"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ööpäevaga tuli juurde 191 koroonapositiivset ja suri kolm inimest, jälgimisel 27 500 inimest (0)
01. detsember 2020
Albert Truuväärt

Ööpäevaga tehti kokku 4154 koroonatesti, millest positiivsed olid 191. Positiivsete testide osakaal oli 4,6 protsenti. Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 95 inimesel. Harjumaa uutest juhtumitest 74 on Tallinnas. 

Ida-Virumaale lisandus 31 ning Tartumaale 26 uut positiivset koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust. Võrumaale lisandus seitse uut nakatunut ning Rapla-, Saare-ja Lääne-Virumaale neli. Viljandimaale ja Pärnumaale lisandus kolm uut nakatunut ning Hiiu-, Lääne-, Põlvamaale lisandus kaks uut nakatunut. Järva- ja Jõgevamaale lisandus üks uus nakatunu. Kuue positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 336,12 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 6,1%.

Terviseameti jälgimisel on ligi 27 500 inimest

Põhja regionaalosakonna uutest juhtumitest nelja juhtumi puhul on nakatumise päritolu varasem kontakt haigega,  kolmel juhul toimus nakatumine perekonna ringis ja ühel juhul töökohal. Kahe juhtumi nakatumise päritolu teadmata. Ülejäänud juhtumid on täpsustamisel.

28.-30. novembril põhja regionaalosakonda lisandunud juhtumitest 270 korral sai inimene viiruse läbi perekondliku-, töö- või muu lähikontakti varasema haigestunuga. 151 juhtumi puhul nakkusallikas ei selgunud, välismaalt toodi viirus sisse 13 juhul (Venemaalt, Tansaaniast, Ukrainast, Hispaaniast, Soomest, Rootsist, Inglismaalt). Ülejäänud juhtumite asjaolud on endiselt täpsustamisel.

Põhja regionaalosakonna jälgimisel on ligi 15 000 inimest, kellest 2 184 on nakatunud. Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada 23 kollet. Kooli koldeid on kokku neli, töökoha koldeid on kokku seitse ja tutvusringkonna koldeid on kokku kaheksa. Lisanduvad veel kaks hooldekeskuse kollet, haiglakolle ning Tallinna vangla kolle.

Ööpäeva jooksul Lääne-Virumaale lisandunud kolmel juhul sai inimene nakkuse pereliikmelt, kuuel juhul nakatuti Kaitseväes (elukoha järgi üks juhtum Lääne-Virumaale, kolm Harjumaale, üks Raplamaale, üks Tartumaale). Ida-Virumaale ööpäevaga lisandunud nakatunutest üheksa inimest sai viiruse pereliikmelt, viis töökohalt, kaks tuttavalt, kaks huvitegevuse käigus, kolm koolist ja üks lasteaiast. Ülejäänud viimase ööpäevaga lisandunud nakkusjuhtumite asjaolud on selgitamisel.

Ida regiooni tööpiirkonnas on 23 aktiivset kollet. Kõige suurem on Viru Vangla kolle 250 inimesega. Koolikoldeid on neli: Kohtla-Järvel kolm ja Jõhvis üks. Lasteaia koldeid on kaks: üks Narvas ja teine Kohtla-Järvel. Töökohakoldeid on 10 – kaks Sillamäel, viis Narvas, üks Jõhvis, üks Tapal ja üks nn Lääne-Virumaa kolle. Narva jäähoki koldes on 76 inimest. Tervishoiuautuste koldeid on kaks – Kohtla-Jrävel ja Narvas. Sillamäel on üks huvitegevuse kolle, Toila vallas tutvuskonna kolle ja Lüganuse vallas perekolle.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 5 600 inimese, kellest nakatunud on 1 105.

Ööpäeva jooksul lõuna regiooni lisandunud uutest nakkusjuhtudest viiel juhul on seos teadaolevate nakkusjuhtudega, ülejäänud juhtumite asjaolud on selgitamisel.

