"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Targa linna konkurss otsib ideid Eesti linnade arendamiseks (0)
19. november 2020

TalTechi targa linna tippkeskus korraldas rahvusvahelise ideekonkursi, et leida mõtteid Eesti linnade arendamiseks. Konkurss koosneb neljast voorust, mille jooksul valitakse kokku 10 ideed, mis ellu viiakse.

Ideekonkurss kestab neli aastat ning igas voorus valitakse 2-4 võitjat. Esimeses voorus esitati võistlusele 71 teadusideed. Ideed peaksid toetama Eesti linnade ja valdade vajadusi, et leida nutikaid tulevikulahendusi reaalsetele probleemidele.

“Kõige rohkem oligi selliseid mobiilsust või erinevaid liikumisviise arvesse võtvaid lahendusi nagu isejuhtiv auto, isejuhtiv tramm ja isejuhtivad veesõidukid. Kindlasti oli ka mitmeid ideid energia ning andmete nutikama kasutuse teemadel,” märkis TalTechi targa linna tippkeskuse innovatsioonijuht Külle Tärnov.

Konkursi eesmärk on muuta Eesti linnad uute ja nutikate tehnoloogiate abil inimsõbralikumaks ja säästlikumaks. Detsembri alguses valitakse välja esimesed projektid, mis saavad raha 15-miljonilisest fondist, ühe pilootprojekti maht saab olla maksimaalselt 1,5 miljonit eurot.

“Ideid tuli 71 – seega päris palju ja väga erinevaid. Näiteks püütakse välja töötada sellist terviklahendust kuidas võtta arvesse erinevaid liikumisviise. Mitte keelata autoga liikumist aga motiveerida kasutama rohkem keskkondlike liikumisviise” lisas Tärnov.

Üle poolte ideedest esitasid Eesti ja Soome ülikoolid, kuid mitmed ettepanekud tulid ka ettevõtjatelt. Teadaolevalt on Tallinna mainitud kokku 23-s ideetaotluses. Tallinn ise valis nendest välja kaheksa, mille pilootprojektis linn sooviks osaleda.

„Tänaseks seisuks on meile teadaolevalt nendest kaheksast valitud välja kolm ideetaotlust järgmisesse hindamisvooru. Need kolm taotlust on seotud strateegilise planeerimise juhtimislauaga, alt üles kaasamisplatvormi arendamisega ja liikluse ja liikuvuse seireplatvormis välja töötamisega“ ütles Tallinna välisprojektide kompetentsikeskuse juht Krista Kampus .

Nende osas tuleb esitada põhjalik tegevusplaan ning luua tiim ning alles siis toimub lõplik valik. Väljavalitud projektid viiakse ellu aastatel 2021-2027.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.