"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO: Tallinlased räägivad kaasava eelarve ideekorjel innukalt kaasa (0)
18. november 2020
Albert Truuväärt

"Räägitakse spordirajatistest, välijõusaalist, lastemänguväljakust. Samas räägitakse ka palju praktilisematest asjadest ja küsitakse, kas see võiks olla näiteks teostatav, kui mõne tee alt läheb läbi tunnel," edastas Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Tallinna kaasava eelarve ideekorje kogub hoogu. Tallinlased pakuvad ideid innukalt ja esitatud kirjeldused on põhjalikud. “Räägitakse spordirajatistest, välijõusaalist, lastemänguväljakust. Samas räägitakse ka palju praktilisematest asjadest ja küsitakse, kas see võiks olla näiteks teostatav, kui mõne tee alt läheb läbi tunnel,” edastas Haukanõmm rahva tagasisidet. 

Tallinna kaasavasse eelarvesse saab ideid esitada kuues kategoorias: lapsed ja noored, linnakeskkond, turvalisus, sport, kultuur ja vaba aeg või mõni muu valdkond omal valikul. 

Tänavaküsitlusest selgub, et inimestele läheb eeskätt südamesse linnakeskkond. “Nii Kalamajas kui ka Kadriorus on palju ägedaid vanu puitmaju, mille võiks ära korrastada,” ütles üks tänavaküsitlusele vastajatest.

Järgmine sõnas, et tema muudaks hoopis inimese südameid ja lisas, et Tallinnas võiks olla rohkem kirikuid. Kolmas tallinlane arvas, et näiteks Kesklinnas võiks olla natukene rohkem prügikaste. 

Ekspertidest koosnev eksperdikomisjon

Ideekorje lõppedes hindab esitatud ettepanekuid ja nende teostatavust spetsialistidest koosnev eksperdikomisjon, kes kaasab töösse hinnatava ideega seotud linnaosavalitsuse ja linnaosakogu esindaja. 

Kaasav eelarve on väga oluline ka omavalitsuste vaatevinklist, see annab suunise kuhu poole edasi liikuda ja millistesse valdkondadesse investeerida. Tallinna kaasava eelarve kogusumma on 800 000 eurot. 75 protsenti kogusummast jaotatakse linnaosade vahel võrdselt  ning 25 protsenti linnaosa elanike arvuga proportsionaalselt. Lasnamäe linnaosale on ette nähtud 128 060 €, Mustamäele  104 860 €, Kesklinna 103 380 €, Põhja-Tallinnasse 102 020 €, Haabersti linnaosale on ette nähtud 96 120 €, Nõmmele 92 240 €, Kristiinesse  89 840 €  ja Piritale 83 480 €. 

“Ma arvan, et suurem rõhk läheb kindlasti spordiväljakute uuendamisse, mänguväljakute rekonstrueerimisse. Need on need kaks punkti, mis on olnud läbi aastakümnete tegelikult Pirita elanikele väga olulised,” prognoosib Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Täna ja homme õhtul kell 18.00  toimuvad tallinn.ee/kaasaveelarve lehel kõigile  linlastele avatud veebiseminarid, kus saavad huvilised selgitusi ja täiendavat infot Tallinna kaasava eelarve ideede esitamise tingimuste kohta. Veebiseminaridel tutvustakse kaasava eelarve protsessi plaani ja vastatakse linlaste küsimustele. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.