"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Soome valitsus rakendab koroonaepideemia ohjeldamiseks uusi piiranguid (0)
23. november 2020
Scanpix

Soome valitsus kaalub kolmapäeval, milliseid lisameetmeid koroonaviiruse kontrolli alla saamine nõuab. Muuhulgas võidakse Helsingis kehtestada meetmeid, mida seni pole rakendatud.

Nädalavahetuse esialgsed andmed ütlevad, et viirus levib Helsingis kiiresti. Kolmapäeval peetavatel läbirääkimistel kaalub valitsus, milliseid meetmeid ja millises etapis peaks lisaks piirkondlikele meetmetele kasutusele võtma. Taustaruteludes on esile tõstetud ka erakorralise seisukorra väljakuulutamist, kui reedel Uusimaa maakonnale väljakuulutatud meetmed ei suuda peatada koronaviiruse levikut.

Esimese asjana sulgeb valitsus nn öökohvikud. Keelu osas otsustatakse valitsuse teisipäevasel erakorralisel istungil. Öökohvikud peaksid olema suletud hiljemalt järgmiseks nädalavahetuseks. Keeld kehtiks tõenäoliselt ainult Uusimaa maakonna kohta. Tanklates asuvatele kohvikutele keeld ei laieneks. Muude restoranide piirangud praegu kõne all ei ole.

Põhjanaabrite sotsiaal- ja tervishoiuministeerium tõi oktoobris välja, et piirangualustel toitlustusettevõtetel lubatakse üldjuhul avada pärast ühe tunni pikkust sulgemist. “Kui näiteks toitlustuspoes on teenindamine lõppenud kell 24 ja pood tuleb sulgeda kell 01, võib kauplus end taasavada näiteks kell 02 öökohvikuna,” seisis ministeeriumi pressiteates.

Helsingi kesklinn on jõudnud koronaviiruse halvimasse ehk ulatusliku leviku faasi. Helsingi kesklinna koroonaviiruse koordineerimisrühm rääkis reedel Uusimaa uutest piirangutest ja soovitustest. Helsingi ja Uusimaa maakonna haigla piirkonnas on ajavahemikus 23. november kuni 13. detsember keelatud avalikud üritused siseruumides rohkem kui 20 inimesele.

Karmimaid meetmeid on oodatud juba vähemalt paar nädalat. Valitsuse kolmapäevasel istungil arutatakse, milliseid meetmeid tuleks Uusimaal rakendada, kui peaks ilmnema, et reedel väljakuulutatud meetmed ei toimi.

Eriolukorra seaduse kasutamist on esialgu kaalutud, kuid otsust selle kehtestamiseks ei ole. Tõenäoliselt võetakse see kasutusele, kui piirkondlikud meetmed Uusimaal ei toimi ja koronaviirus jätkab järsku tõusu. Enne eriolukorra seaduse kehtestamist peavad nii valitsus kui ka president teatama, et Soome on liikunud eriolukorra situatsiooni – nagu juhtus kevadel. Eriolukorra seadus võib ajutiselt piirata inimeste liikumisvabadust näiteks Helsingi kesklinnas.

Valitsus on mures, et paljud ei taha koronaviiruse olukorda tõsiselt võtta ja näiteks kaugtöö soovitust ei võeta sugugi nii nagu kevadel. Ühtlasi on valitsuses kaalutud ka seda, kas peaminister Sanna Marin peaks esinema pöördumisega televisioonis, nagu Rootsi peaminister Stefan Löfven pühapäeval tegi.

Koroonaviiruse olukord Rootsis on tunduvalt hullem, kuid iseäranis Helsingi kesklinna silmas pidades võib olukord kiiresti käest minna ka Soomes.

Allikas: Helsingin Sanomat  

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.