"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koroonaviiruse võimalik kõrvalmõju – hambad kukuvad suust (0)
30. november 2020

Ajalehe New York Times sõnul võib põetud koroonaviirus halvendada varasemaid hambaprobleeme ning põhjustada koguni hammaste väljalangemist.

Nagu tänaseks teada, põhjustab COVID-19 mitmesuguseid ja kauakestvaid järelmõjusid. Nendeks võivad olla näiteks lihaspõletikud, südamevaevused, väsimus ja hingamisraskused.

New York Times kirjutas 43-aastasest Farah Khemilist, kes koroonaviirusse nakatumise järel täheldas ühe alumise hamba loksumist. Peagi tuli hammas ära valutult ja veretult. Täiskasvanueas ei olnud naisel ühtegi hammast varem ära tulnud. Kevadel koroonaviirust põdenud Farah Khemili liitus veebipõhise tugigrupiga, kuna koges tervet rida sümptomeid (uimasus, lihas- ja närvivalud), mis kimbutavad ka teisi pikaks veninud koroonaviiruse põdejaid. Puuduvad veel kindlad tõendid selle kohta, et nakkus võiks põhjustada hammaste kaotust või sellega seotud probleeme. Kuid oma tugigrupi liikmete seast leidis Farah Khemili teisigi, kes kirjeldasid hammaste väljalangemist, samuti tundlikke igemeid ja hambaid, mis muutusid halliks või pragunesid.

Tema ja teised tervenenud kurtsid veel sümptomeid nagu varvaste turse ja juuste väljalangemine, ning kahtlustavad nüüd koroonaviiruse seost ka hammaste kaotusega. Hambaarstid on antud küsimuses skeptilised, viidates piisavate andmete puudumisele.

“On äärmiselt haruldane, et hambad sõna otseses mõttes igemetaskutest välja kukuvad,” ütles Salt Lake City Utahi ülikooli parodontoloog dr David Okano. Samas möönis tohter, et olemasolevad hambaprobleemid võivad süveneda, eriti kui patsiendid paranevad ägedatest infektsioonidest ja võitlevad nende pikaajaliste mõjudega. Ühtlasi rõhutavad eksperdid, et arstid ja hambaarstid peaksid olema sellistele oletustele avatud, eriti seetõttu, et rohkem kui 47 protsendil 30-aastastest ja vanematest täiskasvanutest esineb parodontaalseid haigusi, sealhulgas hambaid ümbritsevate igemete ja luude infektsioone.

Hammastekadu on hämmastav ja hirmutav tendents

“Asume nüüd uurima hämmastavaid ja elukvaliteeti tuntavalt häirivaid sümptomeid, mille all patsiendid kannatavad mitu kuud pärast koroonaviirusest toibumist nagu näiteks hammastega seotud vaevused ja hammaste kaotus,” ütles angiogeneesi fondi president dr William W. Li, kes uurib veresoonkonna tervist ja haigusi.

Farah Khemilil oli hammaste tervisega seonduvaid probleeme juba enne koroonaviiruse põdemist. Kui ta järgmisel päeval pärast hamba kaotust hambaarsti juurde läks, sai ta teada, et kuigi tal ei olnud igemepõletikku, oli tal märkimisväärne luukadu tänu suitsetamisele. Mitmed hambaravi protseduurid läksid naisele maksma 50 000 dollarit.

Ühtlasi on kuulda hamba kaotamise teisigi juhtumeid koroonaviirust põdenud inimestelt, kellel ei olnud kaasuvaid igemepõletikke või hambaprobleeme. Sarnaselt Farah Khemili juhtumiga kirjeldasid teisedki, et hamba äratulekuga ei kaasnenud veritsust ning hammas tuli ära tavatoimetusi tehes nagu jäätist süües või hambaniiti kasutades.

Vereta hambakaotus on dr Li sõnul ebatavaline ja annab vihje, et igemete veresoontes võib toimuda midagi tavatut.

Liiga aktiivne immuunsüsteem?

Uus koroonaviirus seondub inimese kehas üldlevinud ACE-2 valguga, mida ei leidu mitte ainult kopsudes, vaid ka närvi- ja endoteelirakkudes. Seetõttu on dr Li sõnul võimalik, et koroonaviirus on kahjustanud veresooni, millega võib ka seletada, miks hamba kaotanud inimesed ei tunne valu. Samuti võib olla, et laialt levinud üliaktiivne immuunsüsteem, mida nimetatakse tsütokiinide tormiks ja mis ei lõpeta kaitsereaktsiooni ka siis, kui viirus on juba edukalt tõrjutud, võib avalduda suus. Sel juhul jätkub organismi tsütokiinide vabanemine ning see võib ajapikku kahjustada kopse, maksa ja teisi organeid. “On ka teisi põletikulisi terviseseisundeid, nagu südame-veresoonkonna haigused ja diabeet, mis põhjustavad igemehaigusi,” märkis Californias Sonoras töötav proteesiarst dr Michael Scherer. Tema sõnul on igemehaigus põletikuliste reaktsioonide suhtes väga tundlik ja koroonaviirust pikalt põdenud kuuluvad on kahtlemata ses osas ohustatud.

Hambaarstid pole hammaste kaotuse juhtumeid kuigi palju näinud ja osad lükkavad sedalaadi oletused tagasi. Kuid arstid nagu dr Li rõhutavad, et koroonaviiruse üllatavad kõrvalmõjud nõuavad haiguse ootamatute tagajärgede uurimist. “Arstid ja hambaarstid peavad tegema koostööd, et mõista pikalt põetud koroonaviiruse mõju hammastele,” ütles dr Li.

Farah Khemili avaldas lootust, et tema juhtum võiks olla hoiatav näide. “Kui inimesed ei võta enda kaitsmiseks koroonaviiruse eest tarvitusele vajalikke ettevaatusabinõusid, võib neid tabada minu saatus,” rõhutas Khemili.

Allikad: Iltalehti, New York Times

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.