"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Toiduvarud Tallinna Toidupangas hakkavad otsa lõppema (0)
30. november 2020

Juba kevadel hakkas toiduabi vajavate inimeste osakaal massiliselt tõusma. Tänaseks on see arv pealinnas küündinud ligemale kuue tuhandeni. Tallinna Toidupank on jõudnud olukorda, kus iganädalased toiduvarud laos on sageli otsakorral.

 

“Meil laos hetke seisuga ei ole mitte midagi, ainult sotsiaalministeeriumi poolt ostetud kaup. Täna on meil ukse taha tulemas umbes 400 inimest,” rääkis Tallinna Toidupanga juhataja abi Irina Nõgene saates Tallinna Panoraam.

Tallinna linnavalitsus eraldas linnavalitsuse reservfondist 30 000 eurot Tallinna Toidupanga tegevuse toetamiseks, et luua täiendav toiduabi reserv.

Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn sõnas, et sellest on väga suur abi ning et ilma linna abita ei oleks Toidupangal kuidagi võimalik eksisteerida. Õismäe elanik ja pensionär Valentina kinnitas, et Toidupanga poolt annetatud toiduabipakist on talle kahtlemata palju abi, kuna tema pension on väga väike.

Unistus kompvekkidest ja kurb reaalsus

Jõulu eel peab Toidupank lisaks eluks vajalikele toiduainetele tähtsaks ka maiustusi jagada, sest neid lapsi on liiga palju, kes peavad advendiajal kompvekkidest vaid unistama.

“Kuna meil laos kommide varud on täiesti null seisus, siis panustame praegu rohkem ka kommidele , et saaks ikka lastele jõulupakke teha,” lausus Nõgene. 

Juba kolmandata aastat Toidupangas vabatahtlikuna abis käiv Krista Toomemets  tõdes, et vahel on väga kurb ja masendav näha neid inimesi, kes toiduabipakkidel järel käivad. Naisele meenus mälestus ühest emast, kes oli tulnud koos oma teismelise pojaga. Toomemets tunnetas ja sai aru, et tegelikult ei olnud neil ka  peavarju. “Sellest oli hästi kahju,” lausus Krista raske südamega.

Jõulu eel kasvab soov aidata

Juba 10. aastat korraldab Toidupank Talviseid toiduabi päevi, mis tänavu toimuvad 11.-12. detsembril  üheteistkümnes Tallinna toidupoes. Sel aastal vajatakse pealinna toiduabipäevadele 210 vabatahtlikku ning praeguseks on juba 162 registreerunut. Initsiatiivi näitavad nii koolid, noorte päevakeskused,  töökollektiivid kuid ka poliitikud ja  tuntud inimesed.

“See aasta pidi ka Tallinna abilinnapea Betina Beškna tulema meile komplekteerima. Peaminister Jüri Ratas käib meil detsembris. Ka lauljad käivad, näiteks Genka käis abistamas, Karl- Erik Taukar oli abiks,” täpsustas Irina Nõgene ning rõhutas , et tegelikult abi oleks vaja mitte ainult jõuluperioodil vaid aastaringselt.

“See annab väga hea emotsiooni iseendale, kui oled kedagi aidanud. Kui enda elus on kõik korras ning perekonna ja töökoha kõrvalt jääb vaba aega üle. Väga palju on neid, kes vajavad abi. See annab igakord sooja tunde, kui saad kedagi aidata.  Jõuluajal muidugi on eriline emotsioon,” rääkis püsivabatahtlik Krista Toomemets.

Viimase kümne kuu vältel on toiduabi vajajate määr kõige suurem olnud Põhja-Tallinnas, kus linnaosavalituse vahendusel saavad iganädalaselt toiduabi 341 inimest. Järgnevad Lasnamäe 263 ja Mustamäe 356 inimesega. Toidupangale saab annetusi teha igaüks, kes soovib aidata. Kõige mugavam on toitu annetada annetusautomaatidesse, mis asuvad erinevates toidupoodides üle Eesti. Tallinnas on neid kokku 7.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.