"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Arenguseire raport: Eesti tervishoius on vaja ületada rahastuskriis (0)
25. november 2020
Ksenija Kurs

"Rahastuskriis Eesti tervishoius jõuab kätte juba lähema viie aasta jooksul ja Haigekassa puudujääk suureneb aastaks 2035 kuni 900 miljoni euroni aastas," ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. 

Eesti tervishoiusüsteemi jõuab lähema viie aasta jooksul rahastuskriis, sest rahvastiku vananemine suurendab kulusid ja samas vähendab maksutulusid, selgub kolmapäeval esitletavast Arenguseire Keskuse raportist “Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035”.

“Valminud järgmise 15 aasta stsenaariumid toovad välja erinevaid tulevikuolukordi, kuhu Eesti tervishoid võib jõuda ning pakuvad võimalusi rahastuskriisi ületamiseks ja tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse tõstmiseks,” rääkis Danilov.

Danilovi sõnul vajab Eesti tervishoiusüsteem olulist lisaraha, sest rahvastiku vananemise ja tööealiste vähenemise tõttu kasvavad kulud kiiremini kui tulud. “See väljendub järjest enam näiteks pikkades ravijärjekordades,” selgitas Danilov. “Väga häid lahendusi probleemile pole, kuid kõige halvem oleks tegevusetus.”

Tea Danilovi sõnul peab tervishoiusüsteem muutuma veelgi tulemuspõhisemaks, et raviraha kasutataks võimalikult tõhusalt. “See tähendab senisest suuremat ja personaalsemat ennetustegevust ja inimeste tervisekäitumise parandamist, millega saaks ühiskonnale säästa aastas sadu miljoneid eurosid,” selgitas Danilov.

Arengustsenaariumid käsitlevad ka tervishoiuteenuse laiendamise sidumist inimestele tekkivate kohustustega käia regulaarselt arsti juures, üldise tervisekindlustuse käivitamise võimalusi, erakindlustuse juurutamist ja elanike tervisekäitumise parandamise võimalusi. “Vaid kümnendik terviseseisundist on ravi tulemus, ülejäänu määrab elustiil, sotsiaalmajanduslikud olud ja füüsiline keskkond. Seega on inimesel võimalik üsna palju oma tervise hoidmiseks ise ära teha,” rääkis Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.

Raportit tutvustavad esitlusel Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Magnus Piirits ja mõttekoja Praxis analüütik Kaupo Koppel. Uuringu tulemusi kommenteerib sotsiaalminister Tanel Kiik.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.