“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Uuring: stereotüüpsed soorollid mõjutavad käitumist ka poliitikas (0)
18. november 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Naiste osakaal ja asetus valimisnimekirjades loovad endiselt naistele meestest ebasoodsama stardipositsiooni poliitiliseks karjääriks," selgitas Praxise analüütik Jane Ester.

Poliitikauuringute keskuse Praxise uuringust selgus, et stereotüüpsed soorollid mõjutavad naiste ja meeste käitumist, väärtustamist ja kohtlemist ka poliitikas, vahendas BNS. 

Praxis uuris Euroopa Komisjoni rahastatud projekti raames vahemikus 2019-2020 naiste osalust Eesti poliitikas, küsitles poliitikuid ning analüüsis poliitikute kajastamist meedias. Uuringust selgus, et ühiskonnas levinud stereotüüpsed soorollid mõjutavad naiste ja meeste käitumist, väärtustamist ja kohtlemist poliitikas. See omakorda mõjutab naiste võimalusi ja motivatsiooni tegutseda tipp-poliitikas.  

“Erakondadel on oluline roll, et tasandada ebavõrdsust, millega naised poliitikas silmitsi seisavad,” kinnitas Praxise analüütik Jane Ester. “Naiste osakaal ja asetus valimisnimekirjades loovad endiselt naistele meestest ebasoodsama stardipositsiooni poliitiliseks karjääriks.”

Praxis on tulnud sellele mõeldes välja soovitustega, mida ette võtta, et riigikogus juba peatselt naisi ja mehi võrdselt oleks. Soovitused on suunatud erakondade kõrval ka ajakirjanikele, et aidata vältida nii naissoost kui ka meessoost poliitikute kujutamist kulunud soorolli šabloone kasutades. 

Täna toimub Praxise korraldatud konverents “Naised poliitikas – murdes võimustereotüüpe”, mille peaesinejad on Ühendkuningriigi parlamendi liige Tracy Brabin ja Soome Feministliku Partei juht ja Helsingi linnavolikogu liige Katju Aro. 

Tracy Brabin kutsus naisi üles üksteist toetama. “Naiste edasijõudmine poliitikas sõltub suurel määral koostööst ja solidaarsusest. Kui oleme ise jõudnud tippu, peaksime endalt küsima, kes on see järgmine naine, keda innustada tema pürgimisel suurte saavutusteni.”

Konverentsil esitleb mõttekoja Praxis analüütik Merlin Nuiamäe värsket analüüsi, milles vaadeldakse poliitikute meediakajastust läbi sooprisma. Praxise võrdsuspoliitikate programmi juht Mari-Liis Sepper kõneleb soovitustest, mis aitavad saavutada esinduskogudes soolist tasakaalu.

Projekti läbiviimist on rahastanud Euroopa Liidu õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm aastateks 2014-2020, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, sotsiaalministeerium ja AS Swedbank.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.