõdes Põldmaa.

Teised suisa kadedad

Kuigi kompleks asub linnasüdamest kaugel, on Põldmaa kinnitusel selle plussiks Rahvusooper Estonia ladude ning Draamateatri töökoja naabrus. “Meie lähem naaber on siin Estonia teater. Kohe meie taga on Draamateater, nii et tegelikult oleme külgepidi koos,” rääkis direktor. “Oleme ka arendamas omavahelist koostööd, näiteks ei ole mõtet mõnd väga kallist töövahendit topelt osta.”

Uue hoone avamise päev ei olnud juhuslik – just 11. novembril 26 aastat tagasi nimetati Noorsooteater ümber Tallinna Linnateatriks.
Linnateatri haldusjuht Rain Raabel selgitas, et nüüd saab uusi lavastusi kavandist kuni lõpptulemuseni ette valmistada ühes kohas ning hiljem dekoratsioone ja kostüüme samas hooldada ja ladustada.

“Üks huvitav asi, mida ei ole ühelgi teisel teatril, on külmkamber,” mainis Raabel. Tegemist on väiksema toa mõõtu ruumiga, kus temperatuur langeb 33 miinuskraadini. Raabeli sõnul on kostüüme ja ka mööblit vaja enne pikemat ladustamist mõned päevad kõikvõimalike parasiitide hävitamiseks sügavkülmas hoida. “Teised teatrid kadestavad meid selle pärast. Mujal lahendatakse seda probleemi tavaliste sügavkülmikute ja külmaboksidega,” nentis Raabel.

Uues tootmishoones hakkab lisaks ladudele ning maali- ja puidutöökojale asuma ka metallitöökoda, mida teatril samuti varem ei olnud. “Kuna tegemist on suurte avarate ruumidega, saame teha dekoratsioone mõistliku konstruktsiooniga,” selgitas Raabel. “Seni tegime seda Laial tänaval väikestes madalates keldrites, kus pidime neid tegema selliste kuubikutena, et nad ustest ja treppidest läbi mahuksid.”

Lisaks töökodadele ja ladudele asuvad uues hoones nõupidamiste ruumid ja üks väiksem saal, kus mahub lava korraga üles panema, et seda tervikuna vaadata. Uute ruumide arvelt vabaneb üksjagu pinda ka Laia tänava teatrimajas. “Sinna saame teha ka ühe  pisikese eksperimentaalsaalikese vabaneva pinna arvelt,” mainis Raabel.

“Emotsioonid on on meil nüüd siin laes suurest rõõmust. Astakümneid on töötanud dekoratsiooniosakond ruumides, mis on kitsad nagu allveelaevas. Uues töökohas Suur-Sõjamäel on mitu korda rohkem ruumi, seal me mahume lõpuks ometi ümber dekoratsioonide käima,” rääkis linnateatri dekoratsiooniala juhataja Pärtel Tall.

Kui varem sai dekoratsioon kokku pandud teatrilaval, siis uues laohoones avaneb võimalus ka lava kokku ehitada ning dekoratsiooni seal koheselt proovida. Varasemalt läks kogu see tegevus proovide aja arvelt. Lähinädalatel kolitakse vanast laohoonest lõplikult välja. Praegu käivad ettevalmistused ja tööd Riina Roose uueks lavastuseks “Osnap”. “See on nüüd huvitav etendus selle poolest, et on pool on tehtud vanas töökojas ja pooled asjad juba uues töökojas,” rääkis Tall.

Unelmate hoone ainukeseks murekohaks võib pidada nüüd küll vaid asukohta, sest jooksvaid probleeme hakatakse edaspidi lahendama vastavalt ummikutele linnas. Kuna sõit Suur-Sõjamäelt Põhja-Tallinnasse ei ole päris kiviviske kaugusel. “Küll see logistika lokusb ka paika. Kuna me saame uutes ruumides nii palju järgi proovida ja katsetada, siis on ka üllatusi ja jooksvaid probleeme ka vähem uutel lavadel,” avaldas Tall lootust.

Linnateatri uuendamise esimene etapp

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on lao- ja tootmishoone osa linnateatri terviklikust arendusprojektist, mis jätkub ka lähiaastatel. “Suur osa tööst on veel ees, aga mul on hea meel tõdeda, et järgmisel aastal on selleks eelarves ette nähtud üle viie miljoni euro. Tuleva aasta jaanuaris tahame alustada teatrimaja ehitustöödega Laial tänaval. Lõpuks soovime välja ehitada kogu linnateatri kvartali koos Põrgulava laiendusega.”

Ehituse ajaks on linnateater kolinud oma etendused Salme kultuurikeskusse. “Loodan väga, et linnateatri publik on valmis hea eesmärgiga kaasa tulema ning külastama etendusi sama innukalt ka ehitusaegses asukohas Kalamajas,” mainis abilinnapea. “Kui suur uuendamine kord lõppeb, saab linnateater veel paremaks kui seni. Kuigi meie arvates on tegemist nagunii Eesti kõige parema teatriga!”

Uues lao- ja tootmiskompleksis on teatri tööruumid: kostüümide, rekvisiitide, dekoratsioonide, mööbli ja valmistoodangu ladu, metalli- ja puidutöökoda, dekoratsioonide monteerimise ruum, värviruum ja maalisaal, butafoori töötuba.

Samuti garaažid, pesuköök kostüümide hooldamiseks ja tehnilised ruumid. Silmas on peetud, et liikumine ja transport oleks võimalikult sujuv ja loogiline.

Maja läks maksma 3,9 miljonit eurot.

EGON NUTER: Meil on käes rõõmupäev

“Üks suuremaid dekoratsioone oli läbi kahe korruse ulatuv tuba etenduses “Enigma variatsioonid,”” ütles linnateatri näitleja Egon Nuter
“Meie teatri kunstnik Kristjan Suits on kindlasti eriti õnnelik, sest just tema on ju otseselt seotud kõigega, mis lõpuks lavale tuleb,” lausus Nuter. “Näitleja iga päev siia tulema ei hakka, kuid see maja on igatahes suur asi – tean omast kogemusest, et paremates tingimustes teeb inimene lustlikumalt tööd. Nii et ladude valmis saamine on rõõmupäev. Muidugi olen mänginud ka n-ö alasti teatris, kus kujundust peaaegu pole. Seal tuli tühjus täita mänguga.”

ELMO NÜGANEN: Vanades ruumides töötada oli tervisele kahjulik

“Kohapeal on võimalik kogu lava püsti panna ja see sealt Laiale tänavale transportida,” ütles linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen.
“Meie uues töökojas on puidutsehh, metallitsehh ja kõik muu teatri tööks vajalik,” rääkis Nüganen. “Seni tehti kõik töid vanalinna keldrites ja see oli tervisele kahjulik. Peagi aga saab linnateater oma dekoratsioone valmistada ja ladustada uues ning unikaalses hoones, kus hakkavad valmima etendused ideest teostuseni. Lisaks ladudele, töökodadele, tehnilistele ruumidele ja pesuköögile on majas kabinetid, koosolekute ruum ja olmeruumid.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.