30. novembril Tartumaale lisandunud kuuel juhul nakatuti perekonnas, kuuel juhul on nakatumine seotud hooldekoduga, neljal juhul nakatuti õppeasutuses, kolmel juhul töökohal, üks nakatumine toimus huvitegevuse käigus ning kaks nakatunut sai viiruse tutvusringkonnast. Kahel juhul toodi nakkus sisse teisest riigist. Kolme Tartumaa juhtumi puhul jäi nakkusallikas tuvastamata. Võrumaale lisandunud kahel juhul nakatuti töökohal, üks juhtum on seotud õppeasutusega, üks perekondliku seosega, ühel juhul toodi haigus sisse teisest riigist ning ühe juhtum on teadmata nakkusallikaga. Põlvamaale lisandunud kuuel juhul on nakkusallikas seotud hooldekoduga, üks nakatunu sai viiruse töökohalt ning üks juhtum oli perekondliku seosega. Viljandimaale lisandunud kolm nakatunut said viiruse töökohalt ning kahe puhul nakkusallikas ei selgunud.

Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on ligi 5 800 inimest, kellest 642 on nakatunud (nakatunute number sisaldab ka põhja regionaalosakonna jälgitavaid). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on 19 aktiivset kollet, kolletest suurim on 59 inimesega hooldekodu kolle. Töökohakoldeid on viis, hoolekandeasutuste koldeid on kolm, hobikoldeid on kaks ning õppeasutuse koldeid on seitse. Üks kolle on seotud meelelahutusasutusega ning üks on perekondlik kolle.

Üks Saaremaale laekunud juhtum on sisse toodud Soomest, kahel juhul nakatuti Kaitseväes. Üks Hiiumaale laekunud juhtum on seotud nakatumisega Kaitseväes. Ühe Pärnumaa juhtumi puhul ei õnnestunud nakkusallikat tuvastada. Ülejäänud lääne regionaalosakonna juhtumite asjaolud on selgitamisel.

Lääne regionaalosakonna jälgimisel on ligi 1 200  inimest, kellest 184 on nakatunud. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on neli kollet –  üks koolikolle, üks hooldekodu kolle ja kaks töökoha kollet.

Haiglaravi vajab 206 inimest

1.detsembri hommikuse seisuga viibib haiglas 206 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on 12 patsienti. Koju saadeti 14 inimest, kolm inimest viidi üle teise haiglasse ja kolm inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati 27.

Ööpäeva jooksul suri kolm koroonaviirusega nakatunud inimest: 86-aastane naine, 88-naine ja 90-aastane naine. Kokku on Eestis surnud 121 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 784 COVID-19 haigusjuhtumit 766 inimesega. 1.detsembri seisuga on tervenenud 7 151 inimest. Neist 5 444 inimese (76,1%) haigusjuhtum on lõpetatud, 1 707 inimese (23,9%) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud üle 483 000 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 12 497 (2,6% testide koguarvust). Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 218 833 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 961 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 476.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Pingutame lähedaste nimel

Pingutame, et saaksime veeta jõulud lähedastega koos. Jõulud ei peaks olema üksildased, vaid koos endale kallite inimestega. Selleks hoidume suurematest pidustustest ja peame kinni kõigist riigis kehtestatud piirangutest.

Koroonaviiruse levik on Eestis laialdane ja kiire, mis tähendab, et nakatuda võib igal pool inimestega kokku puutudes. Paljudel inimestel avaldub koroonaviirus kergete sümptomitega. Seega hoia distantsi, kanna maski, õhuta ruume, pese käsi ja laadi alla HOIA mobiilirakendus! Sellest nädalast hakkasid kehtima rangemad distantsinõuded paljudes avalikes ruumides.

Eelista asjaajamisel elektroonilisi kanaleid ja e-teenuseid. Korralda võimalikult suur osa oma asjaajamisest elektrooniliste kanalite kaudu (näiteks soorita pangatehingud internetis) – nii väldid asjatuid kontakte ja vähendad nakatumise riski. Haigusnähtude puhul püsi kindlasti kodus.

Hangi infot usaldusväärsest allikast

Koroonaviiruse teemal levib sotsiaalmeedias eksitavat infot ja vandenõuteooriad, mis panevad inimesi enda ja teiste tervisega asjatult riskima ning aeglustavad sellega tavaelu juurde naasmist. Kutsume üles inimesi jälgima riigi ametlikke infokanaleid ja jagama edasi ainult seda informatsiooni, mis on nende allikate poolt kinnitatud. Lisainfot saab aadressidelt kriis.ee, terviseamet.ee ja riigiinfo telefonilt 1247.

Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.