"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arengustrateegia arendab Tallinnast rohelise maailmalinna (0)
26. november 2020
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Tallinn tahab avatud ja intelligentse linnana pista jala ukse vahele maailma linnade võrdlusse omapärase, vana ja uut põimiva keskkonnana," selgitas Tallinna linnavolikogu liige Kadi Pärnits.

Tallinna arengustrateegia “Tallinn 2035” seab linnale ambitsioonikad eesmärgid. Arengustrateegia “Tallinn 2035” saadeti teisele lugemisele, see jõustub pärast linnavolikogus vastuvõtmist 1. jaanuaril 2021. Dokument määrab kindlaks linna visiooni, strateegilised sihid, nende saavutamisse panustavad linna tegevusvaldkonnad ja olulisemad tegevussuunad aastani 2035. 

Tallinna linnavolikogu esimehe Tiit Teriku sõnul on pikemaks perioodiks koostatud strateegilised plaanid vajalikud. “Linna kui kvaliteetse elukeskkonna arengut ei saa planeerida lähtudes valimistsüklist, vaid see peab olema linnaelanike laiapõhjaline ühiskondlik kokkulepe, millises linnas me tulevikus elada sooviksime. Uue strateegia valmimisse on oma panuse andnud mitu tuhat tallinlast. Arengustrateegia on linnavalitsusele tööriistaks igapäevaste otsuste tegemisel, aga sellest peavad lähtuma nii iga-aastasete eelarvete koostamine kui ka teised arengudokumendid,” leidis Terik. 

Pärnitsa hinnangul on Tallinna strateegiline eesmärk sümpaatselt ambitsioonikas – pürgida roheliseks maailmalinnaks, kus sõbralikus linnaruumis inimesed liiguvad palju, et olla terved. “See näitab, et Tallinn tahab avatud ja intelligentse linnana pista jala ukse vahele maailma linnade võrdlusse omapärase, vana ja uut põimiva keskkonnana, koostöös  linna inimeste, ekspertide-teadlaste ning ettevõtjatega,” lisas Pärnits. 

Arengustrateegia koostamise käigus sõnastatud visiooni kohaselt on Tallinn roheline maailmalinn. “Roheline” viitab nii Tallinna elanike soovile elada rohelises ja puhtas linnas kui ka globaalsele keskkonnapoliitikale ning Tallinna ambitsioonile olla üleilmse rohepöörde esirinnas. “Maailmalinn” viitab elavale, atraktiivsele, inimmõõtmelisele ja ligipääsetavale linnaruumile, mis on nii hea elukoht, ligitõmbav sihtkoht kui ka konkurentsivõimeline ettevõtluskoht.  

Strateegilised sihid 15 aastaks

Linna uue arengustrateegia keskmes on kuus sihti: “Loov maailmalinn”, “Sõbralik linnaruum”, “Terve Tallinn liigub”, “Roheline pööre”, “Heatahtlik kogukond” ja “Kodu, mis algab tänavast”. Strateegiliste sihtide saavutamise nimel peab töötama kogu linnaorganisatsioon koostöös linlaste, kogukondade, ettevõtjate, linnaregiooni omavalitsuste, riigi ja rahvusvaheliste partneritega.  

“Tallinn 2035” kuue sihi alameesmärgid hõlmavad inimsõbraliku linnakeskkonna kujundamist, linna merele avamist, rohevõrgustiku ühendamist, tarka majandust, õppimise väärtustamist, teadust ja innovatsiooni, kultuuri ja sündmusi, tervislike eluviiside toetamist, uuel tasemel linnaliikuvust, ringmajanduse arendamist, elurikka looduskeskkonna toetamist linnas, kultuuripärandi hoidmist, turvalist ja sõbralikku keskkonda, üksteisega arvestamist ning tugevat kodanikuühiskonda. 

Linna arengustrateegia seab strateegilised sihid ligi 15 aastaks. Arengustrateegia rakendamise prioriteedid vaadatakse tavapäraselt üle pärast kohaliku omavalitsuse volikogu valimisi, täiendades ennekõike tegevusprogrammide ja tegevussuundade osa. Strateegilisi sihte reeglina ei muudeta enne 8-10 aasta möödumist, küll võidakse neid täpsustada või täiendada. 

Linna arengustrateegia rakenduskava ja eelarvestrateegia koostatakse 4−5 aastaks ja need moodustavad terviku, milles rakenduskava kirjeldab strateegiliste sihtide saavutamiseks planeeritud tegevusprogramme ja tegevussuundi, eelarvestrateegia on aga finantsplaan nende elluviimiseks.

Tallinna arengustrateegia materjalidega saab tutvuda siin.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.