"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Koroonapomm tiksub: 50 miljonit ameeriklast sõidab tänupühadeks sugulaste juurde (0)
24. november 2020
SCANPIX

Tänupüha tähistatakse Ameerikas novembri neljandal neljapäeval ning sel sügisel on terviseasjatundjate sõnul karta, et traditsiooniliselt sugulaste seltsis veedetavad pühad halvendavad USA sünget koroonaolukorda veelgi.

Tänupüha on Ameerikas isegi jõuludest olulisem perepüha. Tavaliselt on sellele eelnevad päevad aasta kõige tihedamad nii maantee-, rongi- kui lennuliikluses. Ameerika Ühendriikide autoliit AAA pakkus, et ka sedakorda reisib käesoleva nädala kolmapäeva ja pühapäeva vahelisel ajal umbes 50 miljonit inimest, vahendas Iltalehti.

USA koroonaolukord on tänupühade eelsel ajal süsimust. 14 ööpäeva jooksul on registreeritud koroonajuhtumite arv kasvanud 54 protsendi võrra ning COVID-19 surmade arv 64 protsendi võrra. Haiglas viibivate koroonapatsientide arv on omakorda tõusnud 50 protsendi võrra. Viimastel päevadel on Ameerikas diagnoositud koguni üle 200 000 uue koroonaviirusjuhtumi päevas. Möödunud nädalal suri haigusse 1 500 inimest päevas.

USA Haiguste tõrje ja kontrolli keskus CDC soovitab: ärge reisige!

Tänupüha pidustustega seostub mitu viiruse leviku suhtes murelikku nüanssi: reisimine epideemiapiirkonnast mujale, suurte inimrühmade kogunemine siseruumidesse ning eakate pereliikmetega kohtumine.

USA Haiguste tõrje ja kontrolli keskus CDC andis möödunud nädala neljapäeval range soovituse vältida tänupühadeks kuhugi reisimist. Tähtpäeva peaks virtuaalse kogunemise raames veetma eeskätt sel juhul, kui peres on riskirühma kuuluvaid või kui kogunetakse epideemialeviku kriitilistes kohtades.

Juba möödunud reedel liikus Ameerika Ühendriikide lennujaamades rohkem inimesi kui märtsi keskpaigas, mil üle miljoni inimesi reisis ühest kohast teise.

Uudistekanali CNN teatel on koroonaviiruse testikohtadele üle Ameerika tekkinud viimastel päevadel pikki järjekordi. Osades punktides kardetakse juba praegu testimisvahendite lõppemist, kui haigustunnusteta inimesed tulevad end tänupüha eel testima.

Kõigele muule lisaks ei ole isegi negatiivne koroonatest raudkindel garantii haiguse puudumise kohta, kuna äsjanakanud viirust test ei näita. Kõige kindlam moodus tänupüha tervena veetmiseks oleks püsida karantiinis kaks nädalat enne pühi.

Kui soovitustele vaatamata siiski kogunetakse, soovitas Johns Hopkinsi ülikooli terviseohutuskeskuse juht Tom Inglesby Fox News’ile antud intervjuus veeta võimalikult palju aega väljas, kanda siseruumides maske ning piirata söömaaegade ajalist kestust.

Nakatumise kasv tänupühadel toob karmimad piirangud jõuludeks

Mõnes Ameerika osariigis on kehtestatud ka kohalikke piiranguid. Näiteks seati suuremas osas Californiast laupäeval sisse komandanditund, kui osariigis kolmekordistus ühe kuuga nakatunute hulk. Seitsme Kesk-Lääne osariigi kubernerid andsid omalt poolt välja ühise videosõnumi, kutsudes inimesi järgima ekspertide juhiseid. Lõuna-Dakota vabariiklaste kuberner Kristi Noem seevastu sõnas Twitteris, et „isiklikust vastutusest“ piisab tänupühade veetmiseks. Lõuna-Dakotas on koroonainfektsioonide arv elaniku kohta olnud viimase nädala jooksul Ameerikas kolmandal kohal.

President Donald Trump ei ole tänupüha osas oma seisukohta avalikkusele väljendanud. Pühapäeval kurtis ta Twitteris, et meedia ei kirjuta sellest, kuidas „koronaviirus on kontrolli alt väljunud kogu maailmas, mitte ainult Ameerika Ühendriikides.“

Võib eeldada, et tänupüha sujumisest olenevad ka jõuluaegsed soovitused ja piirangud. „Kui nakatunute arv järsult kasvab, kehtestatakse jõuludeks rangemaid piiranguid,“ hoiatas immunoloog Anthony Fauci.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.