"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tallinn: kultuurselt ja kainestavalt suurlinna tulede säras (0)
17. november 2020
Mats Õun

Pealinna ja suurima omavalitsusena on Tallinnal võimalus olla käitumiskultuuri muutmisel teenäitaja. Nii oli ka kauplustes alkoholimüügi kellaajaliste piirangute puhul, kui räägiti kõikvõimalikest halbadest tagajärgedest. Tagasi vaadates saame tõdeda, et kauplustes alkoholi kella-ajaline müügipiirang mõjus tegelikult hästi ja öiste korrarikkumiste hulk vähenes. 

Peatselt laienes see piirang üle Eesti ning tänaseks on kõik harjunud, et pärast kella 22 poest enam alkoholi osta ei saa.

Täna, enam kui kümme aastat hiljem on täiesti paslik teha järgmine samm tervema ja kultuursema ühiskonna suunas. Olukorras, kus kolmandik täiskasvanutest on alkoholi liigtarbijad ja kuulume enim alkoholi tarbivate riikide hulka Euroopas, lisades siia veel politsei statistika, alkoholist tingitud surmade arvu, siis peame tunnistama, et meie ühiskonnal on jätkuvalt probleeme. 

Ja sellest probleemist on saanud riigi, kohalike omavalitsuste, teadusasutuste ja paljude erinevate institutsioonide mure. Mure eeskätt rahva tervise pärast. Ja me teame kõik, et tervis on meie kõige kallim vara.

Piirangute eesmärgiks on tervise säästmine ja korra tagamine

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on iga elaniku kohta kuus liitrit absoluutset alkoholi aastas piir, millest rohkema puhul saab rahva tervis juba tõsiselt kahjustada. Konjunktuuriinstituudi uuringu kohaselt tarbisid Eesti elanikud 2019. aastal, elaniku kohta keskmiselt 10,4 liitrit absoluutalkoholi, mida on 3,2% rohkem kui aasta varem.

Alkoholi liigtarbimisega kaasnevad negatiivsed tagajärjed avalduvad mitte ainult selle tarbijale, vaid on seotud ka tema lähedased ja lõppeks kogu ühiskond.  Kahjuks puudutab see väga valusalt ka ühiskonna nõrgemaid – lapsi, kas siis vanema alkoholi liigtarvitamise tõttu või tarvitavad juba noored üha varasemas eas alkoholi.

Nii tegelevad alkoholist tingitud probleemide ja nende tagajärgedega oma igapäevatöös kohalike omavalitsuste lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad, noorsoopolitseinikud, arstid ja paljud teised.

Oma elanike tervise ja tervema Eesti nimel on Tallinnal suurima omavalitsusena, kus elab kolmandik riigi elanikkonnast, kohustuseks panustada terviklikku alkoholipoliitika loomisse ja rakendada erinevaid meetmeid. Just seetõttu näeb Tallinna linn ka vajadust reguleerida alkoholiturgu, sest senised meetmed ei ole paraku andnud soovitud tulemusi.

Piirangutega soovime üksnes parandada linna avalikku korda, heakorda ja rahva tervist, muuta noorte väärtushinnanguid, tagada linlase kodu puutumatus ning hoida Tallinna linna kui ajaloolise turismisihtkoha väärtust.

Eelmainitud aspekte silmas pidades otsustas Tallinna linnavolikogu piirata öist alkoholimüüki pealinna meelelahutusasutustes alates järgmise aasta 1. septembrist. Nii piiratakse järgmisest sügisest Tallinna baarides, pubides ja teistes sarnastes asutustes alkoholi müüki nädala sees kella kahest öösel hommikul kuueni ning nädalavahetustel kella kolmest seitsmeni. Ajaline erand on tehtud kasiinodele ja ööklubidele, kus piirang algab tunni võrra hiljem ehk nädala sees kella kolmest öösel kuueni hommikul ja nädalavahetustel kella neljast seitsmeni.

Piirangud ei kehti majutusettevõtete fuajeebaarides ning rahvusvaheliseks liikluseks avatud lennujaamas ja sadamas ainult reisijatele ette nähtud alal asuvas müügikohas. Samuti ei kehti piirangud ööl vastu 1. jaanuari, 25. veebruari ja 24. juunit.

Selliste piirangute kehtestamine ei toetu pelgalt emotsioonidele. Linn on enam kui kaks aastat pidanud läbirääkimisi erinevate osapooltega, kuulates nii elanike, ettevõtjate kui ka politsei seisukohti ning algatas selleks avaliku diskussiooni. Meelelahutusasutuse läheduses elavate elanike peamiseks mureks on olnud turvatunne ja öörahu. Kahetsusväärsed on need juhtumid, kus elanikud on sunnitud mujale kolima, sest nad ei ole saanud aastaid oma kodus öösiti rahus magada. Ent see ei ole üksnes vanalinnakeskne probleem, vaid kaebavad ka Lasnamäe, Mustamäe ja Põhja-Tallinna elanikud.

Eeskujuks Põhja-Euroopa kultuuriruum

Linnal ei oleks vajadust piiranguid kehtestada, kui ettevõtjad võtaksid vastutuse selle eest, mis toimub tänaval tema baari ukse taga. Tallinnal on kohtulahendi saanud vaidluse kogemus nn Bermuda kolmnurgas asuvate meelelahutusasutustega, kellele linn kehtestas piirangud tulenevalt nende konkreetsete ettevõtete probleemidest. Enam kui pooled ettevõtjad lõpetasid tegevuse pärast kohtuotsuse jõustumist, kuid registreerisid kohe ka uued ettevõtted, mis alustasid samas kohas tegevust ning kellele piirangud enam ei kehtinud. Siinkohal tuleb tunnistada, et öist ettevõtlusvabadust teostatakse teiste isikute õiguste arvelt.

Teatavasti on väga paljudes Euroopa riikides kehtestatud piirangud alkohoolsete jookide kättesaadavusele. Nii ei ole ka alkoholimüügi piirang, mis algab ajavahemikul 01.00–02.00 öösel, Euroopas midagi enneolematut ning Tallinnas rakenduvad piirangud on teiste maadega võrreldes pigem leebed.

Ühegi tehtava muutuse mõju ega tagajärg ei avaldu üleöö. Ka enam kui kümne aasta eest Tallinnas tehtud alkoholipiirangud pälvisid suure vastuseisu, ent aja möödudes võeti uued normid ja väärtused omaks. Nii linlased kui ka meie külalised kohanesid. Küllap leidub nüüdki neid nutikaid ettevõtjaid, kes leiavad võimaluse viilimiseks, kuid loodetavasti varem või hiljem harjumused muutuvad.

Me oleme majanduses võtnud heaks eeskujuks Põhja-Euroopa. Kas ei võiks siis samamoodi olla ka nende kultuuriruum ja väärtused meile eeskujuks nagu majandus. Seega, vaatame ennast kaardile paigutades ikka Põhjamaade poole ja püüame nii majanduse kui ka ühiskondlike väärtuste poolest kuuluda just sellesse seltskonda.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.