"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Paepealse raamatukogus on avatud maailmakuulsa arhitektuurikoomiksi näitus (0)
20. november 2020
Eesti Arhitektuurimuuseum

Eesti Arhitektuurimuuseum seadis väikese osa näitusest „Urbatekt varjatud maailmas. François Schuiteni ja Benoît Peetersi arhitektuurikoomiksid“ üles Tallinnas Paepealse raamatukogus.

Näituse kuraator Sandra Mälk on raamatukogule tänulik võimaluse eest laiemalt tutvustada maailmakuulsat graafilise romaani kunsti raamatukogus. Väljas on valik siiditrükitehnikas graafilisi lehti, mis on lehekülgede suurendused raamatust „Segadus Urbicande’is“ („La Fiévre d’Urbicande“). Sellele legendaarsele ja originaalselt must-valgele teosele andis tänavu värvilise kuue kunstnik Jack Durieux. Näitust täiendab valik prantsusekeelseid arhitektuurikoomikseid (À Suivre), graafiline romaan „Brüsel“ ja 2020 eesti keelde tõlgitud graafiline romaan „Segadus Urbicande’is“.

Näitust on Paepealse raamatukogus vaadata 31. jaanuarini ning see on hea võimalus prantsuse keele tundide läbiviimiseks Lasnamäe koolidele.

Belgia kunstnik François Schuiten (1956) ja Prantsuse kirjanik Benoît Peeters (1956) alustasid graafiliste romaanide sarja  „Les Cités obscures“ („Varjatud linnad“) loomist 1980. aastatel. Sarja tegevus toimub Vastasmaal – müstilisel planeedil, mis jagab Maaga orbiiti, kuid on meie jaoks Päikese taga varjul. Graafilises romaanis „Segadus Urbicande’is“ kujutatud Urbicande on kaksiklinn, kus idealistlikult korrapärasele tehislinnale vastandub ajalooliselt kujunenud ebaühtlase tänavavõrguga vanalinn. Geomeetrilise struktuuriga uues osas kujundatakse urbatekt Eugen Robicku valvsa pilgu all kõik läbivalt art déco stiilis alates linna planeeringust kuni kööginõude kõige väiksemate detailideni. Kõik muutub, kui ühel hetkel hakkab linna lõhkuma salapärane kasvav kuubik.

Tänavu ilmus eesti keeles graafiline romaan „Segadus Urbicande’is“ („La Fiévre d’Urbicande“). Raamatu tõlkis eesti keelde Anu Lutsepp, keelt toimetas Kaja Randam.

Näituse toetajad on kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Suursaatkond Eestis, Prantsuse Instituut

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.