"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tehnikaülikooli teadurid sai ühenduse ka satelliidiga Koit (0)
26. november 2020
Scanpix/Pilt on illustratiivne

Lisaks Tallinna Tehnikaülikooli ja AS Dateli satelliidile Hämarik õnnestus 21. novembril esimest korda vastu võtta infopaketid ka satelliidilt Koit, mis jõudis orbiidile eelmise aasta suvel.

Infopakett võeti vastu tänu harukordsele juhusele, mille taga on tehnikaülikooli satelliidi meeskonna, eriti aga tarkvaraspetsialisti Madis Kaalu ning samuti Tartu observatooriumi juhtivinseneri Viljo Alliku ja Tartu observatooriumi teaduri Tõnis Eenmäe jõupingutused, teatas tehnikaülikooli pressiesindaja neljapäeval BNS-ile

“See, et me selle infopaketi kinni püüdsime, oli täielik juhus,” ütles Madis Kaal. “Antennid olid pärast Hämariku ülelendu juhuslikult õiges suunas ja vastuvõtjad õigel sagedusel ning võtsid vastu veel ühe infopaketi, mille lahtikodeerimisel selgus, et saatjaks oli satelliit Koit. Kontrollimine näitas, et Koit asus tõesti sel hetkel selles suunas. Satelliidid Koit ja Hämarik kasutavad sama raadiosagedust, aga infopaketis olevad identifikaatorid on erinevad.”

Tehnikaülikooli kosmosekeskusel on nüüd prioriteediks oma maajaama töökorda saamine, sest seni on satelliitidega side pidamiseks kasutatud teiste antenne, seal hulgas Tartu observatooriumi ja eraantenne. “Kuna satelliitidelt saabuv signaal on väga nõrk, siis kaalume side pidamiseks mõlemaid Mektory katusel asuvaid antenne – suurt paraboolantenni ja väiksemaid yagi-antenne,” ütles Mektory kosmosekeskuse juht Rauno Gordon.

Kokku on Eesti orbiidile viinud kolm satelliiti, mille kõigiga on õnnestunud luua ühendus. Lisaks satelliitidele Koit ja Hämarik tiirleb orbiidil ka ESTCube-1. TalTechi Koit on Eesti teine nanosatelliit, mis eelmise aasta 5. juulil Venemaalt Vostotšnõi kosmodroomilt startis kanderaketi Soyuz pardal orbiidile. Analoogiliselt Hämarikuga on satelliidi Koit missiooniks maaseire, milleks kasutatakse RGB ja NIR kaamerat. Koit tiirleb 530 kilomeetri kõrgusel orbiidil kiirusega 7,6 kilomeetrit sekundis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.