"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
TÜ seireuuring aitab hinnata viiruse levikut pidurdavate meetmete mõju (0)
26. november 2020
Rene Suurkaev

Tartu Ülikooli (TÜ) teadlaste juhtimisel algab neljapäeval koroonaviiruse levimuse uuringu uus etapp, mille eesmärk on teha kindlaks koroonaviiruse leviku ulatus täiskasvanud elanike hulgas ja hinnata selle muutust võrreldes kahe nädala taguse uuringuga.

Samuti vaadeldakse uues etapis muutusi inimeste käitumismustris seoses valitsuse kehtestatud piirangumeetmetega.

24. novembrist hakkas kehtima hulk lisapiiranguid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Muu hulgas näevad need ette maskikandmise kohustuse avalikes siseruumides, ohutu vahemaa järgimise reegli laienemise kõikidesse avalikesse siseruumidesse, ruumide täituvuse piirangud ja publiku hajutamise nõude siseruumides toimuvatel üritustel.

4. detsembrini vältav uuringuetapp võimaldab saada vahetu ülevaate sellest, milliseid ettevaatusabinõusid inimesed järgivad, ja koos levimuse hinnanguga on see abiks epidemioloogilise olukorra hindamisel.

Uuringuetapi käigus küsitletakse ja testitakse juhuvalimi alusel 2400 inimest üle Eesti. Uuringusse kaasatutel palub uuringufirma Kantar Emor vastata veebiküsimustikule. Eakaid küsitletakse telefoni teel ja küsitleja täidab samal ajal elektroonilise vormi ise. Seejärel tuleb anda ninaneeluproov. Seda saab teha eri meditsiiniasutuste avalikes testimispunktides testimise kõnekeskuses broneeritud ajal. Puudega inimesed, eakad ja teised piiratud liikumisvõimalusega inimesed saavad proovi andmiseks tellida koju testimisbrigaadi. Testimispunktide tööd koordineerib Medicum.

Proovid transpordib Synlab analüüsimiseks oma laborisse Tallinnas. Testitulemustega saab igaüks tutvuda tervise infosüsteemis aadressil digilugu.ee või uue mobiilirakenduse TESTI abil. Kõigi uuringu käigus positiivse proovi andnud inimestega suheldakse kahe kuni nelja nädala jooksul korrapäraselt, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringus osalemine on vabatahtlik. Uuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul on inimesed seni olnud väga koostöövalmid. „Täname kõiki seni uuringus osalenuid vastutulelikkuse eest. Tänu teile oleme saanud koguda andmeid, mis on olulised viiruse leviku mõistmisel ja epideemia pidurdamiseks kasutatud meetmete mõju hindamisel,“ selgitas Kalda.

Uuringuga on seotud 17 teadlast viiest Tartu Ülikooli instituudist. Partneritena aitavad kaasa Synlab ja Kantar Emor.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.