"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
KOLM SURMA! Ööpäevaga suri kolm koroonapatsienti, neist noorim 46-aastane naine (0)
17. november 2020
Albert Truuväärt

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 5287 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 186 ehk 3,5 protsenti testide koguarvust ning suri kolm patsienti. Harjumaale laekunud 108 positiivsest tulemusest 76 tuli Tallinna. 17. novembri hommikuse seisuga viibib haiglas 85 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on kuus patsienti. 

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 108 inimesel. Tartumaale lisandus 25 uut ning Ida-Virumaale lisandus 23 uut positiivset testi tulemust. Viljandimaale lisandus viis ning Järva- ja Läänemaale lisandus kolm nakatunut. Rapla-, Valga- ja Lääne-Virumaale lisandus kaks uut positiivset testi tulemust. Hiiu-, Saare-, Põlva- ja Pärnumaale tuli kõigisse juurde üks uus viirusekandja. Üheksal positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 218,59 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 4,6 protsenti.

Tallinnas nakatus 76 inimest

Harjumaale laekunud 108 positiivsest tulemusest 76 tuli Tallinna. Kahe juhtumi nakatumise päritolu varasem kontakt haigega, ülejäänud juhtumite nakatumise päritolu täpsustamisel.

15.-16. novembri põhja regionaalosakonna koroonaviiruse nakkusjuhtudest 75 juhul sai inimene viiruse läbi lähikontakti varasema haigestunuga, 30 juhul on nakkusallikas teadmata. Kolmel juhul on nakkus sisse toodud – kahel juhul Venemaalt ning ühel juhul Soomest. Ülejäänud juhtumid on täpsustamisel. 

Põhja regionaalosakonna poolt on jälgimisel ligi 13 500 inimest, kellest 1559 on haigestunud. Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada 28 kollet. Kooli koldeid on kokku kuus, lasteaia koldeid on üks kokku, töökoha koldeid on kokku seitse, ürituste koldeid on kokku kolm ja muu kontakti koldeid on kokku kaheksa. Lisanduvad veel Rapla hooldekeskuse kolle, haiglakolle ja Tallinna vangla kolle.

Ida-Virumaale ööpäevaga lisandunud nakkusjuhtudest kaheksal juhul sai inimene viiruse pereliikmelt ja kahel juhul töökohast. Ühel juhul saadi nakkus koolist. Ühel juhul nakatuti vanglas, ühel juhul huvitegevuse käigus ning ühel juhul Kaitseväes. Ülejäänud juhtumite asjaolud on täpsustamisel. Lääne-Virumaa kaks nakkusjuhtu on välja selgitamisel.

16. novembril täpsustatud info kohaselt Ida-Virumaale lisandunud 14 juhul nakatuti pereringis, seitsmel korral nakatuti töökohas ja kolmel korral nakatuti tuttavate kaudu. Kahel juhul nakatuti koolis ja kahel huvitegevuse käigus. Ühel juhul nakatuti lasteaias, üks juhtum oli sisse toodud ning üks nakatus vanglas.

Ida regiooni tööpiirkonnas on 13 aktiivset kollet. Kokku on koolikoldeid neli: Sillamäel kaks, Kohtla-Järvel üks ja Jõhvis üks. Kaks lasteaia kollet: üks Narvas ja teine Kohtla-Järvel. Töökohakoldeid on kokku viis: üks Narva-Jõesuus, üks Sillamäel, üks Narvas, üks Jõhvis ja üks Tapal. Viru Vangla koldes on 233 inimest, Narva jäähoki koldes on 76 inimest.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 4000 inimese, kellest haigestunud on 657.

Tartumaale lisandunud kuus haiget said nakkuse perekonnast, kolmel juhul nakatuti töökohas ja kolmel juhul huviringis. Viljandimaale lisandunud nakatumiste asjaolud on välja selgitamisel. Valgamaale lisandunud ühel juhul nakatuti perekonnasiseselt ning teise nakatumise asjaolud on täpsustamisel. Põlvamaale lisandunud nakatumine toimus töökohal.

16. novembril täpsustatud info kohaselt Viljandimaale lisandunud kuuel juhul nakatuti perekonnasiseselt, kahel juhul on nakkusallikad teadmata. Jõgevamaale lisandunud nakatunu nakkusallikas on teadmata. Üks Tartumaale lisandunud nakatunu oli sisse toodud Ukrainast.

Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on üle 2000 inimese, kellest 255 on haigestunud ehk haigestunute number sisaldab ka põhja regionaalosakonna jälgitavaid. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on neli aktiivset kollet, üks on 38 inimesega hooldekodu kolle. Töökohakoldes on üheksa inimest, hobikoldes on 10 inimest ning õppeasutuse koldes seitse inimest.

Eestis on surnud 84 koroonaviirusesse nakatunud inimest

Kahe Läänemaale lisandunud nakatunu nakkusallikad on teadmata, üks on välja selgitamisel. Hiiumaale lisandunud ühe nakatunu nakkusallikas on teadmata. Üks Saaremaale lisandunud nakatunu sai viiruse perekonna ringis. Pärnumaa nakatumise asjaolud on välja selgitamisel. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 1000 inimese, kellest 142 on haigestunud ehk haigestunute number sisaldab ka põhja regionaalosakonna jälgitavaid. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on kaks kollet Hiiumaal, kus pereürituse koldes on 12 inimest ja perekoldes kuus. Pärnumaal on jälgimisel üks 11 nakatunuga kooli kolle ja hooldekodu kolle, kus on 12 nakatunut.

17. novembri hommikuse seisuga viibib haiglas 85 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on kuus patsienti. Koju saadeti seitse inimest, üks inimene viidi üle teise haiglasse, üks inimene tunnistati valepositiivseks. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kokku 11. Ööpäeva jooksul lisandus kolm surmajuhtumit – 89-aastane naine, 67-aastane mees ning 46-aastane naine. Kokku on Eestis surnud 84 koroonaviirusesse nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 631 COVID-19 haigusjuhtumit 615 inimesega.

17. novembri seisuga on tervenenud 4977 inimest. Neist 3718 inimese haigusjuhtum on lõpetatud, 1259 inimese puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 409 000 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 8033. 

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 194 728 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 485 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 293.

Nakatumise kasv on kaasa toonud olulise lisakoormuse

Terviseameti jälgimisel olevast enam kui 20 000 inimesest ligi 13 500 asub Põhja-Eestis, mistõttu peab lähikontaktsete teavitamiseks terviseameti põhja regionaalosakond kasutama SMS-teavitust ja kõneroboti kõnet.

Terviseameti hädaolukorra staabi juht Ragnar Vaiknemetsa sõnul toob nakkusjuhtude ja lähikontaktsete pidev kasv paratamatult kaasa languse suhtlemise kvaliteedis. “Nakkushaiguse ohjamisel on oluline võimalikult kiiresti läbi viia epidemioloogiline uuring, selgitada välja lähikontaktsed ning anda praktilisi nõuandeid isolatsioonis püsimiseks,”ütles Vaiknemets.

“Tehnoloogilised lahendused ei suuda kahjuks veel niipea inimkontaktiga võrreldavat kvaliteeti pakkuda.“

Terviseamet otsib lahendusi lisaressursi leidmiseks, avalikkusele koroonadetektiividena tuntud inspektorite töö tegemiseks on vajalik nii hea suhtlemisoskus kui teadmised nakkushaigustest ja nende ennetamisest. Võimalike abidetektiividena tulevad kõne alla ka täna inimestega suhtlevad professionaalid, Ragnar Vaiknemetsa sõnul peetakse läbirääkimisi hetkel mitme võimaliku koostööpartneriga, sest saabuva talve jooksul tuleb valmis olla nakatumisnäitajate jätkuvaks tõusuks. “Inimeste nõustamine peab jätkuma ka siis, kui haigestumine tänasega võrreldes kasvab.“

Terviseamet kutsub inimesi üles nii haigena kodus püsima, avalikes siseruumides ja ühistranspordis maski kandma kui distantsi hoidma. “Meie töökoormus sõltub otseselt viiruse levikust, viimane sõltub aga inimeste käitumisest. Seega oleme vastutustundlikud ja hoiame Eesti elu avatuna,”ütles Vaiknemets.

Terviseametis töötab hetkel kokku ligi 40 inimest, kelle ülesanne on suhelda koroonaviirusesse nakatunute ja nende lähikontaktsetega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.