"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Tallinn osaleb Euroopa Jäätmetekke vähendamise nädalal (0)
23. november 2020
Ilja Matusihis

Abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on kampaania käigus võimalik linlastele meelde tuletada, millist mõju tarbimisele suunatud ühiskond keskkonnale tekitab. "Kampaania raames teadvustame jäätmetekke vähendamise ja säästva eluviisi omavahelist seost," ütles ta.

Kuni 29. novembrini toimub Euroopa Jäätmetekke vähendamise nädal (EWWR), mille käigus viiakse läbi ohtlikke jäätmete, sh elektriseadmete ja romusõidukite kogumisringid.

“Meie siht peab olema selge ja ambitsioonikas – liikuda jõuliselt jäätmevabama elu suunas, tekitada neid võimalikult vähe, kuid eelkõige tekkinud jäätmeid õigesse kohta ära andes,” sõnas Riisalu.

Abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on kampaania käigus võimalik linlastele meelde tuletada, millist mõju tarbimisele suunatud ühiskond keskkonnale tekitab. “EWWR raames teadvustame jäätmetekke vähendamise ja säästva eluviisi omavahelist seost. Meie siht peab olema selge ja ambitsioonikas – liikuda jõuliselt jäätmevabama elu suunas, tekitada neid võimalikult vähe, kuid eelkõige tekkinud jäätmeid õigesse kohta ära andes. Täna suunatakse peaaegu kõik segaolmejäätmed põletusse, mille tõttu väärtuslikke materjale, mille abil luua uut ressurssi, taaskasutada ei ole võimalik,” rääkis Riisalu.

Sel aastal on kampaania raames võimalik tutvuda “Nähtamatute jäätmetega”, mida erinevate toodete ostmisel märgata ei ole võimalik. Näiteks tekib vähem kui 200g kaaluva nutitelefoni tootmisel ligi 86kg jäätmeid, millest suurem osa suunatakse põletusse või ladestatakse prügilasse – seda eelkõige puuduva töötlemistehnoloogia ja nõudluse tõttu. Kindlasti ei tohi unustada ka jäätmeid, mis tekivad erinevate toodete transportimisel (pakendid, heitgaasid). Samuti ka jäätmete põletamisel (tuhk), töötlemisel (materjalid, mida ei saa ringlusesse saata). Euroopa Jäätmetekke vähendamise nädalal järelsorteeritakse kogutud jäätmed hoolikalt materjalide liikide põhiselt ja töödeldakse tehastes.

Et vähendada toote ökojälge, saab tootja muuta disaini, kuid kindlasti koguda ka taaskasutatud tooteid, mida suunata ringlusesse. Tarbijad saavad oma panuse anda ökojälje vähendamisse eelistades tooteid, mis omavad ökomärgist. Lisaks on väga oluline ka jäätmete liigiti kogumine.

Täpsem info ohtlike jäätmete kogusmisringide kohta on leitav Tallinna veebilehel. Lisainfo romusõidukite kampaania kohta on leitav siit, Eesti Autolammutuste Liidu telefonilt 5787 7233 ning jäätmekäitlejate tasuta lühinümbrilt 13660 ja 1817.

Mõistlik tarbimine aitab vähendada ka tootmisjäätmeid

“Nähtamatud jäätmed on need jäätmed, mida meie reaalselt ise ei tekita, aga mis tekivad meie kauba tootmisel. Jäätmed ei teki mitte ainult siis, kui me viskame eseme prügikasti, vaid juba siis, kui seda toodetakse,” selgitas Tallinna Ettevõtlusameti jäätmehoolduse osakond juhtivspetsialist Aleksandr Taraskin.

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üle-euroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks. Igal aastal keskendutakse teavituskampaaniates erinevale teemale ning 2020. aastal on fookuses nähtamatud jäätmed, mille keskkonnamõju on reeglina suuremgi kui vana ja katkise toote käitlemisel tekkiv. Näiteks hinnatakse, et uue sülearvuti tootmisel tekib nähtamatuid jäätmeid ligi 1,2 tonni. Kuigi inimesed tootmisprotsessi otseselt mõjutada ei saa, on neil võimalus olukorda parandada seeläbi, et tarbijatena mõistlikumalt ja läbimõeldumalt käituda.

“Põhieesmärk on pöörata sellele teemale tähelepanu, et me tarbime liiga palju ja viskame ära korralikke asju, siis me tegelikult raiskame ressursse. Selles mõttes, et me tekitame palju rohkem jäätmeid kui lihtsalt see kaup, mis läks prügikasti,” märkis Taraskin. 

Selleks, et tootmine ja tarbimine oleksid keskkonnahoidlikumad ning väiksema negatiivse mõjuga loodusele ja inimese tervisele, on oluline toodete kasutusiga pikendada ning nende parandamine ja uuesti ringlusesse võtmine võimalikult lihtsaks teha. Nii väheneb uute asjade tootmise vajadus ning sellega seoses jäätmeteke ja reostus.

Aleksandr Taraskini sõnul on kampaania eesmärk, et inimesed hakkaksid tarbima mõistlikult, mis on jõulueelsel ajal igati kohane soov. Linlased saavad omalt poolt nii praegu kui tulevikus aidata sellega, et ostavad ainult neid tooteid, mida tõesti vaja on, eelistavad asjade äraviskamisele nende parandamist ning teevad muid mõistlikke valikuid, nagu näiteks jäätmete liigiti kogumine või kasutatud esemete ostmine.

Tallinn on jäätmeteema ning ringmajandusega väga aktiivselt tegelenud juba pikemat aega ning Taraskini sõnul on hetkel käimas mitmed erinevad uuringud, mille põhjal peatselt täpsemaid tulevikuplaane teha.

Jäätmetekke vähendamise nädalal on Tallinn varemgi osalenud erinevate infotundide ja seminaride korraldamise näol. Ka sel aastal otsustati projektis osaleda ning korraldada samaaegselt ka elektroonikajäätmete ohtlike jäätmete kogumisring.

“Kogumisringile võib lisaks ohtlikele jäätmetele tuua igasugu elektroonikat ja kodutehnikat, mida enam vaja pole,” märkis Taraskin.

Kogumisringi jaoks on tehtud eraldi veebikaart, mis on nähtav linna koduleheküljel. Sealt võib leida detailse info kogumisringi peatuste ja ooteaegade kohta erinevates linnaosades.

Kaardi veebiaadress: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/OJKR-plaan

Lisaks ohtlikele jäätmetele on nädala jooksul võimalik tasuta ära anda ka autoromusid, sel teemal saavad linlased lisainfot BLRT Refonda tasuta numbrilt 1817, Eesti Autolammutuste Liidu telefonilt 57877233 või Kuusakoski tasuta lühinumbrilt 13660.

Kui palju jäätmeid tekib:

Tänapäevane nutitelefon kaalub keskmiselt kuni 200 grammi, aga ühe sellise aparaadi tootmisel tekib kuni 85 kg jäätmeid, sellest umbes kolmveerand telefoni ekraani tootmisel.

Maksimaalselt paar kilo kaaluva sülearvuti tootmisel tekib nähtamatuid jäätmeid suisa 1,2 tonni. Kõige enam (77%) tekitab jäätmeid sülearvuti trükiplaadi tootmine.

Puuvillast teksapüksid on ilmselt üks maailma populaarseimaid rõivaesemeid. Püksid kaaluvad keskmiselt 700 grammi, kuid nende tootmisel tekib 25 kg nähtamatuid jäätmeid, millest üle 90% on tekstiilijäätmed.

http://www.nähtamatudjäätmed.ee/

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.