"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Detsembrist peatub avalduse esitanutel ajutiselt teise samba makse (0)
01. detsember 2020
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

Maksete ajutine peatamine ei ole seotud teise samba reformiga. Kõigil teise samba omanikel, nii makse ajutiselt peatanutel kui ka jätkajatel, taastub tavapärane makse automaatselt 2021. aasta septembris.

Oktoobris esitas teise samba maksete ajutise peatamise avalduse 9575 inimest, kelle makse sambasse peatub detsembrist kuni uue aasta septembrini, vahendas BNS. 

Raamatupidajatel oli novembri teises pooles mõistlik teha päring Pensionikeskusele, et teada saada, kas teise sambaga liitunud töötajad jätkavad kogumist või on sellest ajutiselt loobunud. Nende puhul, kes jätkavad, peab raamatupidaja jätkuvalt palgast kaks protsenti kinni ja saadab koos palgalt kinni peetud maksudega maksuametile, kes omakorda kannab selle kaks protsenti raha edasi Pensionikeskusele. Need, kes maksed peatasid, saavad sel perioodil kaks protsenti suuremat palka.

Riik peatas sotsiaalmaksu arvelt tehtavad teise samba maksed 1. juulist kuni 2021. aasta augusti lõpuni. Oktoobris said pensionikogujad otsustada, kas peatada alates 2020. aasta detsembrist ka oma palgast tehtavad kahe protsendi suurused maksed. 

Maksete ajutine peatamine ei ole seotud teise samba reformiga. Kõigil teise samba omanikel, nii makse ajutiselt peatanutel kui ka jätkajatel, taastub tavapärane makse automaatselt 2021. aasta septembris.

Maksete peatamine või nendega jätkamine ei mõjuta kuidagi uusi valikuid, mis tekivad teises sambas 2021. aastast. Kõik soovijad võivad siis teisest sambast ka lõplikult lahkuda, olenemata sellest, kas nende maksed olid peatatud või ei.

Rahandusministeeriumi teatel on paljud raamatupidamise programmid juba liidestatud Pensionikeskuse liitumispäringuga. Kui palgaarvestuseks kasutatakse mõnda raamatupidamise tarkvaraprogrammi, tasub küsimuste tekkimisel pöörduda esmalt tarkvara omaniku poole.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.