"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA FOTOD! Botaanikaaia uues keskkonnasäästlikus majandushoones jagub ruumi nii inimestele kui kahele tähtsale kogule – taimekogule ja raamatukogule (0)
01. detsember 2020
Ilja Matusihis

"Tallinna Botaanikaaed on huvitava ajalooga paik, asudes Eesti Vabariigi esimesele presidendile Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu maadel. Taimeriigi mitmekesisust on seal uuritud, kaitstud ja tutvustatud juba aastast 1961," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Botaanikaaia arendamine on linnale väga oluline."

Täna, 1. detsembril paigaldati nurgakivi Tallinna Botaanikaaia uuele majandushoonele (Kiviaia 13), mis avatakse tuleva aasta septembris.

Vaata galeriid (45)

 

Klandorfi sõnul kajastub botaanikaaia arendamine ka tuleva aasta linnaeelarve investeeringute osas, kus selleks on kavandatud kaks miljonit eurot. “Üks tähtsamaid ehitisi ongi uus majandushoone,” lisas ta.

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul rendib botaanikaaed haldusosakonnale hetkel ruume Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi perekonnale kuuluvas hoones, mis aga tuleb vabastada.

“Tuleval aastal saab Tallinna Botaanikaaed ajakohase majandushoone, kuhu võtavad koha sisse lisaks haldusosakonna garaažile ka töökojad ja töötajate riietusruumid. Samuti kolivad uude majandushoonesse herbaarium, teadurite ruumid ja laboratooriumid ning botaanikaaia raamatukogu. Botaanikaaial on põhjust rõõmustamiseks veelgi, sest kevadel alanud rekonstrueerimistööd palmimajas on lõpusirgel ja troopilist lühipuhkust pakkuv hoone taasavatakse külastajatele uuel aastal,” rääkis Võrk.

Herbaarium leiab uue kodu

Majandushoone idakülje juurde rajatakse kompostimisväljak ja lõunaossa kolib praegune Kloostrimetsa tee ääres asuv katseaed. Katseaia asemele kavandab botaanikaaed uut külaliste parklat.

Võrgu sõnul saab uus majandushoone ökonoomsuselt igati loodust hoidva botaanikaaia vääriline.

“Paneme rõhku sellele, et küttekulu oleks võimalikult väike,” ütles Võrk. “Sest kui räägime botaanikaaiast, siis ka keskkonnahoiust ja CO2 õhku paiskamisest. Uue hoone küttekulud on madamalad ja meie jalajälg loodusesse seeläbi väiksem.”

Botaanikaaia direktori Urve Sinijärve sõnul lahendab uus hoone mitu olulist probleemi.

“Haldusosakond saab endale kaasaegsed töökojad, laod ja masinate hoidmise pinnad,” rääkis Sinijärv. “Teise suure lahendusena võib välja tuua, et meie väärtuslik teaduskollektsioon herbaarium, mis praegu asub täiesti ebasobivais tingimustes peahoone esimesel korrusel, leiab siin endale uue kodu. Samuti kolib siia teine oluline kogu – raamatukogu. Kolmandaks – uued riietus- ja tööruumid saavad meie hooajatöötajad, kellel siiani suviti hädapärased tingimusi polnud.”

Lisaks haldusosakonna tööjõule jagub uusi tööruume ka avamaa osakonnale.

“Uude majja tulevad kaasaegsed laborid ja reguleeritavate tingimustega kasvuhooned, kus saame senisest suuremas mahus tegeleda ohustatud liikide ja linnahaljastuse rakendusuuringutega. Päris palju uusi võimalusi!” rõõmustas Sinijärv.

Vaatamist ja õppimist jagub ka külastajaile, sest Teletorni lähedusse rajatakse uued avalikult külastatavad näidis- ja katsekoosluste alad.

“Vaadata saab haljastusvõtteid ja kooslusi, mida inimesed ise saaksid rajada koduaedades või linnaruumis,” tõi Sinijärv näiteks. “Näitame kodumaises haljastuses sobilikke liike ja võtteid, mis aitavad elurikkust suurendada. Püüame siin näidata innovatiivseid ja kaasaegseid lahendusi!”

Avamaa kõrval saab tulevikus teooriat tudeerida peamaja õppeklassis.

Peagi valmib palmimaja

“Kui herbaarium ja raamatukogu välja kolivad, kavandame selle asemele uue külastuskeskuse, kuhu tulevad loodushariduse õppeklassid Tallinna ja Eesti lastele. Lisaks poepind, kust osta botaanilisi meeneid, taimi ja seemneid. Ka söögikoht võiks seal tulevikus olla.”

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul saab botaanikaias lähiajal teisigi tähtsaid hooneid avamisvalmis. 

“Botaanikaaed on läbimas suuri muutusi,” ütles Klandorf, kes majandushoone nurgakivi kapslisse asetas Pirita linnaosa sümboliga hõbemündi. “Enne majandushoonet uueneb veel üks tähtis maja. Palmimaja valmib kõigi eelduste kohaselt jaanuaris.”

Sinijärv pani botaanikaia sümbolina kapslisse kodumaise metskibuvitsa kohapealt korjatud seemned ja kogu selle taime eluringi kajastava Helje Eelma joonistuse.  Veel said nurgakivisse haruldase mägikadakkaera seemned, ehitusjoonised, ajaleht Pealinn ja Pirita linnaosaleht. 

Tallinna Botaanikaaia majandushoone ehitustöid teostab Ehitus5ECO OÜ. Hoone projekteeris AS Resand. Projekti kogumaksumuseks on kavandatud 3,55 miljonit eurot. Hoone valmib järgmise aasta septembris.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.